Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 23 Guests are viewing this topic.

trifuhoria

Nu ai filmat si pe A10?
Felicitari pt imagini dar si celor de la UMB pentru lectia care o dau

NGC

Quote from: NGC20 on September 05, 2014, 02:16:53 PM
Plati efectuate de catre CNADNR catre Search Corporation pentru "PROIECTAREA AUTOSTRAZII BRASOV-CLUJ-BORS SECTIUNEA 1C: SIGHISOARA-TARGU MURES (OGRA)".
OP 20.05.2014, 1,159,646.24 RON
OP 25.07.2014, 1,889,411.58 RON
OP 25.07.2014, 1,826,425.75 RON
OP - (neachitat), 1,301,368.54 RON

Nu este clar daca se proiecteaza tot tronsonul Sighisoara - Ogra, sau doar tronsonul Targu Mures - Ogra care se liciteaza acum.

De asemenea, mai apare tot catre Search Corporation si suma inca neachitata de 1,510,714.70 RON, pentru "STUDIU DE FEZABILITATE SI LISTE DE CANTITATI PET OBIECTIVUL DE INVESTITIE AUTOSTRADA TARGU MURES-DITRAU". Probabil ca este vorba de vechiul SF din 2010, intrucit pentru reactualizarea lui inca nu s-au deschis ofertele.

Quote from: alecu26 on September 05, 2014, 02:31:09 PM
Sau...sa fie alta firma...Iptana...care face de la nadaselu incolo? Imi amintesc ca am vazut sigur ceva cu Mihaiesti...

Nu am gasit nimic pentru 2014 legat de Iptana si nici de Mihaiesti.

alecu26

nu ca vreau sa va stric entuziasmul...sau ca sunt eu tot timpul contra lui UMB.

Orice firma cat de cat mai mare din Romania stie sa faca SAPATURI. Si masive....si spectaculoase. Ma refer inclusiv la Hidroconstructia, Straco...etc....oricare are basculante proprii la gramada. Cand dau de umpluturi...incep sa scartaie...mai ales daca e sa si respecte normele de compactare.

Iar restul lucrarilor....pentru inceput UMB a facut o alegere buna...chiar daca aparent scumpa...Zublin. poate e si el hotarat sa faca repede si bine aici...inclusiv podurile.

Sa vedem cum va continua.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

#3873
Min 2.50 se vede ca fac platforma pt Zublin ( vechea noastra discutie cum vor face acolo)
min 3.17 viaduct III, cel pe fundatii directe,  e ft avansat , drumul de pe care pozam intre viaduct II si III  vad ca a disparut.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ArKE

Mda. Intr-adevar spectaculos. Pacat ca e asa de scurt traseul.

adiarc

multumesc de filmare
pe de alta incredibil cat de idioti sunt cei din Cnadnr , de n-au introdus viaductul Bechtel si cei cativa sute de m de dupa in acest tronson....sau au alte combinatii mioritice in cap
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

#3876
Dupa viaduct, spre Nadasel  incepe lotul UMB , la maxim 30m, deci acolo nu e problema. Chiar si terasamentul e facut de Bechtel pana la nivel de balast stabilizat.
In filmare se vad gropile doar ca inca nu au ajuns acolo cu utilajele. Vin de sus in jos  :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ion59

Impresionant pentru o lună și ceva de lucru. Sunt angajați cu suficient de multe forțe dar nici lucrarea nu este una ușoară! Deocamdată au atacat doar partea dinspre Gilău. Mai este destul și pe partea cealălaltă!

Archi

Pentru cei ce se pricep in ale legislatiei, referitor la podul care trebuia construit de Bechtel este posibil sa se semneze un fel de act aditional cu UMB pentru includerea in proiect? Daca da cred ca ar fi cea mai rapida solutie.

adiarc

nu este posibil....pt orice proiect cu o val mai mare de 30.000 euro trebuie organizata licitatie
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


ciprebbe

E tare faza cu lucrarile la podul peste Somes :-):-):-)  din articol.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

g.chris

@adiarc pentru mai mare de 100.000€ + tva (executie)
30.000€ +tva este la proiectare
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

Gyn

Bat campii cei de la Realitatea cum ca s-ar construi pod peste Somes, vai de capul lor  :lol:

Azi s-a coborat cu un drum de la capatul de vest al viaductului I

spre capatul de est al viaductului I, unde s-a si inceput turnarea de beton

O seara buna  ;)

nenea_hartia

^ Mulțumesc pentru poze! Am modificat un pic luminozitatea.