News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 30 Guests are viewing this topic.

miahi

Pentru loturilea acestea de A3 semnate in 2020 / 2019  exista finantare europeana ?


laszlo.robert

NGC ,scuze dar Ok de la ANAP din 02.09 este pentru Suplac- Chiribis?

danielCD

Quote from: horatiu.cosma on September 04, 2020, 06:29:02 PM
Quote from: horatiu.cosma on July 09, 2020, 10:15:01 PM
Aș preconiza că UMB a venit la vreo 90-95% din estimarea CNAIR și chinezii spre 100%.
95.7%, aproape am nimerit. Deci prin 15 septembrie se va semna, că nu mai e cine să conteste.

In sfârșit, o revenire la normal. Procentele alea de câștig cu 67% de pe T3 și T4 din DX Cra-Pi îmi dădeau mari emoții.
Acum doar sa se semneze și să se apuce de treabă cat mai repede.

NGC

@laszlo.robert: Nu. Vrabiutele au zic ca e vorba de OK pentru raportul procedurii pentru 3A2 + 3B1. Am adaugat si pe pagina anterioara.

voicul

Quote from: NGC on September 04, 2020, 06:03:27 PM
Mai tineti minte cand se laudau cu mari lansari de licitatii si dadeau comunicate cu "am urcat pe SEAP"?

Sau a prins omul de PR experienta si a trecut la next level: stie cand se incheie licitatia.  8)
Nu, doar munca face etapele procesului din ce in ce mai usoare  ??? :lol:

horatiu.cosma

Secretul acestor termene scoase din burtă e următorul. Noua conducere CNAIR s-a săturat să primească de la departamentele de sub n tipuri de situații ale proiectelor, unele mai neinteligibile ca altele, așa că a făcut niște modele tipizate prin care să raporteze toți în același format. Gen niște tabele pentru proiectele aflate în pregătire SF+PT, pentru proiectele în execuție, pentru proiectele pentru care urmează să se lanseze licitația. La astea din urmă (unde intră Poarta Sălajului-Nușfalău și Suplacu-Chiribiș) coloanele sunt ceva de genul: data estimativă pentru aprobare documentație licitație în diverse departamente din CNAIR, data pentru trimitere la ANAP, data pentru validare ANAP, data pentru publicare licitație, data pentru depunere ofertă, pentru anunțare câștigător, pentru semnare contract. În loc să completeze doar primele coloane unde e cât de cât previzibil, au completat tot, punând niște termene legale minimale acolo. Gen 10 octombrie 2020 lansare licitație, +52 de zile pentru depunere oferte (termenul minim din legea achizițiilor, ce nu se respectă niciodată nici pe aproape), +90 de zile pentru evaluare, +10 zile pentru contestații, semnare contract. Și Bode se uită în tabelul ăsta și zice ce îl interesează. Mă mir că nu a zis că în martie 2021 se semnează contractul pentru Meseș. Sau că în aprilie 2025 se circulă prin tunel  :lol:.

NGC


Dominik

#24983
Ar fi foarte spectaculosa o filmare din drona pe timp de noapte la Nodul Biharia, aproape tot lotul este luminat + parcare + PTF  :)
You're in Steelers Country

ludus

Capătul lotului Astaldi, Luduș-Gheja, ieșirea spre Chețani. Lucrările sunt terminate. Probabil că sâmbătă vor termina ultimii metri de parapete de montat. Rămâne nodul Chețani de montat parapete și realizat marcaje. (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
T. Luduș

pelan87

E util de mentionat faptul ca riscul aparitiei unui nou muzeu (Zimbor - Poarta Salajului) a devenit aproape zero, acum dupa ce UMB a castigat si Nadaselu - Zimbor. Sunt sigur ca cei de la UMB se vor organiza in asa fel incat nodul de la Zimbor sa fie finalizat simultan cu lotul Zimbor - Poarta Salajului si ca isi vor asuma si deschiderea nodului pe barba lor (asa cum ziceau, de altfel, ca vor proceda si pe CraPi, la Slatina Est).

ciprebbe

Nu se va face mai repede lotul semnat daca ramane UMB si dincoace. Sunt sanse sa vedem AC mai rapid pe Nadaselu decat pe Poarta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Da, din câte înțeleg nu e dat ordin de începere pe Zimbor-Poarta (din cauza exproprierilor), deci putem spune că pe Nădășelu-Poarta cel mai avansat sector e Nădășelu-Mihăiești, fiindcă are exproprieri. Bine, și el ar fi tot muzeu, că nu are descărcare la Mihăiești, dar măcar se poate începe de undeva.

Dominik

#24988
Inaugurare autostrada Biharia - Borș și Vama Borș II



Mic video cu imagini nocturne superbe din nodul Biharia

You're in Steelers Country

Păun


Scurt video cu ce se intampla pe nodul Chețani. Se pare ca nu mai au mult si termina de asfaltat tot. M-as bucura sa primeasca si ei ceva pentru efortul asta, sa poata continua lucrarile pana la Campia Turzii.