News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 29 Guests are viewing this topic.

Io

Tipic Protv, stirea ca o zeama plauzibila cu saminta de scandal: "(...) s-a întâlnit cu autostrada maghiară, la aceeaşi cotă". Bravo, bai, voua v-ar fi convenit mai degraba sa le iasa o treapta intre tronsoane ...
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

voicul

Deci s-a schimbat si termenul pe M4, ca eu stiam ca e trimestrul 1 2020.

luc

Noroc că pleacă, în rest e din retorica "noi vom face":

"Săptămâna viitoare transmit contractul și el poate fi semnat de Comisia Națională de Prognoză. Contractul trebuie aprobat prin hotărâre de Guvern. Dacă o putem da noi (guvernul Dăncilă, n.r), o vom da, dacă nu o vom lăsa pe tavă viitorului Guvern", a declarat Răzvan Cuc.

Întrebat dacă nu cumva actualul Guvern se grăbește să semneze contractul cu chinezii și turcii pentru contruirea autostrăzii Ploiești-Brașov, Răzvan Cuc a dat asigurări că nu întind nicio capcană viitorului Executiv.

"Nu ne grăbim. Este munca din ultimele șase luni de zile. Nu e nicio capcană. Nu se pune problema de așa ceva. Lucrurile sunt simple, sunt transparente. Sunt condiții obișnuite pentru un PPP. Contractul va fi public, va fi aprobat prin hotărâre de guvern", a declarat Răzvan Cuc.


https://www.g4media.ro/inca-un-pas-spre-construirea-autostrazii-ploiesti-brasov-in-parteneriat-public-privat-comisia-de-prognoza-a-ajuns-la-o-intelegere-cu-asocierea-sino-turca-cccc-makyol-razvan-cuc-contractul.html

tonică

inca o mizerie, de final, a cucului si a tot ce poate insemna mai prost intr-o administratie. Sper totusi ca numai au voie sa semneze asa ceva, caci nici interimari nu sunt.
Despre bucata de 5 km, mai in gluma, mai in serios, chiar se poate numi mai degraba inca o particica la m4, decat o bucata din...a3. Dupa finalizare practic nu va avea nici o functionalitate, trebuind sa astepte deschiderea din partea maghiara. Dar am eu un feeling ca nu se va deschide inainte de a termina ungurii.

horatiu.cosma

Probabil e o minciuna pentru a pune presiune pe urmatorul Guvern "daca ramaneam noi am fi semnat, dar au venit astia si strica tot".

Hercule

Cateva poze de acum o ora de la pasajul peste DN15 - nod Ludus:









Se pare ca biscuitii au fost montati pana sus dar din pacate la rampe nu s-a lucrat mai deloc. Se confirma astfel banuiala ca pamantul adunat langa culei e doar pentru a sustine biscuitii. Totusi s-a curatat cat cat sapatura din zona bretelelor de acces (partea nord). In rest nici o miscare pe lot.

La nod Iernut se vede ceva avans, dar era pauza de amiaza/duminica. Era totusi o echipa care asfalta spatiul dintre sensuri:
Deșteaptă-te române!

cristi5

Quote from: Io on October 13, 2019, 10:44:59 AM
Tipic Protv, stirea ca o zeama plauzibila cu saminta de scandal: "(...) s-a întâlnit cu autostrada maghiară, la aceeaşi cotă".

Pai nu e usor sa se intalnessca la aceeasi cota pt ca cota zero din Romania e diferita de cea din Ungaria. La ei cota zero e Marea Baltica, la noi Marea Neagra. La Nadlac chiar au fost probleme.

carutasul

Dar presupun că proiectanții deja știu lucrul ăsta, că nu e primul drum între cele două țări :) Apropo, cât e diferența?

ludus

A3, azi, 13.10.2019, intre Cuci și Luduș-Gheja













































































































































Powered by API/PUM imgur uploader
T. Luduș

voicul

@ludus cu greu ti-am dat +1. Il meriti dar am dat un scroll lung ca sa ajung la el.

Ne-am obisnuit sa punem maxim 10 poze pe post.

yetiman

Si de la mine ai un +1.
Dar pe viitor, te rog sa pui doar maxim 10 poze la o postare.
Poti sa pui 5 postari de cate 10. E mai usor de urmarit.  :)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ludus

T. Luduș

whitedove

@ludus si de la mine ai +1 desi nu m-a obosit deloc lunga postare. Chiar e de apreciat efortul facut de tine. La cat mai multe poze din partea ta..  :cheers: :thumbsup:

ludus

Lotul Astaldi poate fi lejer parcurs cu bicicleta intr-o ora si ramane timp si pentru fotografii 8)
T. Luduș

Europiu

Avantajul mai multor postări este că poți insera scurte comentarii pentru cei care nu cunosc zona ;)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).