Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Quote from: nenea_hartia on May 07, 2012, 09:41:03 PM
NU e autostradă! Doar Boc spune că e autostradă!!  :bash: NU e autostradă! Doar Boc spune că e autostradă!!  :bash:

De obicei ma enerveaza mesajele astea mergatoare de pe forum, dar asta mi-a placut :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

valexandru

^^as nenea_hartia says, e doar "cu profil de autostrada", adica drum national cu 2 benzi pe sens (cel mult drum express).
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

bogdymol

E UN SIMPLU DRUM CU 2 BENZI PE SENS!

Lasati-o odata cu autostrada. Nu are nici o legatura cu vreo autostrada! Pe autostrada nu gasesti sensuri giratorii, treceri de pietoni, intrari in curtile vecine, viraje la stanga etc.

Daca Boc a zis ca-i autostrada nu trebuie sa repetam si noi prostiile lui.

DN1 Bucuresti - Ploiesti e autostrada?
DN6 Craiova - Filiasi e autostrada?
DN7 pe langa Seliste (jud. Sibiu) e autostrada?
DN2 e autostrada?
DN1 Cluj Napoca - Turda e autostrada?

Daca o luam asa avem o gramada de (ne)autostrazi...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

valexandru

@bogdymol Glumeam cand am zis ca e "cu profil de autostrada" , de-aia am pus si ghilimele si am explicat dupa ce si cum.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

nenea_hartia

@vchira: ,,autostrada" lui Boc pleacă dintr-un giratoriu, are la mijloc alte două giratorii şi se termină tot într-un giratoriu. Acum îl va avea şi pe al cincilea.

vchira

#425
Quote from: nenea_hartia on May 07, 2012, 09:52:33 PM
@vchira: ,,autostrada" lui Boc pleacă dintr-un giratoriu, are la mijloc alte două giratorii şi se termină tot într-un giratoriu. Acum îl va avea şi pe al cincilea.

thx pentru explicatie. eu vazusem un film pe youtube cu centura si mi sa parut ca este utostrada..sau asa arata parca..oricum intrebarea ii atunci cum se va continua mai sus? darama giratoriu? sau vor sa continue dupa centura la ploiesti?stiu ca continoarea nu este probabila in viitorul apropiat, dar ma gandeam ca au gandit cumva si treaba asta.

later_edit: my bad..am confundat centura ploiesti cu centura pitesti...mam uitat pe youtube si intradevar nu este autostrada.sry...my bad.

nenea_hartia

Quote from: vchira on May 07, 2012, 09:55:54 PM
intrebarea ii atunci cum se va continua mai sus? darama giratoriu? sau vor sa continue dupa centura la ploiesti?stiu ca continoarea nu este probabila in viitorul apropiat, dar ma gandeam ca au gandit cumva si treaba asta.
Practic, bucata care duce în giratoriu e un fel de bretea, nu autostrada propriu-zisă. Vezi aici:


vchira

Quote from: nenea_hartia on May 07, 2012, 10:08:57 PM

Practic, bucata care duce în giratoriu e un fel de bretea, nu autostrada propriu-zisă. Vezi aici:

@nenea_hartia:gata..mam lamurit. mersi fain. apropo...tiam lasat un mesaj pe forumul a1 ;)

P.S: daca tie dor de Boc ii live pe B1 :)

delacroix

Quote from: nenea_hartia on May 07, 2012, 10:08:57 PM

[/quote]
Parca vad ca, peste ani, se va aplica si aici "maiastrul" nod de la Arad bypas.

Cristi232

#429
Au inchis si celalalt sens (spre Brasov) al centurii Ploiesti, in dreptul A3?
Ieri cam trebuiau sa redeschisa la GATA, sensul spre Buc... si sa se apuce de partea lucrarii de pe sensul spre Bv.
S-a tinut de cuvant UMB?
:)


Altfel, pila podului de pe la metro, ar permite un profil de autostrada...in viitor.
:)

Tavi

Surpriza placuta de la Baxcom. Le-am trimis un mail pe 5 mai (actualizare poze, stadiu lucrari, dare in folosinta autostrada) si am primit raspuns in 2 zile lucratoare! :excited:

"Buna ziua
va multumesc pentru apreciere,pozele de pe site vor fi curand actualizate
probleme au fost foarte numeroase,acestea fiind rezolvate fiecare dupa caz in parte,iar ca lucrari contractate de catre noi practic am cam terminat totul,partea noastra find cea de structura beton,din acest motiv  nici noi nu va putem spune cand va fi gata restul dar speram cat mai repede.
o zi buna
vali"

Ionut

#431
Cei de la ZF au facut niste poze (33 mai precis) pe A3 Bucuresti-Ploiesti. Multumim! :cheers:

Pentru colegii care nu cunosc: primele doua poze sunt facute de pe podul autostrazii peste centura Bucuresti - se vede cum se termina brusc podul/viaductul autostrazii inainte de centura si cum se lucreaza dupa centura, inspre oras:




























Cele mai sugestive pentru stadiu:




Aici e gata parca:


Podul de la Barcanesti peste DN1:




Cred ca asta e giratoriul cu Centura Ploiesti:


sursa si mai multe poze: ZF

Cristi232

#432
Excelente poze, ZF!
Apreciez ca au surprins stadiul de acum aprox 1 sapt.

In prima poza, in stanga se vede inceputul unei rampe?
Cu va arata A3 dincolo de calea ferata pana la urma, doar pod?




Quote from: Tavi on May 08, 2012, 04:49:12 PM
Surpriza placuta de la Baxcom. Le-am trimis un mail pe 5 mai (actualizare poze, stadiu lucrari, dare in folosinta autostrada) si am primit raspuns in 2 zile lucratoare! :excited:

"Buna ziua
va multumesc pentru apreciere,pozele de pe site vor fi curand actualizate
probleme au fost foarte numeroase,acestea fiind rezolvate fiecare dupa caz in parte,iar ca lucrari contractate de catre noi practic am cam terminat totul,partea noastra find cea de structura beton,din acest motiv  nici noi nu va putem spune cand va fi gata restul dar speram cat mai repede.
o zi buna
vali"

adica, fata de poza aceasta de acum 1 sapt, totul e pregatit pt asfalt, pe pod?




Cred ca sectoarele euroconstruct si pa&co, n-au vazut niciodata asa multe utilaje, pana acum....

valexandru

^@Cristi232  Si eu cred la fel :rofl:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

Quote
O nouă amânare pentru A3 Bucureşti-Ploieşti? Nici cu două săptămâni înainte de termen nu se poate merge de la un capăt la celălalt. Galerie FOTO


sursa: ZF
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"