News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 36 Guests are viewing this topic.

udar

Cu cat mai mult terasament acoperit cu atat mai bine va fi dupa iarna
Sper sa o tina tot asa pana la iarna.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Duta C

Asa este colegii ''hai Straco ,ne bucuram sa vedem mortul inviat si sa nu uitam si de cnair care se pare ca este al 2lea mort inviat care a inceput sa-si lepede putreziciunea si sa miroasa frumos si se implica vad pozitiv.Sa o tina tot asa si sa ne bucure mereu ca e tare greu fara autostrazi,tare!
:p :p :p

reed

Pacat de accident,insa per total cei de la Strabag sunt pe drumul cel bun.Eu cred ca se 'miroase' ca Romania are de dat multa paine de mancat in urmatorii 10-20 de ani,cred ca vom avea tepari din ce in ce mai putin.

pentium10

La se lucreaza deja la testele de portanta. Oare sa fie terasamentul la cota finala?

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

horatiu.cosma

Testele de capacitate portantă se fac la fiecare strat.

voicul

Putin peste asteptari miscarea la Strabag - adica un ritm normal.
Totusi din drona nu prea se vede sigla Strabag pe camioane. Sunt utilaje Strabag sau a venit Marcu ( :lol: ) si aici? 

horatiu.cosma

Pe toate și-au pus sigla, dar posibil să fie ale unor subcontractori.

SorinMS

Din filmare, la o primă vedere, cred că am identificat o linie de înaltă tensiune și vreo cinci de medie tensiune aflate pe traseul lucrării, care trebuie relocate.

dragos76

Apropos de șanțuri: pe breteaua de la Chețani nu trebuie și acolo făcute astfel de șanțuri/rigole betonate? Dacă da, nu ar trebui făcute înainte de deschidere? Că altfel nu prea îmi dau seama pe unde ar putea avea acces la zona aia laterală, ca să aducă cifele cu beton.

vasile.silion

@SorinMS, undeva pe la minutul 2,40 mi se pare că se văd deja primele lucrări (la fundații stâlpi) de relocare rețea de electricitate, atât pe dreapta cât și pe stânga. Oare mă înșel?
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

klax187

Cred ca trebuie o relocare si la stalpii de la 7:07.
Posibil sa nu fie indeplinit gabaritul de inaltime.

horatiu.cosma

La tot pasul sunt indicatoare mari pentru utilaje să aibă grijă când ridică bena basculantelor să nu facă arc.

SorinMS

@vasile.silion, vad şi eu pe filmare la min 2.40 fundaţia din dreapta dar parca e prea mare pentru o fundaţie de stâlp. După ce mai avansează lucrările ne vom da mai bine seama.
Eu, de exemplu, menţin în cap ideea că Straco este o firmă serioasă şi va derula toate activităţile conform unui calendar de lucru bine gândit. Acuma, sigur, nu depinde totul numai de ei. Oricum, se pare că au început bine.  O:-)

horatiu.cosma

#24839
https://www.facebook.com/411782165662463/posts/1687492321424768/

"Asocierea Astaldi-Max Boegl a intrat pe ultima sută de metri cu lucrările pe tronsonul de 17,9 km al Autostrăzii A3 Transilvania dintre Iernut și Chețani.

Zilele următoare va fi deschisă circulația prin varianta definitivă a nodului rutier Iernut, acesta fiind complet finalizat, inclusiv marcajele rutiere.

Pe restul proiectului asfaltul este așternut în totalitate, s-a avansat foarte bine la parapete, garduri exterioare de protecție, taluzări cu pământ vegetal sau la spațiile de servicii.

Așteptăm cu interes aplicarea marcajelor pe sectorul de autostradă, astfel încât în aproximativ 2 săptămâni să poată fi organizată recepția la terminarea lucrărilor."