News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 36 Guests are viewing this topic.

marinul

Sunt progrese mari fata de luna aprilie cand am fost eu ultima data prin zona. Ele s-au vazut si in pozele din drona de la sfarsitul lunii mai. Cu decopertarea au cam terminat, mai au portiuni foarte mici unde nu au intrat iar la structuri au terminat forariile la pasajul cf, lucreaza acum la pasajul peste bretea, pe urma cred ca muta foreza langa dn, unde au 2 pasaje de facut.


Mai jos pun cateva diferente cu poze facute din aproximativ aceeasi zona  19.04 vs 23.06



























Poza din 31.05 din  drona, inca nu erau decopertate bretele de mai jos. am marcat cu rosu zona




Bretelele care trec peste DN19





pelan87

#20896
Progresul celor de la Trameco / Selina pe lotul Bors-Biharia se vede foarte bine din satelit.
Am facut o comparatie intre cateva imagini din satelit preluate incepand din martie si pana in iunie. Avansul este evident.
Mai jos comparatia (GIF):

Vlad94

 Sunt blocaje birocratice pe acest lot?

NGC

"Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)"

Quote from: cristi767 on June 12, 2019, 08:50:32 PM
QuoteLotul 1 – Subsectiunea: Suplacu de Barcau – Chiribis:

- castigatorul contractului este Asocierea CONSTRUCTII SA (ROMANIA) – HIDROELEKTRA MEHANIZACIJA D.D. CROATIA (fosta NISKOGRADNJA D.D );

și

QuoteLotul 2 – Subsectiunea: Chiribis – Biharia km:

-  castigatorul contractului este Asocierea TRAMECO SA – VAHOSTAV -SK, a.s. – DRUMURI BIHOR SA – DRUM ASFALT SRL – EAST WATER DRILLINGS SRL;

Dupa cum era de asteptat, STRABAG a contestat pentru lotul 2.

Pentru lotul 1, din ce am auzit, nu s-a mai contestat, dar mai asteptati putin pentru confirmare.

CristianPop

PE lotul cosntruit de straco .....daca ei termina anul acesta structurile (grinzi ridicate suprabetonare ) sunt sanse ca la anul pe final sa fie terminat lotul?

voicul

Dorinta maxima este ca sa termine nodul Chetani la final de an. La raul Aries abia au inceput structurile.

In rest avem noroc daca termina la anul. Noroc, adica nu dau faliment (sunt in insolventa acum).

Ionut

Nu se poate spune cu o precizie cat de cat decentă daca Straco termină la anul sau nu. Abia în decembrie 2019 vom putea sa ne dam seama daca e fezabil sau nu sa termine lotul (inaugurare, 100% nu va fi) în decembrie 2020. Acum sunt pe la 24-25% fizic. Deci e foarte greu, în cazul lor, sa termine în 2020. Trebuie să vedem ce fac în următoarele 6 luni.

gsimon

Daca ar fi sa luam procentual progresul nodului Chetani, care ar fi acesta ? La cum se misca Straco exista vointa/capabilitate/interes/etc real din partea lor sa termine nodul cel tarziu o data cu deschiderea lotului Astaldi (anul asta sau la primavara) ?

pentium10

am postat tot graficul de executie lotului Straco pe alt thread, link aici https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=100.msg247937#msg247937

aici e doar prima pagina din 62

Quote from: pentium10 on June 23, 2019, 10:25:57 AM
program-executie-rev 15.3 Chetani - Campia Turzii (Straco)




^ ps. se poate deduce si  durata nodului din grafic, doar ca iti trebuie 30 de minute sa decifrezi
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

CristianPop

Stiu ca straco e in insolvaneta dar parca isi dau interesul asa cum pot ei dar si-l dau din ce observ eu

Ionut

Isi dau interesul, v-am mai zis si noi exact asta. Se si vede ca, in ciuda problemelor, exista miscare in teren. Nu va asteptati la mai mult, atat se poate pentru moment.

Ionut

Inca o premiera. Prima filmare completa cu mini-lotul Bors-Biharia. Cadre de ieri.


alin_simeriaveche


user201

Super filmarea! Sunt curios cum se vor descurca la cele 3-4 structuri pe care le au de făcut, exclusiv acel CIC sau spațiu de servicii și cred că se poate deschide circulației în Q1 2020( înainte de sau în 31 Martie 2020 ), chiar cu lucrări de făcut în afara carosabilului.
O idee mai bună cred că ne putem face cam pe la sfârșit de August, pentru a vedea cum stau cu structurile peste 2 luni. Umplutură prea multă mă gândesc că nu e de făcut.

Morosanu

Legatura cu DX spre Oradea pe unde se face?
Politica distruge tot ce atinge.