Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

14 Members and 32 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: Skynick on May 07, 2012, 03:50:59 AM
De incercat sigur pot dar numai sapt viitoare. Nu stiu cum e cu paza dar sa vedem.

Ar fi super! :cheers:

---

Doua shot-uri de la colegul Mrs de ieri seara de la nodul DNCB-A3, italienii lucrau si de o parte si de cealalta.




Cristi232

Quote from: Skynick on May 07, 2012, 03:50:59 AM
Quote from: Ionut on May 06, 2012, 06:39:57 AM
S-ar merge pe un fir doar in zona podului peste Prahova si/sau a altor poduri? :dunno:
Skynick, nu poti face tu o tura pe autostrada cu motoru'? Platim noi motorina. :D

De incercat sigur pot dar numai sapt viitoare. Nu stiu cum e cu paza dar sa vedem.

La podul peste Prahova trebuie pozat, acolo-i bataia pestelui.
Cel de la Caciulati-Moara Vlasiei are toate sansele sa fie gata. Restul pasajelor, cum sunt cele peste A (de la nodul Snagov), se pot realiza ulterior datei de 15 mai.
Azi este...07 mai...

ciprebbe

Duminica 6 mai  am trecut din "gresala" pe langa "Savadisla Camp" a celor de la Bechtel.
Pana acu 1 an  aveai semne peste tot cu accesul si fotografiatul interzis...azi, linistit poti parca pe imensele locuri unde in urma cu 1 an stateau cu zecile basculantele Bechtel . Azi nici macar una nu mai au acolo.
"Baza" s-a redus la mai putin de 20 % din ce aveau acolo. Mai sunt ceva utilaje "minore", statia de asfaltare, ceva depozit de materiale...si 2 paznici.
  Am ajuns din gresala pe drumul(impropriu numit drum pentru ca nu mai exista asfalt pe acolo demult) de langa fosta lor baza si am inenbunit ca nu aveam aparatul la mine sa fac poze.... :(( mai ales ca acum puteam parca si poza linistit acolo.
Un contrast enorm intre ceea ce era acolo si ceea ce este azi, iar cum Autostrada Transilvania nu are nici un viitor momentan e de inteles situatia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Pai e normal sa nu mai fie mobilizare la Savadisla... probabil au dus putinul ramas pe 3c.

vchira

#409
Cateve imagini puse pe forumul SSC de utilizatorul florinm : sursa
















Tavi


Cristi232

#411
Pt poze!  :cheers:

1 iunie pare un termen mai aproape de realitate, acum....

Ionut

Un articol bun al lui Doru Cireasa @ Romania Libera. Articolul nu zice in esenta nimic nou, insa e scris bine:

QuoteCui îi e teamă de autostrada Comarnic-Braşov?

Neîncrederea bancherilor în proiect, împingerea deficitului bugetar peste limite sau inaccesibilitatea taxelor de autostradă pentru utilizatori sunt principalele temeri ale Companiei de Autostrăzi în privinţa concesiunii Comarnic-Braşov.

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) ar putea avea selectat în cel mult doi ani un constructor-concesionar pentru realizarea autostrăzii Comarnic-Braşov, potrivit unui anunţ de participare publicat la finele săptămânii trecute. CNADNR are la activ două tentative eşuate de realizare a unei autostrăzi pe Valea Prahovei.

sursa: Romania Libera

ciprebbe

#413
Cabral lauda Autostrada Transilvania: 'Suntem atat de aproape de normal. Avem peisaje la fel de misto ca cele din Elvetia sau Italia'

http://www.time4news.ro/cluj/monden/cabral-lauda-autostrada-transilvania-suntem-atat-de-aproape-de-normal-avem-peisaje-la-fel-de-misto-ca-cele-din-elvetia-sau-italia.html

nenea Cabral...viteza!!...la cat e de lina nici nu iti dai seama ca ai trecut de 130 :D  (140 si faci poza in masina :P)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

isotech_ro

Quote from: valexandru on May 07, 2012, 07:21:54 PM
Videoclip pus de Cristi232 pe topicul "Parcare":

la acest pod mai este de lucru cel putin 4 saptamini

sunt executate:
montate grinzi metalice
montate elementele de suprastructura peste grinzi
turnat betonul de legatura

mai sunt de executat:
hidroizolatie
armare si suprabetonare
asfaltare
montaj elemente de siguranta (balustrzi si parapete)

fuscobal

Astazi am trecut din nou pe centura Ploiesti vest si sensul giratoriu ce uneste A3 cu Centura este aproape gata. Astazi se daduse drumul la circulatie pe cele 2 benzi restrictionate saptamana trecuta (acestea fiind deja marcate) si se restrictionasera celelalte 2 benzi. Parapetii de beton ce formau giratoriul erau pusi iar probabil in 2-3 zile giratoriul va fi 100% gata !

vancouver

Quote from: fuscobal on May 07, 2012, 07:59:06 PM
Astazi am trecut din nou pe centura Ploiesti vest si sensul giratoriu ce uneste A3 cu Centura este aproape gata. Astazi se daduse drumul la circulatie pe cele 2 benzi restrictionate saptamana trecuta (acestea fiind deja marcate) si se restrictionasera celelalte 2 benzi. Parapetii de beton ce formau giratoriul erau pusi iar probabil in 2-3 zile giratoriul va fi 100% gata !

Din nou UMB va fi gata la timp... nu si ceilalti....
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vchira

eu nu inteleg ce ii cu giratoriul ala..eu stiam ca centura este autostrada...sau ma insel? daca este autostrada atunci de ce giratoriu?

nenea_hartia

Quote from: vchira on May 07, 2012, 09:15:24 PM
eu nu inteleg ce ii cu giratoriul ala..eu stiam ca centura este autostrada...sau ma insel? daca este autostrada atunci de ce giratoriu?
NU e autostradă! Doar Boc spune că e autostradă!!  :bash: NU e autostradă! Doar Boc spune că e autostradă!!  :bash: