Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 19 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Si de pe partea cealalta


Aceeasi locatie, vedere spre Gilau


Si coboram spre Gilau
Pe zonele acestea s-a lucrat in ultimele 4 zile












Jos la primul viaduct








Si inca o zona nou atacata















Cam atat
Multumiri, like-uri si lui florin74 pt realizarea reportajului.

Concluzia.....hai cu licitatia la viaduct ca ne facem de kko la ce viteza lucreaza UMB-ul .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#3736
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

igorashu

Quote from: danutzu_1069 on August 20, 2014, 10:05:15 PM
Pana vin pozele promise, va aduc eu o stire care nu cred ca s-a spus. Pe Bucuresti - Ploiesti, pe sensul asta, la "nodul"Gruiu a aparut si un indicator artizanal pe care scrie Gruiu, si cu o sageata corespunzatoare.
Ca sa-i ajutam pe oamenii din zona, eu zic sa facem ceva munca volutara si sa mergem cu un trafale si ceva vopsea neagra si sa "interrupem" linia continua ce delimiteaza banda pentru oprire de urgenta, si sa facem in felul asta, in zona respectiva, banda de accelerare si de decelerae.... asa cum este la orice nod care se respecta.
Ce ziceti? cine se baga?
Art.92.

(1) Fapta savârsita cu intentie de a sustrage, distruge, degrada ori de a aduce în stare de neîntrebuintare indicatoarele, semafoarele, amenajarile rutiere sau crearea de obstacole pe partea carosabila se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.

Noroc!

igorashu

Săr'naaaaa!
Ce forfotă...ăștia îmi aduc aminte de cum se construiau clădirile in The Jetsons!

Mulțumiri, băieți!

Gyn

Buna ziua si bine v-am gasit!

Caldura mare dom'le! (pe deal la vest de viaductul1)

Ionut

Bine ai venit! :cheers:
Baietii astia sunt topografi? Ce fac acolo? ???

florin74

^ Posibil. I-am vazut aseara in timpul sedintei foto, in ciuda orei relativ tarzii erau pe teren. ( 19.30-19.45 )

tone_iulian

Azi in zona Popasului CB .    

Tavi

@tone_iulian:  :cheers:
Altfel? Vreo miscare in sensul realizarii vreunei descarcari in Popasului?


Tavi

Și încă o :cheers: pentru țoacla ta!  :)

cutter

Quote from: Tavi on August 21, 2014, 01:51:47 PM
Altfel? Vreo miscare in sensul realizarii vreunei descarcari in Popasului?

Eu nu înțeleg, tu nu ai citit mesajele din urmă în care se spune clar că nu va fi nicio descărcare în Popasului? Dacă nu le-ai citit, atunci e ok, dar altfel eu nu vă înțeleg cîteodată: sperați în miracole? Lucrurile astea nu se întîmplă de la sine sau printr-o minune. Trebuie: decizie politică, studii/proiecte, licitație, contracte semnate, avize, expropieri, alocare financiară, etc

Hai mai bine să facem ceva constructiv: scandal că nu vom avea o descărcare în Popasului. Că nu avem după trei ani nod la Moara Vlăsiei. Presiune pe politicieni.


tone_iulian

#3747
Nu anul asta  ei  termina pana unde au asfaltat , vine alta firma alta licitatie pana aici termina    de aici incepe nodul de la popasului si  rampa  de urcare

Tavi

@tone_iulian: Mulțumesc de explicații. Acestea sunt într-adevăr informațiile care se vehiculează în prezent "în piață". Văzând însă pozele am sperat pentru o fracțiune de secundă că poate s-o fi întâmplat vreo minune.

@cutter: Da, am citit. Da, am comentat fiind neplăcut surprins de turnura negocierilor dar ... speranța moare ultima :) Sper să fiu iertat pentru naivitatea mea.

Cât privește partea cu politicienii presiunea se va vedea la vot.

Despre partea persuasivă cu scandalul mă abțin.

cutter

Nu există "politicienii", așa, generic. Ca un fel de "marțieni" - niște ființe dincolo de atingerea noastră, cu care mai bine nu ne batem capul, mai bine facem poze la șantier (departe de mine gîndul de-a minimiza munca colegilor noștri care fac poze - le datorăm cu toți mulțumiri, e o acțiune civică extraordinară din partea lor) și așteptăm miracole. Există un anume politician sau cîțiva din cauza cărora lucrurile au ajuns așa. În cazul de față e vorba de Dan Șova și Victor Ponta. Dacă vrem ca pe viitor lucrurile să meargă mai bine, să nu mai stam cu autostrăzi terminate în cîmp aiurea - e bine să-i numim pe vinovați și să facem cît mai publice lucrurile astea. Altfel, de 100 de voturi de aici de pe forum, ale celor care știu ce se întîmplă, puțin îi doare pe ei.

ps Nu mai vorbesc de dreptul de a fi informați - negocierea aceasta a avut loc în martie, de atunci s-a semnat și hotărît că în banii conveniți inițial ne alegem cu 3km mai puțin de autostradă. L-ai văzut pe Dan Șova să spună asta clar? E frustrant și ridicol să ne dăm cu presupusul, să aflăm pe surse cîte o informație cu țîrîita, să așteptăm doar-doar mai scapă ministrul o știre pentru noi. E dreptul nostru să știm ce se întîmplă cu banii și lucrările publice!