Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 30 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Mi se pare incredibil ce se întâmpla pe lotul asta. S-au apucat doar de 1-2 luni si deja încep sa se vadă structurile iar unele deblee sunt gata.
Sper doar sa nu apara vreo surpriza. După cum arata relieful cred ca este cel mai greu lot de pana acum.
Acest lot poate fi un exemplu, chiar si in ce privește licitațiile. Când umb a castigat licitația nu erau bani pentru el, dar cumva cnadnr nu s-a grăbit să-l rezilieze si doar l-a înghețat.
Daca făceau același lucru si pe c turzii- tgm aveam șanse mari sa le vedem terminate pana la sfârșitul anului viitor.
Mulțumim de poze si mai vrem.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Mai exact 1luna de la prima cupa de pamant excavat.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Archi

Nice work ciprebee!

Am revenit dintr-o perioada in care nu am prea avut la indemana internetul si ma bucur ca stau cu orele sa recuperez!

Bravo UMB!


laurashgeo

Execelent reportaj @ciprebbe!!!
Daca si calitatea este asigurata la fel de bine cum au organizat lucrarile pot spune ca UMB este o MARE firma de constructii si le doresc cat mai multe lucrari!! Atat pentru binele lor cat si al nostru :D

rocklee

ciprebbe...excelente poze ....sunt unele imagini exceptional de spectaculoase ...numai ca tot asa tare a inceput umb-eul si la noi pe lotul 4 lugoj deva ...iar apoi a lasat motoarele mai incet  :(

Klaudiu!!!

Este posibil sa fie si din cauza faptului ca lucreaza in mai multe locuri si zic eu trebuie sa-si imparta utilajele. Probabil daca ar fi avut doar Deva-Lugoj ar fi fost furnicar acolo. Stiu ca au cel putin 3 lucrari in momentul de fata: A1 Deva-Lugoj lot IV; Dn 2D Brasov-Focsani si Lotul de pe A3, ( asta e ce stiu eu,poate mai sunt si alte lucrari pe care nu le cunosc);
Oricum ar fi ,se misca foarte bine pe toate, tinand cont ca pe lotul de pe A1 deja au constructilie la majoritate podeteleor si podurilor facute plus ceva terasamente pe cand ceilalti constructori abia au decopertat sau nici atat macar;
Felicitari ciprebbe!!!! un reportaj reusit si felicitari baietilor care lucreaza acolo;am inteles ca au un program destul de lung (06-20:30)

ciprebbe

Stati linistiti pe A1 la Deva vom avea asfalt pana in iarna daca ii lasa timpul.

De azi :p


In stanaga " dormitorul UMB" , drept in fata este baza lor si statia de betoane.

- sus pe deal "la padure" era liniste astazi.

In zona viaduct 1 ( unde pozeaza si Gyn) era activitate.
Doar din DN am reusit azi cu zoom.


Si o filmare de sambata cu "pista audio originala"

http://www.youtube.com/v/zDjEuVyHz0k
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

astia lucreaza la structuri si restul inca sunt la organizarea de santier. Poate noua ni se pare ca au lasat-o mai moale, dar tot sunt pe turbo.
Imi pare rau ca nu au luat toate 3 loturile pentru ca sunt sigur ca se descurcau. Dar presimt ca se vor baga peste "vecini" si vor castiga licitatia pentru ecoducte.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

#3823
Si ca sa se inteleaga si mai bine situatia din teren , ne vom folosi de randarea lui delacroix(merci)



si facem rezumatul dupa 1 luna de activitate:

- Intre zona 0 si viaduct I - decopertat peste 50%
- zona dintre viaduct I si viaduct II - au inceput decopertarile vezi aici
- viaduct II  se executa pilonii forati aici
- zona dintre viaduct II si viaduct III - excavatii puternice  aici   aici aici
                                                           - supratraversare drum agricol - executie fundatii aici
- viaduct III se executa fundatiile aici
- zona dintre viaduct III si viaduct IV - excavatii puternice aici
- viaduct IV - decopertari + lucrari arheologice aici
- zona dintre viaduct IV si viaduct V - decopertari  aici si excavatie aici
- viaduct V  se executa pilotii forati aici
- zona viaduct V si pana la padure - debleu partial executat aici si mici alunecari de teren aici

Cu X pe harta e pozitia fotografului iar cu linie rosie de la dreapta spre stanga si inapoi este executata filmarea de mai sus.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

Multumim de informatii si poze. Sper ca UMB sa integreze autostrada cu grija in peisajul superb.