News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 29 Guests are viewing this topic.

ivladbogdan

Umbla vorba zilele astea pe aici pe la noi prin zona ca s-ar fi rezolvat problemele si Strabag urma sa se apuce de lucru. Aparent, erau doar vorbe in vant, de asta nici nu am postat nimic, sa nu devin si eu un Geoana 2.
Mi se face greata, pur si simplu.
Ce mai urmeaza, sa ne spuna ca pana iese alta AC dureaza 2 ani si se va relicita complet si la Straco si mai dureaza si acolo inca 2 ani pana se va mai misca ceva?
Nu stiu, am avut impresia ca noul guvern si noua conducere CNAIR chiar vor sa miste ceva, dar se pare ca m-am inselat din nou.

Ionut

Poate s-au rezolvat problemele cu STRABAG și se va semna. Dar AC nu mai e valabilă. Si atunci? Semnăm și stam...

SeikonDS

Sa nu ajungem sa plece strabag pentru ca sta prea mult degeaba dupa AC , din ce stiu parca a fost un constructor care a renuntat pentru ca statul roman nu a eliberat nu stiu ce autorizatie.

voicul

Da primul constructor de pe acelasi sector - cava firme romanesti.

Vedem daca Strabag vrea sa mai semneze un contract pe costuri din 2016 (sau cine stie exact cand a fost) care va incepe in 2021 cel mai devreme.

pentium10

Strabag nu are contracte, deci accepta orice, chiar si la costuri de 2016.
O sa vedem alt stil de Strabag, probabil vor face mult pentru a optimiza costurile si le iasa calculul cu oferta din 2016.
Care poate fi si lenta. (gen fara macarale, ci cu lansator)
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Vor face claim mai mult ca sigur.

horatiu.cosma

Quote from: ludus on May 07, 2020, 05:10:40 PM
Mă întreb, vis-a-vis de această autorizatie, cei din guvernele trecute ce-au pazit? De ce nu au simplificat procedurile? Aici ma refer si la guvernul Cioloș. Iar acum, stau si mă întreb, cum dracu va dura un an eliberatea unei noi autorizatii de mediu, că doar nu s-au schimbat multe pe acea porțiune din martie și până în mai. Hai sa fim serioși. Niciun guvern nu are interesul sa ne scape de birocrație.

Să studiezi OUG 7/2016. Guvernul Cioloș a scos din r...t proiectele pe care se lucra fără AC, iar pentru emiterea AC a simplificat mult procedura și a instituit niște excepții pentru proiectele de infrastructură (AC pe bază de avize de principiu, neobligativitatea scoaterii din fondul agricol, durata avizelor și a CU până la finalizarea lucrării). Strabag în 2016 a rămas cu gura căscată când a primit AC în aceeași zi cu predarea amplasamentului (1 iunie parcă), a zis că își făcuse calculele mai spre toamnă. Deci baza legală există, doar că trebuie și puțină competență. Au trecut 3 ani jumate de la lansarea licitației pentru Tg.Mureș-Ungheni, am calculat că s-a pierdut minim un an jumate față de situația în care s-ar fi ocupat de licitație o comisie de oameni ne-cretini, cu toată bâlbele din instanță cu tot.

carutasul

oricum la cât era de reparat atunci ( și acum), nici nu știi de unde să începi când ești guvern provizoriu :) La Cioloș măcar s-a văzut efortul. Dar nu poți cere de la ei ( și nici acum de la Orban) că e clar că suntem "pe avarie"...

horatiu.cosma

Mda, așteptăm ceva mai stabil, 4 ani, sprijin politic, altfel poți implementa un plan așa.

ionut_16

Cum arată secţiunea Biharia-Borş a Autostrăzii Transilvania. E gata în proporţie de 84% (VIDEO)
https://m.ebihoreanul.ro/stiri/cum-arat-seciunea-biharia-bor-a-autostrzii-transilvania-e-gata-n-proporie-de-84-video-156272.html

"Secţiunea Biharia-Borş (3C3) a Autostrăzii A3, întinsă pe 5,35 kilometri, este aproape finalizată, a transmis, joi, Instituţia Prefectului Bihor.

Mai precis, lucrările au fost realizate în proporţie de 84%, potrivit unui raport prezentat prefectului Dumitru Ţiplea de către Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Cluj.

"Secţiunea, cu o lungime de 5,35 km, va face legătura cu autostrada M4 şi, mai departe, cu întreaga reţea de drumuri de mare viteză din Europa Centrală şi de Vest", se arată în informarea transmisă de Cancelaria Prefectului, însoţită de o filmare, inclusiv cu imagini aeriene, din timpul lucrărilor de aşternere a stratului de uzură."


carutasul

bine, nu vreau să fiu rău, că văd că oamenii chiar lucrează, dar nu mă pot abține că sunt "aproape gata" la 84%. Păi atunci și Pizza sunt "aproape gata" :)

voicul

Pacat ca nu e un video mai recent, ci e ultimul video de acum 1 luna.


udar

#23067
Nu prea se pot compara unul cu altul, doar ca sunt ambele A si atat.

Apropo de implicarea "alesilor" celor locali cei care chiar vor si lucreaza pentru localnici cu cap .
Oradea isi pregateste deja legatura cu DX- A3, dar din pacate  acest DX nu mai depinde 100%  de ei ci mai mult de cei mai harnici MT si C.......



horatiu.cosma

Contează mult inteligența și proactivitatea autorităților locale, vezi cazul Focșani. Practic toată centura Oradea e la CNAIR, dar uite ce frumos s-a dezvoltat în ultimii ani, pasaj după pasaj. Oare de ce? Fiindcă pregătirea proiectului a fost făcută de primăria Oradea, studiile făcute cu cap, problemele identificate, terenurile expropriate la fix, utilitățile identificate. Și apoi pus proiectul în brațe la CNAIR să liciteze execuția. Ar fi fost prea de tot să nu fie în stare să se ocupe de licitație în condițiile astea.

Kimi

Acum o saptamana spunea doamna ca pana luni (4 mai) o sa rezolve problema de la Chetani si ca va iesi Bode cu declaratii. L-a vazut cineva?