Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 20 Guests are viewing this topic.

bogdymol

#540
Tocmai s-a anuntat la TV: noul termen de deschidere a A3 Bucuresti - Ploiesti e 30 Iunie (2012), dar cu nodurile intermediare inchise.

edit: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/un-nou-termen-de-finalizare-pentru-autostrada-bucuresti-ploiesti-tot-nu-exista-iesiri-de-urgenta.html
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

E primul termen rezonabil pe care-l aud. :) Asta daca nu cumva se decide Euroconstruct sa nu mai lucreaze. :tomatoes:

Ionut

Prima declaratie clara si la obiect al lui Silaghi. Poate intr-un final se trezeste... si poate ne lamureste si cu Sibiu-Pitesti. >:(

QuoteMinistrul Transporturilor: Noul termen pentru autostrada Bucureşti-Ploieşti este 30 iunie

"Termenul pentru autostrada Bucureşti - Ploieşti, de la centura Bucureştiului până la centura Ploieştiului este 30 iunie. Ferm. Trebuia să fie acum în mai, nu au fost respectate termenele şi uite aşa ne-am lungit. Nu am crezut că va fi atât de departe, dar 30 iunie este un termen real, în urma analizei pe care au făcut-o cei de la minister", a declarat Ovidiu Silaghi, potrivit Agerpres.

sursa: Adevarul

Si poate ne spune si cand e gata segmentul centura-oras.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

din titlul articolului ar fi normal sa te gandeti ca vei citi ceva si despre segmentul de pe A2 cernavoda-medgidia, in lucru inca. Caci altfel cum sa ajungi la constanta, fie si de la ploiesti?...Insa, in realitate..doar titlul de articolul acela... :(

coco.serban


Ionut

Merci coco.serban! :cheers:
La finalul filmuletului este un pod destul de scurt din ce vad la care inca se lucreaza... stie cineva cam pe unde s-a filmat?

Tavi

Cred ca filmul este facut pe sensul Ploiesti catre Bucuresti. Dar filmarea este facuta pe contrasens incapand de la ultima curba inainte de supratarversarea dintre com. Gherghita si sat Independenta si se termina imediat dupa traversarea raului Prahova ... cred

Ionut


Ionut

Iar Bechtel, mi s-a acrit.

QuoteS-au deblocat 98 milioane de lei pentru lucrările la A3
Lucrările la autostrada Transilvania continuă. Ministrul Transporturilor a dat asigurări că proiectul autostrăzii nu va fi blocat. ,,Au şi plecat banii deja. Este vorba de 98 de milioane de lei. Aşa cum am mai spus, este un proiect important pentru Transilvania şi nu îl vom abandona", a precizat Ovidiu Silaghi, ministrul Transporturilor.

Potrivit ministrului Transporturilor, banii au fost trimişi companiei Bechtel pentru continuarea lucrărilor la tronsonul Suplacu de Barcău-Borş. De asemenea, ministrul a precizat că licitaţia pentru tronsonul Gilău-Mihăieşti este în continuare deschisă.

sursa: CityNews

Silaghi o sti despre ce naiba vorbeste legat de Gilau-Mihaiesti?! Ce-o insemna la el "deschisa"?!

bogdymol

Colegul ke de pe SSC ne-a adus 2 poze de pe A3 :)

Quote from: ke@SSCPoze de pe podul de la Stefanesti: prima inspre Ploiesti, a doua inspre Bucuresti.


Untitled by mihaiche, on Flickr


Untitled by mihaiche, on Flickr
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Uh, excelent arata! O sa fac eu un drum pana la Ploiesti imediat dupa inaugurare si o sa fie multe poze. :D

madad

Autostrada asta e sigur in Romania !?  :excited:

vchira

Quote from: madad on June 04, 2012, 03:20:25 PM
Autostrada asta e sigur in Romania !?  :excited:

spectaculos! altfel arata o tara vazuta de pe astfel de pe autostrazi! sper doar sa mai dea drumul la ceva proiecte caci de mult nu sa mai inceput nimica...traim doar din munca doamnei Boagiu pe aici pe forumuri...