News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

marinul

Quote from: vancouver on March 31, 2019, 01:09:17 PM
de la ca. 3 ore centru-centru la ca. 1:30 e distanta de la dublu la jumatate..

Cam greu  sa faci 1:30 cu actualele drumuri de legatura, ai 152 km autostrada Biharia-Nadaselu + 33 km dn si intrarea prin Baciu o banda pe sens, prin Floresti se lungeste putin dar nu sti cum prinzi traficul pe acolo



alexandruduma

O sa fac si o comparare intre filmarile de mai sus si cele de anul trecut, sa vedem progresul. La Astaldi chiar se vede ca lucreaza, Straco subtirel, ar fi extraordinar daca ar termina anul acesta nodul de la Chetani si anul viitor tot lotul. Vedem cum se misca, o sa-i monitorizam tot anul.

Skynick

asa orientativ, cati mc de pamant au de adus pe fiecare km, la stadiul la care e acum?

alin_simeriaveche

Exact la asta ma gandeam. Straco, din ce se vede, nu are nici un km de terasament ridicat. Din putinele mele cunostinte, cheltuielile sunt mai mici la terasamente de acest gen decat la structuri. Poate ma insel. Eu vad ca din rahatul asta de pe acest lot, au atacat mai mult la structuri (mare branza) decat la terasamente

alexandruduma

Mai au ENORM la terasamente, daca cineva stie un total in mc s-ar putea calcula de cate masini ar fi nevoie pentru a termina in 2 ani. Cate au pe teren se vede din filmare... chiar imi pare rau de ei (si mai ales de noi) pentru ca nu e un lot greu, e campie au doar un pod mic/mediu peste Aries, 4 intersectari cu DN (doua/doua) si un nod.

florin74

#20197
^^
Daca ei au preturi mai bune la structuri, fix asta fac. Ce le asigura cash-flow-ul sa supravietuiasca. Daca au preturi mai proaste la terasamente, incearca sa optimizeze la maximum acolo si mai spre partea a doua a proiectului, din profiturile de la structuri sa asigure o finantare mai buna a terasamentelor. Asa este cand traiesti de la o factura pe alta.

pasadia

Straco a gasit cumva si ea o "groapa de gunoi" precum cea de la Alba Iulia Sud? Vedeti minutul 5:25, cam la sud est de Hadareni...

Ionut

^ Nu pare sa fie groapa de gunoi acolo, poate doar niste mizerii aruncate de localnici. Dar sa vad daca aflu ceva, intreb.

StefanCelMare

Straco face o chestie bună.
Pare să se concentreze pe zona Chețani.
În rest, se vede că au probleme, dar cu toate astea, mișcă!
4% de la începutul anului nu e rău.
Măcar ne dau speranțe pentru final 2020 (chiar dacă probabil va fi 2021).

alexandruduma

Treaba buna?!  :( 

La nod se vede un buldo, doua bascule si un compactor... la structuri erau 2-3 muncitori, la pod Aries nimic, terasamente nimic.

Sper sa apuc sa fac compararea cat de curand, o sa se vada atunci progresul.


Ionut

Alex, sa stii ca la structuri se vede progres. La terasamente intr-adevar, cam zero. Aici au scuza ca a fost sezonul rece si nu au putut face nimic la terasamente in ultimele 3 luni. Doar la podul peste Aries sunt varza, in rest structurile sunt decente. Problema acum e la nivel de terasamente, daca nu reusesc sa recupereze in 2019... adio 2020, ne vedem in 2021.

horatiu.cosma

Toti avem tendinta de a da termene de finalizare ca si cum pana acum a fost lalaiala generalizata la terasamente, dar de azi, 1 aprilie, incep sa munceasca serios si intr-un ritm bun o sa termine in 2020. Aceleasi discutii le avem si cu Aktor. Uitam trecutul si facem calcule pentru viitor ca si cum ar lucra UMB de acum inainte. Nu e cazul. Ritmul va schiopata in continuare. In 2018 cu 10 bascule au facut la terasamente ce se vede. Care e sansa sa creasca avansul in 2019 cu aceleasi 10 bascule, hai poate ajung la 15, si sa faca avans de 40%? Fata de vreo 10% in 2018? Ionut, cum te-ai gandit ca fac ei 40% intr-un an, cat a facut Astaldi in 2018 cand nu aveau probleme cu insolventa? Eu zic sa nu ne mintim nici aici nici la Aktor. Pentru mine cel putin 2021 e o certitudine la Straco.

Ionut

Sunt si eu mai optimist uneori, ce sa fac, trec mai usor de la o zi la alta. Nu e mare scofala sa faca progres 40% pe an pe lotul asta pentru ca au avansat la structuri. Pot face progres la greu pe terasamente in 2019. Teoretic. Practic, ne vom duce in 2021, la modul realist vorbind, sunt constient de asta. Uneori mai trebuie sa gandim si pozitiv, poate ies din insolventa si isi mai revin si in santier. Poate. Sau poate nu.