Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 16 Guests are viewing this topic.

north

Quote from: tigrel58 on October 20, 2014, 08:25:02 PM
Unul ar fi valoarea contractului, probabil sub 5 mil.euro, caz in care se aplica procedura de cerere de oferta, cu termene mai scurte si conditii mult mai putine decat cele de la licitatia deschisa, implicit o atribuire mai rapida de contract.

Nu chiar...

"Finalizarea tuturor lucrărilor Câmpia Turzii - Gilău, inclusiv pod peste Someș.
Valoarea estimată este de 76.917.479 lei."

Noi vedem doar podul de pe Someș, dar contractul este mult mai mare și se întinde de-a lungul întregii autostrăzi. El include finalizarea mai multor porțiuni de drum județean și comunal, unele destul de măricele (de exemplu finalizarea lucrărilor la traseul nou - vreo 3 km - al DC 95 între Vlaha și Vălișoara, mutat pentru a se putea muta râul Racoș pentru a putea încăpea autostrada...)

Deci e licitație full.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

ciprebbe

^ plus spatiile de servicii.
North unde a aparut valoarea aceea estimativa? pt ca de licitatie nu se vorbeste inca nicaieri iar pe site la DRDP Cluj apare explicit doar podul

QuoteSector 2B, Pod  km 51+700- km 52+500

Pregatirea documentatiei pentru licitatie
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

north

Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

ciprebbe

Suma aia e ca si termenul de acolo :) insa e un punct de inceput.(Merci)
"Termen: 4 iulie 2014."

3 luni jumate(pana azi), e liniste si pace inca....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

Stire A3 ... din aia cu "se pare ca", "se spera ca" ...
"Se speră ca, până la finalul acestui an, în cazul în care procedura de încheiere a contractului de lucrări nu va fi întârziată de contestaţii, să fie realizată organizarea de şantier, iar din primăvara lui 2015 să înceapă propriu-zis amenajarea acestui nod rutier."
http://adevarul.ro/locale/ploiesti/Incepe-constructia-nodului-rutier-autostrada-a3-localitatea-gherghita-1_54469ebf0d133766a81f554f/index.html

vladb

"Gaură pe Autostrada Transilvania, între vechiul tronson şi cel care se construieşte acum"
sursa: http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/gaura-pe-autostrada-transilvania-intre-vechiul-tronson-si-cel-care-se-construieste-acum--131807.html

Cea mai interesanta parte este urmatoarea:

"Un viaduct care ar trebui sa lege autostrada de un nou tonson a fost lăsat însă neterminat de amercianii de la Bechtel. Din viaduct există în momentul de faţă doar 6 piloni. Potrivit lui Eugen Cecan, directorul Companiei de Drumuri Cluj, licitaţia pentru viaductul în cauză a fost lansată pe platforma SEAP."

Poate careva confirma?

isantem

#4326
^

Confirmat!

vladb

Ca sa fiu bine inteles...vb de ultima parte: "licitaţia pentru viaductul în cauză a fost lansată pe platforma SEAP", ca de prima sunt satul de cate ori trec pe langa viaductul neterminat! Ar fi o informatie deosebit de importanta?

PS: Tot ce sper e sa nu anuleze licitatia pentru a lega viaductul cu lucrarile neterminate de pe A3 (Gilau - Turda)!

disney

Deocamdata NU este vizibila o astfel de licitatie in SEAP.

adiarc

f.important...multumim de precizare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alexV

ha, UMB-ul deja inierbeaza pantele. cum zicea cineva pe threadu A1, mai lipseste marcajul doar   :lol:

alecu26

eu zic sa trimitem pozele pe adresa de mail a tipilor de la Salini pentru a invata cum se abordeaza deblee in mod corect, mai ales cand vine iarna.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Nu stiu cui apartine poza insa apreciez efortul fotografului. (E sus pe deal spre padure, pe unde am pozat statia topo).
Noi pozam fix de pe partea cealalta si am umblat pe acel sant de scurgere (cel din departare). Si atunci se vedea in poze ca incepea sa iasa iarba.
In noaptea asta si pana maine seara (cod galben de ploi) va fi testul pt aceste lucrari. Daca dupa atata apa venita de sus nu sunt alunecari au scapat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

ups....ce se vede pe debleul opus?? chiar in centrul imaginii? Alunecare de teren?
Drumurile noastre POATE;

vladb

Eu cred ca e cale de acces dinspre drumul din spate