News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

cove_adrian

@alexd
Aia e veriga lipsa dintre A3 si A8. Legatura A3 cu A8 ar fi necesara si se poate/ne dorim sa fie "prinsa" in A8. Deja facem presiuni pentru a fi parte a A8 pe relatia Acatari-Gheorghe Doja. S-a prospectat si piata si exista si intentie in acest sens. Societatea civila VREA, proiectantii SUNT interesati. Mai trebuie sa VREA si CNAIR. Momentan NU se vrea. Mai INSISTAM!
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

ciprebbe

Se stie si in companie de bucata asta, se analizeaza sa scoata rapid pana dupa nodul de la Acatari.
Sa vedem daca gasesc solutia sau raman doar vorbe.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

Ma bucura sa aud de asa ceva, pana la urma dacă se vrea se poate! După ce ca nu avem autostrăzi ne mai dam și cu stângul în dreptul pacalindu-ne singuri ca vezi doamne, nu poți contracta aceea porțiune căci aparține de alt proiect. Prostii! Dacă exista studii pe zona și mza-ul cere, este clar ca o astfel de continuare este justificabila pe orice proiect ar fi ea. Se poate, la o adică, lua exemplul Lugoj, cu a6, pt care nu exista nici acum vreun Sf și totuși s-a putut face o continuare înspre centura orașului.
Ca undeva-candva, când vom fi guvernați de oameni cu cap și voința nu doar interese de partid/electorale, se va dori sa se facă cu adevărat a8, pot include ce vor ei intr-insa, ii pot spune chiar și a88 porțiunii asteia, ii pot da ce nume vor ei.

Ionut

In premiera nationala si mondiala absoluta, lotul Zimbor-Poarta Salajului! Desigur, doar in recunoastere, sa vina utilajele in teren si mai vedem. Enjoy! Va rog, cine poate si doreste, o contributie in cont ne ajuta foarte mult, vizitele astea costa timp si bani. Multumim!


reed

Incredibil de frumoasa zona!Dealuri mari,pădure,o sa fie de joaca cu AM.Superba filmarea

pest1969

Pana la urma, se lucreaza sau nu la proiectare pe acest lot?

RobertN

Mulțumesc pentru filmare, peisajul este superb!
Va fi ceva de muncă și aici.
(Am trimis și eu de câțiva litri, sper să fie de folos  :D )

Jallen

Sa speram ca vor decurge lucrarile cum trebuie...

danutzu_1069

Pai este semnat contractul cu UMB?

Gendan


tonică

În prima parte și în ultima e ceva de defrișat și sper doar ca traseul autostrăzii sa taie pădurile pe zonele cele mai înguste ale lor. Sper deasemenea sa prevadă măcar câte o trecere pentru animale (ecoduct), în special în pădurea cea mare dinspre Poarta Sălajului și sa existe resurse financiare și interes pentru replantari, căci așa-i firesc sa se întâmple într-o tara civilizata care se respecta. Cel mai mult însă sper ca toate cele enumerate mai sus sa nu para nimănui vreo corvoada ci ceva firesc, ceva obișnuit oricărui astfel de proiect. Mizez în special pe voința celor de la umb sa facă treburile profesionist și corect.

ciprebbe

Avem AM valabil aici.
Toata portiunea Nadaselu-Poarta Salajului executata de UMB poate fi gata undeva spre final de 2023.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

este f.f bine ca e Umb.Acolo avem un relief chiar peste dealurile clasice transilvanene....vor fii multe de consolidat si n-ar avea nici o sansa aktori sau pizari
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

#24868
Vedem cand incep sa intre in teren.
Nu stiu de ce cred ca o sa faca PT-ul ala 12 luni cum scrie in contract. Sau poate e cu noroc si trimit niste plaiesi dupa ce termina A7 si Radauti.

Totusi eu cred ca vor scoate traficul greu la Zimbor, ca altfel va fi bara la bara pe ulita de la Poarta Salajului.

pbh

#24869
Superba zona, super filmare.
Un lot dificil din cauza dealurilor care sunt cu "surprize" in zona. Pe de alta parte nu relocari LEA, nu traversari de rauri si parauri si nu relocari conducte apa/gaz. Doar un DJ pe traseu.
Defrisari si sapat la greu...