Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

alecu26

multi kilometri nu au...dar fi sigur ca s-a tras de ele si s-au bagat in toate gropile si hartoapele.

Acum...depinde si ce se intelege prin multii kilometri...as zice ca sub 100.000 nu sunt multi pentru o masina cu cativa ani de santier.

Oricum e clar ca se asteapta la valori de vnazare mici atata vreme cat nu s-au chinuit sa le reloce si sa le inmatriculeze relativ aproape...in Kosovo.
Drumurile noastre POATE;

north

Corect!
Deci cum spuneam... cine are acuma bani, ferice de el.
Presimt ca multe dintre ele nu vor pleca prea departe de unde sunt, adica doar cateva zeci de kilometri pana la capetele autostrazii la care deja au pus umarul  :D
...avand in vedere avansurile platite pe AST 3 si 4 pe de o parte, si firma UMB cu banca sa pe de alta parte.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

alecu26

nu e chiar asa.

Cat priveste relocarea si folosirea mai ales a statiilor stragiile sunt diferite.

Odata demontatata statia....si pusa pe trailere nu mai conteaza asa mult daca o duci 30 km sau 100 sau 500 km. Costurile mari sunt cu montarea/demontarea.

Firmele romanesti sunt in general sufocate (si nu numai ele...la fel sunt si cele Spaniole si chiar si Italiene) de cate statii de asfalt si betoane au si trebuie sa le puna la lucru...asa ca de multe ori este inflatie de statii in anumite zone, mai ales cnad un proiect e executat de un JointVenture.

Exemple sunt destule...si ma gandesc acum doar la ciudatul caz de la Nadlac-Arad....ce vroia mai mul acolo Astaldi? Si Porr...ca parca a lor a ramas statia lui Alpine a pierdut licitatia.

Nu cred ca se vor oferi bani seriosi pe echipamente.

Poate facem si noi o cheta (forumul)...si incercam marea cu degetul. Ce am putea oare cumpara de 1000 de RON de care sa nu fie nimeni interesat si sa fie de oarecare utilitate forumului?
Drumurile noastre POATE;

dorum

20 de lopeti... sa dam in cap pe rand unora... da' nu tare, ca noi nu suntem violenti :) :) :)

horatiu.cosma

Am putea lua niste echipamente(caschete,salopete,lopeti,tarnacoape etc) si sa ne ducem la nadlac,anuntam presa sa vina sa ne filmeze,si sa ne apucam noi de lucru,daca cei responsabili de asa ceva se fac ca ploua :)

Eurocopter

E o idee destul de interesanta, e clar ca putem vorbi cu presa sa ne faca un coverage adevarat. Doar ca suntem pe topicul gresit... :)

horatiu.cosma

Ca sa fim on topic,putem merge la Suplacu de Barcau  :)

ciprebbe

#3862
A trecut de ora 10, deci 3 loturi noi au depunerile de oferte facute. (C.Turzii - Ludus-Iernut-Ogra). Speram sa vedem repede PV.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

#3863
In MO 651 de ieri 4 Septembrie s-a publicat HG 743/2014 ref. exproprieri pe Predeal - Cristian.

alecu26

#3864
esti sigur ca astea sunt coordonatele? caut si nu am gasit inca. E OK acum...cu 651.

Am gasit insa un transfer de teren pentru centura Craiova Sud. 2500 mp.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Sa imi spuneti cand trebuie sa modific semnatura. :cheers:

NGC

#3866
Plati efectuate de catre CNADNR catre Search Corporation pentru "PROIECTAREA AUTOSTRAZII BRASOV-CLUJ-BORS SECTIUNEA 1C: SIGHISOARA-TARGU MURES (OGRA)".
OP 20.05.2014, 1,159,646.24 RON
OP 25.07.2014, 1,889,411.58 RON
OP 25.07.2014, 1,826,425.75 RON
OP 05.09.2014, 1,301,368.54 RON

Nu este clar daca se proiecteaza tot tronsonul Sighisoara - Ogra, sau doar tronsonul Targu Mures - Ogra care se liciteaza acum.

De asemenea, mai apare tot catre Search Corporation o factura din 01.08.2014 inca neachitata de 1,510,714.70 RON, pentru "STUDIU DE FEZABILITATE SI LISTE DE CANTITATI PET OBIECTIVUL DE INVESTITIE AUTOSTRADA TARGU MURES-DITRAU". Probabil ca este vorba de vechiul SF din 2010, intrucit pentru reactualizarea lui inca nu s-au deschis ofertele.

alecu26

Sau...sa fie alta firma...Iptana...care face de la nadaselu incolo? Imi amintesc ca am vazut sigur ceva cu Mihaiesti...
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter

http://www.youtube.com/v/blwItrF1d5M

Am filmat din carlinga din doua motive: 1. pentru a surprinde si organizarea de santier UMB din dreptul nodului de la Gilau (0:25). 2. pentru a realiza o vedere de ansamblu a curbei pe care o face autostrada de la km 1 la km 3 (1:10).

Singurul dezavantaj e ca imaginea a iesit ceva mai instabila, dar data viitoare filmez de pe aripa si vedem cum iese mai bine tronsonul asta. M-am intors pe la km 6 pentru ca in afara de gropi arheologice razlete nu mai era nimic pana la Nadasel.

Xenos


Tronsonul este realmente spectaculos, iar UMB pare sa fi inceput in forta. Multumim, Eurocopter!