Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 19 Guests are viewing this topic.

Ionut

S-a pus stirea asta? :o
Eu n-am vazut-o pe forum, sa-mi fie cu iertare. Ma bucur ca Silaghi incepe sa miste. Macar declaratii...

QuoteSilaghi: Lucrările continuă la Autostrada Transilvania. Nu avem cum să abandonăm proiectul

Lucrările la Autostrada Transilvania vor continua în judeţul Bihor, după ce Ministerul Transporturilor va aloca Bechtel, constructorul autostrăzii, suma de 98 de milioane de lei, a anunţat, vineri, ministrul Ovidiu Silaghi.

"Am avut, joi, o discuţie cu reprezentanţii companiei americane Bechtel şi până la sfârşitul lunii ar trebui să le mai dăm 240 de milioane de lei. Avem deja 98 de milioane, iar ei au spus că se mulţumesc şi cu aceşti bani. Nu am găsit o bogăţie la Ministerul Transporturilor. Vor continua să lucreze şi vom găsi soluţii pentru diferenţă. Lucrările continuă la Autostrada Transilvania, fiind interesul Transilvaniei până la urmă, nu avem cum să abandonăm proiectul. Se va lucra spre Oradea, spre vamă", a spus Silaghi.

sursa: Mediafax

Sfantu

am vazut ca multe treceri peste autostrada ar permite largirea la 3 benzi  O:-) (candva in viitorul indepartat)
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

Tavi

Fiti atenti cum e la nemti :)
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/ce-se-intampla-la-nemti-cand-proiectele-de-infrastructura-nu-se-termina-la-timp-166509.html
La noi mioriticul paco anunta pe 15 mai ca a terminat treaba dar ati vazut in reportajul lui Baiazid facut in 19 mai cam ce inseamna terminat ... :o

Cristi232


Quote from: Tavi on May 21, 2012, 12:31:06 PM
Fiti atenti cum e la nemti :)

La noi mioriticul paco anunta pe 15 mai ca a terminat treaba dar ati vazut in reportajul lui Baiazid facut in 19 mai cam ce inseamna terminat ... :o

?!
Unde-i neterminat tronsonul pa&co?
In pozele lui Baiazid apare GATA!...


Tavi

Daca te-ai uitat la tot reportajul lui Baiazid vedeai podul Prahova neterminat, si o multitudine de alte finisaje. De gard de protectie impotriva animalelor.
Ai ales intentionat tocmai poza cu podul Ialomita care pare terminat dar care are din start un defect de executie?  :)

Cristi232

#515
Podul Prahova nu este al lui Pa&Co...
Altceva?
:D



Si n-am ales vreo poza, este singura afisata pe acest forum... de la anuntul Pa&Co, incoace...
:)

Tavi

Quote from: Cristi232 on May 21, 2012, 01:26:09 PM
Podul Prahova nu este al lui Pa&Co...
Altceva?
:D



Si n-am ales vreo poza, este singura afisata pe acest forum... de la anuntul Pa&Co, incoace...
:)
:lol:
Bine! Am inteles mistoul! Podul este al "urmasilor si urmasilor nostri in veacul vecilor"  :lol:

iuli

Sa fim seriosi, nici din poza aia nu e terminat... Lipsa la apel parapetii laterali si centrali, se vede ca la capatul podului nu e facuta scurgerea, parca vad ca nici santul nu e complet, nu sunt facute bordurile...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cristi232

 :D
Ei, Iuly, si tu acum... pa&co a chemat echipa cnadnr sa constate implinirea crt,
insa noi, cand vom discuta cu ctr pe masa, vom vedea ca el `zice`: asfalt cu marcaje + balustrada mediana. Cam astea sunt azi, probabil, gata... Restul va fi realizat, pana cand va fi gata si euroco. ...

Tavi, nu e chiar gluma, podul Prahova este construit de catre euroconstruct.

Tavi

Quote from: Cristi232 on May 21, 2012, 02:43:34 PM
Tavi, nu e chiar gluma, podul Prahova este construit de catre euroconstruct.
Pe bune? Adica este un fel de enclava? Interesant cum si-au impartit treburile.
Traiam cu senzatia ca Baxcom (care a facut structurile si la Ialomita si la Prahova) era subcontractorul lui paco .. pe tablierul metalic de la podul Ialomita fiind aplicata sigla "Pa&Co".
Ultimii doi Km inainte de sectiunea UMB sunt tot ai lui Euroconstract, asa-i?

Cristi232

#520
 :D
Ihi!
Doar din ...2009.

Din moment ce persisti in anumite asertiuni, te-ai putea face cu succes, un ziarist bun, cum sunt si cei care ne tot scriu despre autostrazi.

Tavi

#521
10x :)
Pai sa-l scoti atunci pe paco din semnatura ta - sectiunea "nu faceti ca ei"  :lol:

LE: Hai m-am incurcat de tot. Baiazid tocamai a postat aici http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=91591388&postcount=8052 cum ca Prahova e tot al lui paco. Eu nu sunt inregistrat dincolo (si nici nu prea am de gand pt ca se face prea multa politica) dar poate ii face cineva o intrebare. Am vazut, tot dincolo, ca Baiazid a pus si o harta in care sectiunea paco este de la Gruiu la Dumbrava desi chiar si eu stiam ca nodul Dumbrava este al lui Euroconstruct. :help:

Ionut

Abia astept sa termine autostrada asta, cred ca nici cei din CNADNR nu mai stiu cine si ce a executat. :o

Cristi232

Quote from: Ionut on May 21, 2012, 03:51:45 PM
Abia astept sa termine autostrada asta, cred ca nici cei din CNADNR nu mai stiu cine si ce a executat. :o

Nu cred ca si tu spui:
Cunosc doar spaga primita, per km...
Citeam pe site-ul lor, pe la sectiunea pdf-urilor alea, cum ca `operatorul comercial` Bostina si asociatii, a si contestat noul studiu... pe comarnic-bv.

asa ca, stam bine!
ministrul oricum merge azi, doar in campanie electorala la Tm si NU viziteaza autostrada in constructie...
:)

ciprebbe

de la"baiazid" citire: (din vecini)
"Si ca sa raspund la o intrebare care nu s-a pus  : podurile Prahova si Ialomita sunt intr-adevar realizate de Baxcom, insa in calitate de subcontractant al Pa&Co. Deci desi tehnic nu Pa&Co lucreaza la podul Prahova, din punctul de vedere al CNADNR, lucrarea este a Pa&Co, indiferent ce subcontractor o realizeaza efectiv. Deci cata vreme Podul Prahova nu e gata, se cheama ca tonsonul Pa&Co nu e gata nici el.

Ca o paranteza, podurile Prahova si Ialomita sunt realizate de Baxcom in tehnologie cu grinzi metalice, in vreme ce Euroconstrcut si Pizzarotti au construit podurile de pe tronsoanele lor in tehnologie cu grinzi de beton armat. "
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe