Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Tavi

probabil vor muta foreza la urmatorul obiectiv dupa ce termina langa centura
daca vroiau sa se "miste mai cu talent" doreii italienilor incepeau la toate cele trei poduri
da' ce atata graba?  :hm:

stangabriel

De 2 saptamani,am facut cateva drumuri si noaptea pe DN1 bucurestui ploiesti,m-am mirat, pe la orele 2,3 circulau camioane euroconstruct.

Ziua e plin drumul de toate firmele,pentru italieni parca transporta unii,Brady trans ,trag tare si ei,poate la 1 iunie sa fie gata A3 Buc Pl.

Cristi232

Quote from: stangabriel on May 10, 2012, 06:40:35 PM
De 2 saptamani,am facut cateva drumuri si noaptea pe DN1 bucurestui ploiesti,m-am mirat, pe la orele 2,3 circulau camioane euroconstruct.

Ziua e plin drumul de toate firmele,pentru italieni parca transporta unii,Brady trans ,trag tare si ei,poate la 1 iunie sa fie gata A3 Buc Pl.

Ei n-au termen 1 iunie (italienii). Si lucreaza cu multi. Parca e Bodytrans acolo, dar nu bag mana in foc!
Codasii euroconstruct lucreaza non-stop? Trag tare acum, la spartul targului, dar lucreaza repede si prost, asa.

Ionut

#453
Quote from: Cristi232 on May 10, 2012, 06:48:26 PM
Codasii euroconstruct lucreaza non-stop? Trag tare acum, la spartul targului, dar lucreaza repede si prost, asa.

De unde stii tu ca lucreaza prost? It's that a fact? Ai detalii tu exacte despre calitatea lucrarilor executate?! Daca nu, abtine-te. Daca da, spune-ne si noua ca sa stim. Dar nu din vise, ci din surse clare, eventual cu poze!

Da, nici eu nu-i inghit pe cei de la Euroconstruct, asta nu inseamna ca trebuie sa aruncam cu rahat in ei doar pentru ca asa ne place noua sa comentam aiurea pe forum. Mesajele de tipul asta isi au locul pe forumurile frustratilor si pe hate-sites. Acest forum nu este unul din ele. Nu voi tolera iesiri gratuite de acest tip.

adsailton92

Salut,
Astazi, citesc pe evz.ro:
"
Anul acesta, va fi finalizată o porţiune de 18 kilometri, dintre localităţile Spinuş şi Biharia.


Citiţi mai mult: Ce panglici va tăia Guvernul Ponta - Economie > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/ce-panglici-va-taia-guvernul-ponta-980946.html#ixzz1uY12JKus
EVZ.ro "
Chiar e posibil?
Stiu, ca este in plin camp, dar nu stiu daca, practic e posibil finalizarea lui...

tonică

#455
daca te uiti pe google earth, la imaginile acelea deja antice dar nu cu prea multe diferente din punctul de vedere al lucrarilor la A3, tinzi sa crezi ( cel putin eu asa aveam impresia ) ca cei 18km, mai avansati in lucru ar fi intre Sânlazar si Suplacu de Barcau inainte de sonde. Un fel de centura a catorva sate de pe 19e. Acum insa, cica ar fi de fapt intre dn19, biharia si 1p... Insa din ce am vazut in pozele lui 'udar', pe celalalt forum, pare ca e un relanti total si se lucreaza, acolo unde se lucreaza, doar la poduri. Oricum nu cred sa fi vazut careva un nou contract cu bechtelul unde era precizat ca trebuiesc acesti 18 km neaparat in 2012. Doar declaratii. Si la o adica, oricum nu ar folosi decat cel mult ca 'apa la moara' unora care abia asteapta sa mai scrie prin presa despre "cioturi de autostrada" ori cum se termina ele in camp.
Parerea mea ca decat 18km pentru statistica, mai bine 64 la final, care tot dupa declaratii ar trebui sa fie undeva la anul, in 2013.

Cineva cu capu' pe umeri ar trebui intre timp sa se autosesizeze si sa incerce un nou SF pentru ip-zalau daca cel facut de bechtel e prea pompos sau daca nu, chiar o licitatie, fie ea si pe segmente. Pe sf-ul bechtel erau 40km cu 2 noduri, la nusfalau si la zalau. Terenul e mai deluros dar exista si vai naturale in mare parte urmarite de traseul celor de la bechtel. Deci banui ca nu poate urca mai sus de 5mil euro/km. O suma mica pentru buget dar astfel da o functionalitate celor 64km "din camp"..:)

Deasemenea din aceleasi declaratii reiesea si un drum expres facand legatura cu oradea dar cred ca s-a pierdut ideea undeva pe drum...


bogdymol

Chiar am vazut astazi la TV o stire de genul "pana la sfarsitul lunii sa ne asteptam la ploi serioase in toata tara" :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tonică

dintr-astea cu ploaia ori cu seceta ( asta vara legat de a4 parca ) ar trebui brevetate. Dar nu de cei in constructii. De unii dintre noi, ca atunci cand vor sa le foloseasca macar sa stie ca-i costa ceva..:))
Aceeasi chestie zic eu, si la termene de finalizare trecute in contracte de genul februarie/martie cand oricum se stie ca-i plina iarna si daca nu-i zapada e sigur o temperatura d'aia de nu mai poti nici iesi afara, d'apai sa asterni asfaltu'...

Ionut

:lol: Vai, sunt experti in scuze... aici e si prostia lui Ungureanu si a lui Nazare, cu tot respectul. Bun, deci sa schimbam la stiri... 30 mai. Sper sa se respecte, azi pe DN1 intre Snagov si Bucuresti a fost CRIMINAL TRAFICUL. CRIMINAL! Jdemii de masini pe 3 benzi bara la bara de la Baneasa si pana la aeroportul Otopeni. Hai cu A3 mai repede!!!!

Bine, evident se vor infige toti in giratoriul A3-Centura Ploiesti, dar macar mai degreveaza traficul de pe DN1 in zona metropolitana... eu care n-am fost la munte n-am avut nicio vina ca sa stau in trafic langa cei cu destinatia Valea Prahovei......

udar

#460
ceva urme noi de lucrari de pe A3 la intersectia cu drumul Oradea-Satu Mare care acum o luna nu erau
sper ca nu ma insel nu era nimic care sa anunte ce se construieste acolo dar dupa traseul A3 parca asa reiese.......
poze facute joi




:cheers:

valexandru

^^ Multumim de poze :cheers:
Cat despre "autostrada bucuresti ploiesti se deschide pe 1 iunie daca nu ploua" :rofl:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Skynick

S-a finalizat sensul giratoriu dintre A3 si DN1 si arata si se simte foarte decent.



By skynick at 2012-05-12


By skynick at 2012-05-12


By skynick at 2012-05-12

Vedere spre autostrada.


By skynick at 2012-05-12


By skynick at 2012-05-12


By skynick at 2012-05-12

valexandru

Multumim de poze si de informatie Skynick :cheers:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Skynick

Quote from: valexandru on May 12, 2012, 05:36:22 PM
Multumim de poze si de informatie Skynick :cheers:

Scuteste-ma de multumirile tale. Nu astept raspuns.