News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 20 Guests are viewing this topic.

Tavi

^^^
@Goldmund nu se sta mult la bariera acolo. O prind in 5% din dati si trec destul de des. In Stefanesti am inteles ca au unii oficiali din primarie niste interese imobiliare nerezolvate... Daca asa este cu adevarat (deocamdata doar vorbeste lumea) sper sa nu si le mai rezolve niciodata si sa se termine autostrada pana in Gherghitei/Petricani.

phb2

Quote from: asztalos on October 11, 2013, 09:18:51 AM
De mult nu am avut nici o stire despre Autostrada Transilvania. Am gasit un articol nou, dar din nefericire, fara vreo noutate pentru noi :(
http://autostrada-transilvania.ro/articole/zc2/art_8.htm

Cette information est également reprise aujourd'hui par adevarul.ro
Il serait bon d'avoir la confirmation + n° article budgétaire 2014

CornelB

In link-ul de mai jos, sunt cateva poze facute de mine saptamana trecute, dinspre centura spre Popasului.
Din motive personale, n-am putut sa le postez, asa ca daca aveti putin timp, puteti s-o faceti voi:

https://www.wetransfer.com/downloads/fbdee007975d040f71106b63a68db78320131013122848/54ac8d42981fedf5b7e45955ec11660b20131013122848/34cced

Ionut


Ionut


CornelB

Ionut, oricand cu placere!
Pozele sunt facute joi 10.10.2013 si initial, profitand ca aveam o masina mai solida, am vrut sa ma apropii de pilonul dinspre Popasului, pentru a vedea mai bine ce fac in acea zona.
N-am reusit deoarece in urma ploilor, se formasera niste sleauri adanci de la basculantele care trec pe acolo si mi-a fost teama sa nu rup masina.
Oricum, se lucreaza la rampa de coborare de pe pasajul de la centura, pe marginea autostrazii, pe toata lungimea si pe stanga si pe dreapta, se pune pamant, probabil pentru a se folosi ca zona verde (cred ca vor pune gazon).
In rest, am trecut si astazi prin Popasului si lucrau in continuare la ambii piloni si pe toata lungimea segmentului pana la centura.

Ionut

Ai reusit cumva sa afli de la constructor ceva? Ar vrea sa termine pana in Popasului anul asta? Ca vad ca lucreaza destul de sustinut...

ciprebbe

Eu tot raman la ideea ca vor sa finalizeze pasajul de peste CB, ca sa poata tranzita toate grinzile dincoace de centura.
Nu cred ca se va deschide nimic anul asta. E greu sa muti ditamai grinzile kilometrii intregi sub trafic.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

pot da drumul doar la un sens si sa-l foloseasca pe celalalt pentru a muta grinzile!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tonică

ori pot termina cum trebuie lucrarea, intr-o saptamana muta si grinzile si mai apoi dau si drumul traficului...La o adica cateva dintre ele sunt necesare tocmai pasajului de la popasului...

CornelB

@Ionut: nu, n-am vorbit cu nimeni fiindca eram atent sa nu rup masina.
Daca ar fi sa imi dau cu presupusul, as zice ca singurul motiv pentru care se lucreaza, ar fi acela ca vor sa mute grinzile din centura in Popasului.
De ce cred asta? Deoarece segmetul asfaltat se termina la 3-400 de metri de pilon. De acolo si pana in acesta, au trasat un perimetru in care ar incapea foarte multe grinzi. Pe langa grinzi, in stanga si in dreapta ramane loc suffcient si de cate o banda de intrare, respective iesire din autostrada.
Supratraversarea din Popasului este una simpla, adica 2 piloni si intre ei cate un rand de grinzi pe toata latimea.
La ce fac ei acum acolo, daca ar fi sa deschida traficul pana in Popasului, le-ar trebui cel putin doua, trei luni pentru a amenaja intrarire si iesirile, giratoriul, strada, indicatoarele si altele, ceea ce ar insemna fix in miezul iernii.

reed

Quote from: bogdymol on September 24, 2013, 08:14:32 PM
Viaductul Suplacu de Barcau (Autostrada Transilvania - Bechtel) - lungime: 1800 m

Sinistru

Tavi

@dr4qul4: face sens ce zici. Pe sensul catre Bucuresti, inainte de valea Pasarea se intra pe doua benzi si se fac iesirile in centura. Peste centura se trece pe o banda care se descarca peste 4 Km tot intr-o banda (Popasului/Racovita) urmand sa "pluseze" pe masura ce mai apar alte descarcari (Gherghitei, Petricani, Fabrica de Glucoza latita pana in Calea Floreasca) altfel toata autostrada se va varsa in Popasului spre deliciul ziaristilor de carton. Sensul catre Ploiesti se poate folosi ca drum tehnologic pentru transportul grinzilor fabricate pentru realizarea urmatoarelor lucrari de arta.


ciprebbe

De 2 ani se tot vorbeste de varianta asta si inca nu e nici SF ul facut :( .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe