News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 35 Guests are viewing this topic.

NGC

^ Avem o sinteza a platilor si incerc sa o tin la zi, cu actualizari in principiu in weekend, din mai multe surse. Informatiile au fost actualizate azi, dar inca nu contin ordinele de plata din saptamana asta. Vor aparea la actualizarea urmatoare (saptamana viitoare).

cristi5

#22816
Quote from: horatiu.cosma on April 06, 2020, 12:53:31 PM
^^
Cum adică ce așteaptă  :lol: :lol: :lol:? Așteaptă să poată intra în teren în mod legal. În prezent acolo are contract Straco, terenul e predat celor de la Straco.

Asta nu ar fi o premiera? Sa ia un DRDP o parte a unui lot?

Cum e cu contractul? Cum se scade partea respectiva din contract?

Se baga CNAIR la asa ceva? Eu pana acum am vazut o rezistenta totala la orice schimbare de contract, orice aditional etc. Asta chiar in conditiile in care contractul era evident ca nu poate fi dus la bun sfarsit (LD2) sau constructorul deja construise altceva pt ca asta cerea AM (LD3)

Vrea Straco treaba asta? Inteleg ca au niste claim-uri nerezolvate, ce interes ar avea sa fie draguti cu "adversarul"?

Altfel povestea e frumoasa, dar cu contractul existent pe masa, eu as indrazni sa pun pariu ca ramane un basm. Cu reziliere in schimb, poate.

pentium10

Nu s-a raspuns la intrebarea, o fi expirat oferta STRABAG ieri? (e o intrebare)
Poate fi prelungita valabilitatea ofertei si sa nu fie postat pe SICAP?

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Kimi

Cred ca functionarii speriati de raspundere asteptau falimentul straco ca sa poata justifica o reziliere.

Dar straco rezista mai mult decat sperau ei. Evident, doar in tribunale. Probabil datorita unor portite legislative si a complexitatii dosarului.

http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000657796&id_inst=3

NGC

Informatiile din SICAP nu sunt intotdeauna corecte si actuale. E mai bine ca informatiile sa fie verificate din mai multe surse. ;)

P.S. Valabil si pentru CNSC, CAB, TB, ROGOP, etc. si pentru cei care pun informatii de acolo.

SergiuSerj

SURPRIZE SURPZIE  :lol: !!!!! Trecand astazi pe la ora 12 pe langa nodul de la Chetani, cei de la Straco erau in teren! In jur de 10-15 muncitori lucrau la structura podului de peste DN, legau grinda de beton ce a ramas neacoperita(cea de la 2-3 metri de capatul lodului) de pod. Legau ceva fierbeton si se pare ca se pregateau sa toarne.



In schimb, la Iernut baietii erau sus pe pod se puneau bitumul, nu am apucat din pacate sa fac o poza mai buna.









In rest forfota mare pe toate punctele nodului de la Iernut.

:D GOOD JOB Astaldi!!  :cheers:

Ionut

^ La Chetani. Nu leagă grinda de culee.  Nu nu. Fac placa de racordare. Este o bucată de beton armat care face trecerea de la terasament (structura flexibilă) la pod (structura rigidă). Ideea e, printre altele, sa se evite/sa se reduca trambulinele.

rota

A3 - Lot Iernut - Chețani 07.04.2020  Directia Regionala de Drumuri si Poduri Brasov VIDEO
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

URGENT reziliat cu STRACO!!!
E bataie de joc ce fac.
Se vede in filmare tot ce au muncit azi pe tot lotul.
NICAIERI nu se lucreaza.
Vom avea un nou muzeu!!!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bdragos2

Am vazut ca nu s-a mai discutat in ultima vreme de ciotul de la Biharia. Mai stie cineva ceva?

jaston

Eu de cand tot zic sa se rezilieze contractul cu STRACO. Dar cine ma asculta? CUCU!

Astaldi e la 90%. In 3 luni termina.
In cat timp credeti ca s ar putea termina nodul lui Straco daca s ar incepe maine treaba in regie proprie?

voicul

Pai Cucu sau CNAIR ar trebui sa te asculte, ca nu e ca si cum pe forum avem putere si nu facem nimic ca sa poate face continut.

Depinde cine intra in teren si cu cati. Estimarea mea: intre 1 luna (UMB) si vreo 3 (altii).

jaston

Am inteles. Stiu ca noi nu avem mare putere pe forum, dar pe facebook si in presa putem avea.

Mi se pare rezonabil 1-3 luni pt finalizarea nodului.
Asteptam sa vedem deznodamantul.

survola

#22829
Supratraversarea aceea parca nu are rost acolo. Mergea și un giratoriu mare, făcut la sol, nu?
Sau ca la ieșirea din A3 de la Fabrica de Glucoză.