Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 35 Guests are viewing this topic.

Tavi

#3660
Quote from: Sargon1806 on August 14, 2014, 03:53:51 PM
Lucrau exact aici
Merci de precizare Sargon1806! Asa ma gandeam si eu.
Oamenii termina ce au de terminat pana unde ar trebui sa inceapa rampa nord la Popasului si bretelele catre giratoriul oval si se carabanesc. Asa s-a negociat nu stiu de catre cine... >:(

In plus saptamana trecuta demontau si statia de asfalt de aici: https://www.google.ro/maps/@44.6103508,26.1827016,3107m/data=!3m1!1e3

carutasul

Macar o conexiune decenta cu centura sa faca :)

hadrian

Alaltaieri cand am trecut pe Popasului,aparuse niste umplutura pt terasamentul "urcarii" peste Popasului dinspre CB.Nu multa,cam pana la 1m inaltime.

cutter

Quote from: Tavi on August 14, 2014, 04:51:13 PM
Asa s-a negociat nu stiu de catre cine... >:(

Șova - cel care a construit pas cu pas, în 18 luni, dezastrul din infrastructură.

Sorin62

Quote from: hadrian on August 14, 2014, 05:42:45 PM
Alaltaieri cand am trecut pe Popasului,aparuse niste umplutura pt terasamentul "urcarii" peste Popasului dinspre CB.Nu multa,cam pana la 1m inaltime.
Ținând cont de faptul că baza din Gherghiței este pe loc și nu dă semne că s-ar dezafecta, cred că vor participa cu prima șansă la licitația pentru finalizarea celor 2+ km (au organizarea de șantier deja făcută, doar și pentru asta pot licita cel mai bun preț).
Și poate până atunci se se rezolvă și exproprierea fostei pepiniere.
Și poate încep și lucrările la Șos. Fabrica de Glucoză...

Că dacă ar fi gata intrarea azi...

panda_no 5

Bucatica de A3 se va termina in camp asa cum se spunea si mai sus de catre un coleg.
Pina la Popasului mai sunt cam 200 de metri. Locuiesc intr-un ansamblu aproape de viitoarea bucata de A3 si trec zilnic pe linga santier.
Pamantul depozitat acolo nu are deocamdata nici o legatura cu terasamentul rampei de urcare peste str Popasului.
Este pamant adunat din gropile facute pentru colectarea apei pluviale .
Daca nu a cazut la pace Sova cu constructorul ca in alte cazuri, a reziliat.
Constructorul o fi refuzat vreun contract de consultant cu " Sova si Asociatii" O:-)

cutter

Șova ar trebui să facă pușcărie pentru subminarea economiei naționale.

E greu de cuantificat (probabil cîteva miliarde de euro în banii direct pierduți + dezvoltarea economică nerealizată) efectul dezastruos al ministeriatelor acestui om de nimic.

@Ionuț: mă opresc aici că nu vreau să merg prea mult pe off-topic. Dar e de fapt, foarte on-topic: de-aia n-avem A3 terminată, de Șova și de Ponta.

ps Dacă spuneam oricui în vara lui 2012 după inaugurarea A3 CB-Ploiești că va mai dura pînă în 2016-2017 să avem nodul Moara Vlăsiei, m-ar fi făcut nebun...

MNU

Adevarul este ca la proiectele celelalte avem "sula UE in coaste", altfel... aceeasi soarta ar fi avut cu un astfel de personaj la carma.

florin74

#3668
Am fost aseara cu Ciprebbe int-o mica excursie de sfanta Maria pe santierul UMB.
Scurte concluzii :
- se lucreaza in 5 puncte
- au inceput forajul pentru realizarea pilonilor podurilor in 2 puncte. In primul punct o sa ajunga la 25m (sunt undeva intr-o zona mai mlastinoasa). Acolo au turnat si beton la primul foraj realizat.
- in zona de sapaturi in dealuri avanseaza, dar mai este de lucru, cel putin intr-un punct mai au de coborat 10-14 metri pentru a ajunge la nivel. In celalalt punct in care lucrarile sunt mai avansate, acolo stau mai bine, cred ca 3-4 metri mai au.

Vestea mai putin placuta este ca au retras vreo 3-4 excavatoare, 2 buldozere si cred ca vreo 10 camioane si le-au mutat pe Deva. Cred ca tot asa o sa faca, o sa le plimba intre lucrari in functie de necesitati. Oricum, aici se concentreaza pe zona dintre nodul de la Gilau si padure. Dincolo de padure spre Nadasel inca nici o miscare.

Pozele sunt la Ciprebbe, cred ca azi le pune, precum si mai multe detalii tehnice :) . Eu am fost soferul :)
O zi frumoasa la toata lumea!

luc


adiarc

multumim Florin si Ciprebbe...
chiar si vestea mai putin placuta e o veste buna .... :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Locatia 2














Viitor viaduct intre locatia 1 si 2













USoara alunecare de teren


Alta locatie




Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

reed

Yumi...au avut si eu liber de SF.Maria :) Thumbs up 4 UMB

ciprebbe

#3674
Poze din zona viaductului de jos de la Gilau unde au si turnat primul pilon
























Atat pt moment.
Nu se lucra pt ca era Sf. Maria iar cei de la paza au fost intelegatori. Multumim!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe