News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

Dominik

Aaa fain ca au venit sa repare  :)
You're in Steelers Country

TibiV

Exista vreo estimare pentru finalizarea lucrarilor la trambulina?

Ca peste vreo doua saptamani as vrea sa testez si eu lotul Gilau-Nadaselu...
(Si daca am noroc si LD4....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Scriu doar aici ca am actualizat sinteza platilor. Ca de obicei, modificarile sunt marcate cu rosu.

JohannDB

#21288
Pe A3 Gilău-Nădășel, acum două săptămâni, respectiv 22.07.2019, lucrările la debleu, arătau precum în imagini....





























Powered by API/PUM imgur uploader

    Și trambulina de la km 58-59, era/este încă superbă...... Trecerea peste ea m-a luat complet prin surprindere; nu aveam podeț sau ceva de genul, pentru a fi prezentă și a mă putea "aștepta" la așa ceva.  Poate, totuși fiind prima mea trecere prin zonă, să nu fi sesizat vreun pod/podeț la trambulină.

ciprebbe

Nu este nici un pod/podet in zona trambulinei.  De aici si cudatenia locatiei unde a aparut .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ivladbogdan

Salut! Tinand cont ca am vazut ca va intereseaza subiectul Gilau-Nadaselu, am dat o fuga chiar acum pana acolo sa vad care-i treaba sus la padure. N-am mai fost pe bucata asta de vreo doua saptamani. Din pacate nu am poze pentru ca ploua torential la Cluj...
Acum stirile: UMB a terminat lucrarile de reparatie sus la padure, in mai multe zone pe peretii dealurilor au aprut zone acoperite cu piatra. Nu mai exista restrictiile temporare.
Problema e alta, insa. Pe sensul catre Gilau, sunt doua zone pe o distanta de 40-50 m unde sunt doua trambuline de toata frumusetea, una dintre ele fix in curba si in panta. Recomand sa circulati cu viteza redusa in zona, mai ales daca nu e uscat pe jos. Eu am trecut cam cu 80 km/h si se simte bine de tot.
Nu vreau sa se inteleaga ca am ceva cu UMB, din contra, ii consider un constructor de top la noi in tara, dar situatia nu va fi deloc roz acolo sus la padure.

ciprebbe

Restrictia era pe sensul spre Nadaselu. Zici ca nu mai exista?
Trambulina de care vorbesti cred ca e inainte de viaductul II (botezat asa la noi pe forum) pe sensul spre Gilau. E acolo de la inceput si se simte la viteza mica (stiu, e ciudat). Vor fi nevoiti sa intervina si acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ivladbogdan

#21292
Restrictie a fost si pe sensul catre Gilau, iti spun sigur asta pentru ca aproximativ doua saptamani am folosit sectiunea asta in fiecare dimineata. Eu am observat pana acum o trambulina la urcare catre Nadaselu sus la padure in curba aceea usoara la stanga, precum si doua denivelari/trambuline pe sensul catre Gilau, una chiar sus de tot in varf, si imediat inca una in curba aceea la dreapta, inainte de "Viaductul 2", care, apropo, astazi avea luminile aprinse pentru prima data de cand circul eu prin zona. Viaductul 1, precum si Nodul Gilau aveau luminile stinse.
O problema undeva este, mai ales ca lotul acesta de autostrada este, probabil, printre cele mai putin utilizate din tara. Cel putin in timpul saptamanii, dimineata la 8, de multe ori eram doar eu pe drum.


Update: Am facut un ocol de vreo 30 km spre casa  :D , ca sa va pot prezenta si situatia de pe celalalt sens de mers, cel catre Nadaselu. Acolo au disparut toate restrictiile si panourile, cu doua exceptii: au aparut un semn cu caracter permanent cu "Denivelari", precum si unul de restrictie temporara a vitezei la maxim 60 km/h. In curba la stanga de care vorbeam mai sus, in locul unde era trambulina am vazut ca a fost reasfaltat. Nu se mai simte asa de tare aici, doar niste mici denivelari. O seara faina!

JohannDB

Nu este nici un pod/podet......; mulțumesc "ciprebbe" pentru confirmare, la trambulină... De la prima trecere pe un drum sunt cu "ochi-n patru" pentru amănunte și gândeam că totuși mi-a scăpat ceva aici între km 55-60 (ieșirea Nădășel) de pe A3.
    La fel și ție "ivladbogdan" mulțumiri pentru deranjul personal, special cu scopul de a ne aduce amănunte acum și nu la o trecere ulterioară, legată de-o deplasare ce implica trecerea prin zonă.... După cum spui și vremea a fost "superbă"... cam plouă peste tot, de nu prea poți face nimic, dar rămâne timpul necesar bântuirii pe aici pe forum. Bună și vremea rea, câteodată !!!
  +1......

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Earthchild

#21295
Si se mai simte?

PS: tot CNAIR e vinovat, nu a acceptat solutia tunelurilor in deal.

Liviu Zalau

#21296
Pe banda 2 DA

Ionut

Capturi foto din drona de azi de la Astaldi. Nu vine si filmarea, e calitate cam slaba. Sursa secreta. Multumim!

Bogata. Set 1.


















Ionut


Ionut