Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

De pe Str. Popasului iesim pe Centura Bucuresti prin Voluntari si trecem pe Podul Stefanesti si intram pe Centura Bucuresti. Apoi mergem spre vest, spre A3 si iata ce gasim la intersectia CB-A3.

Zona cu restrictie a nodului CB-A3: tot traficul de pe centura de pe sensul est-vest este momentan trecut prin primul sens giratoriu. Se lucra, era activitate, duminica dimineata. Traficul era lejer, fiind duminica dimineata, insa nu vreau sa imi imaginez cum este intr-o zi de lucru.





Intram in sensul giratoriu.




In sensul giratoriu, vedere spre Ploiesti, se vede autostrada si restul nodului.


Iesim din sensul giratoriu si re-intram pe centura.

Ionut

Am mers inainte pe centura si m-am intors in "nodul" Tunari pentru a face poze si invers, din sensul opus. Iata mai jos ce a iesit.

Mai intai se vede in dreapta cum lucreaza italienii la autostrada. Slabuta miscare, dar se lucra duminica!


Autostrada, viaductul peste centura, vedere spre Ploiesti.


Inceputul zonei cu restrictii, sensul vest-est, Otopeni-Voluntari. Pe acest sens circulatia este fluenta pentru ca nu se intra in sensurile giratorii sau ceva. Doar ca temporar va fi disponibila o singura banda.


O incercare patetica de a fotografia viaductul autostrazii peste centura din mers.


Zona sensului giratoriu - se observa traficul de pe sensul opus si utilajele care nu stiu ce faceau.






Doar atat... sper ca v-a placut. Oricum incepea ploaia si nu mai puteam face alte poze. :cheers:

udar


multam de poze Ionut , o sa avem aceasta A3 pana in Bucuresti anul asta sau se opreste in acel sens pe centura ?

Ionut

Quote from: udar on April 08, 2012, 11:20:17 AM
multam de poze Ionut , o sa avem aceasta A3 pana in Bucuresti anul asta sau se opreste in acel sens pe centura ?

Cu placere! :cheers:

Parerea mea: din ce am vazut azi-dimineata probabil ca nu. Probabil autostrada nu va trece spre Bucuresti anul asta pentru ca italienii se misca foarte putin pe segmentul centura-Petricani (unde se infige in Bucuresti, in zona urbana). Cel mai bun exemplu este dat de cele doua poze de pe Str. Popasului... nici tipenie de utilaje, nimic, nimic. Nici macar stratul vegetal nu e dat la o parte.

Era o stire ca se asteapta deminarea (zona Fortului Stefanesti a fost folosita in razboaiele trecute pentru aparare & stuff). Posibil sa mai fie si alte mici probleme. Italienii lucrau doar in zona nodului cu centura.

Eu as fi fericit daca anul asta ar termina nodul cu centura pentru a nu pune un dop imens in zona! Conteaza mai putin drumul pana in zona Petricani/Dna Ghica, macar sa faca un nod veritabil cu centura, nu cu sensuri giratorii unde se vor intalni toate fluxurile de trafic!!!

valexandru

1. Nodul dintre A3 si DNCB era complet asfaltat? (adica si stratul de uzura)
2. Sa inteleg ca schimbul de trafic dintre DNCB si A3 se va realiza ca cel dintre DN1 si DNCB.... :ohno: Tare mi-e ca o sa fie urat de intrat de pe DNCB (sensul Chitila-Voluntari) pe A3 si invers (A3-DNCB sensul Chitila-Voluntari)... :ohno:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

1. Nu stiu sa-ti raspund. "Nodul" actual, ma refer la cele doua sensuri giratorii si bretelele de acces par aproape gata. Problema este ca nu este un nod veritabil, traficul de pe centura pe relatia est-vest (Voluntari-Otopeni) este fortat sa intre in primul sens giratoriu, langa centura actuala (mai e un sens giratoriu un pic mai incolo, spre Ploiesti, sens giratoriu care "triaza" traficul care intra si iese de pe A3). Este o solutie pe care am mai comentat-o aici, este temporara.

Sa vedem cum se va intra pe A3 de pe relatia vest-est (Otopeni-Voluntari) pentru ca azi acest lucru nu era posibil! Am zis mai sus, se vede din poze. E buba mare aici, sunt foarte curios cum se va circula cand se va deschide A3.

2. Nu, nodul A3-CB este diferit fata de cel cu DN1. Intr-un final cred ca va fi un nod OK, insa problema actuala este ca viaductul autostrazii peste centura nu este gata (a se vedea poza mea de mai sus care arata cum se termina viaductul brusc inainte de CB) si traficul care vine pe A3 dinspre Ploiesti trebuie descarcat INAINTE de CB in cele doua sensuri giratorii.

Da, aiurea. :) Sa asteptam sa vedem cum se va circula cand se va da drumul la trafic pe A3, atunci ne vom clarifica.

valexandru

@Ionut
1. La cum se misca treaba, e interesant de vazut cand se va da drumul.... O:-)
2. Asa cum se observa si in pozele tale, in stanga DNCB este calea ferata, deci niste bretele de legatura prea curand pica din discutie, deci accesul se va face cam ca la nodul de la Stefanesti.
3. Sincer, si eu sunt curios sa vad cum va fi. Si sper ca intr-adevar solutia respectiva sa fie provizorie... (In Iasi provizoriu poate sa insemne si mai mult de 5 ani... :ohno: )
4. Viaductul ala o sa fie cam lung (supratraverseaza si DNCB si Calea Ferata)
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

O perioada de timp in Bucuresti accesul se va face prin Tunari, Otopeni sau Stefanesti (mai bine zis prin Voluntari/Colentina). Eu sunt foarte curios sa vad si solutia FINALA pentru nodul A3-CB pentru ca nu stiu daca este proiectat deja... poate stie cineva cum va arata. Solutia finala, nu solutia partiala cu cele doua sensuri giratorii.

Solutia provizorie/partiala e desenata aici de bogdymol:

hentz

Pe directia E => V ar trebui sa lase o banda,in masura in care spatiul nu este rezervat pentru alta lucrare.

Ionut

Quote from: hentz on April 09, 2012, 12:42:28 PM
Pe directia E => V ar trebui sa lase o banda,in masura in care spatiul nu este rezervat pentru alta lucrare.

Nu cred ca vor lasa... vor forta tot acel trafic prin sensul giratoriu, cel putin asa era ideea initiala.

valexandru

   2 chestii de zis:
1.@ionut Din zona viaductului peste DNCB , vedeai ceva miscare inspre Bucuresti? (din pozele tale , mi se pare ca erau niste utilaje care lucrau dincolo de Calea ferata)
2. Am gasit un articol pe internet legat de A3, insa nu era mare fass scris in el, doar ca am observat ceva:
QuoteNoul termenul finalizare estimat pentru tot tronsonul Moara Vlasiei-Ploiesti este trimestrul II 2012
sursa:Dailybusiness

        Sa inteleg ca au devansat termenul de finalizare?
        "trimestrul II 2012" inseamna si octombrie 2012
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

@valexandru: Da, se vedea activitate in zona nodului A3-centura, dincolo de calea ferata. Slaba miscarea, insa era miscare. Termenul pentru A3 este 15 mai 2012. Termenul actual... asumat de constructori. Sa vedem.

valexandru

Quote from: Ionut on April 09, 2012, 03:15:37 PM
@valexandru: Da, se vedea activitate in zona nodului A3-centura, dincolo de calea ferata. Slaba miscarea, insa era miscare. Termenul pentru A3 este 15 mai 2012. Termenul actual... asumat de constructori. Sa vedem.

      Dar asa cum ai zis si tu era si duminica. Ar fi interesant de vazut cat si cum lucreaza acum (deoarece azi e zi lucratoare).
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

hentz

Quote from: valexandru on April 09, 2012, 02:23:11 PM
 
        Sa inteleg ca au devansat termenul de finalizare?
        "trimestrul II 2012" inseamna si octombrie 2012

Trimestrul II inseamna Aprilie-Mai-Iunie,poate incurci cu semestru

valexandru

Quote from: hentz on April 09, 2012, 06:02:46 PM
Quote from: valexandru on April 09, 2012, 02:23:11 PM
 
        Sa inteleg ca au devansat termenul de finalizare?
        "trimestrul II 2012" inseamna si octombrie 2012

Trimestrul II inseamna Aprilie-Mai-Iunie,poate incurci cu semestru

      aaa... Le-am incurcat! Nu stiu de ce m-am gandit ca un trimestru are 4 luni  :lolz:
     
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"