News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

valexandru

^^ Vorba lui udar, de ce sa vada prostu' de rand cati bani arunca ministerul pe fereastra pe nimic.....
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

budrom

#181
Exista o lege care obliga la afisarea acelor panouri, cu specificatii clare.
Dar pe aici se fura intens, iar din 2007 e vreme luuuuunga.
In zona, si 5 panouri pe an daca puneau, tot se furau....
:D

Revin cu UPDATE-ul de pe A3:

UPDATE 01.04.2012:

1) A3 Autostrada Bucureşti– Ploieşti, tronsonul Bucureşti – Moara Vlăsiei
Lungime: 19,5 km (realizat 90% - 13,5 km )
Valoare: 1.031,72 milioane lei
Constructor: Pizzarotti / Tirrena Scavi
Termen: OCT 2012 - pentru Centura Nord - Bd Dimitrie Pompei ( 6 km, 2 poduri, unul peste centura (1/2) si altul peste calea ferata Buc-CT)
Stadiul actual: 0 %.
Statusul lucrarii: NU SE lucreaza.

1a) A3 Autostrada Bucureşti– Ploieşti, tronsonul Moara Vlăsiei – Ploieşti
Lungime: 28,21km
Valoare: 1073,8 milioane lei
Constructor: PA&CO / Com Axa / Euroconstruct
Termen: MAI 2012
Stadiul actual: 87 %
Statusul lucrarii: SE lucreaza.

1b) A3 Autostrada Bucureşti– Ploieşti, tronsonul Moara Vlăsiei – Ploieşti
Lungime: 13.80 km (km 48,20-km 62)
Valoare:
Constructor: Spedition UMB
Termen: DEC 2011
Stadiul actual: 100 %
Statusul lucrarii: REALIZATA.

1c) A3 Autostrada Braşov– Borş, Tronsonul Suplacu de Barcău – Borş + podul de la Gilau, peste Somes.
Lungime: 64 km
Valoare: 1.928,14 milioane lei
Constructor: Bechtel
Termen: DEC 2013 (primii 18 km + podul Gilau peste Somes, in DEC 2012)
Stadiul actual: pt cei 18 km (50% autostrada + Viaductul Suplacu de Barcau=1,8 km este realizat 90% + podul Gilau, peste Somes, realizat 30%)
Statusul lucrarii: SE lucreaza.

Ionut

:wtf:

QuotePe cei 52 de kilometri din autostrada Bechtel nu vrea să-i întreţină nimeni cu 9,1 mil. lei

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) a anunţat firmele care au depus oferte pentru lucrările de întreţinere curentă a drumurilor naţionale şi autostrăzilor pe perioada 2012-2014 pentru DRDP Cluj, valoarea maximă estimată a acordului-cadru fiind de aproape 300 milioane de lei fără TVA.

Licitaţia a fost împărţită în opt loturi, iar primul viza întreţinerea pe timp de iarnă şi de vară a autostrăzii A3 între Gilău şi Câmpia Turzii, singurul tronson aflat în exploatare de pe Autostrada Braşov-Borş.

Conform comunicatului emis de companie, pentru autostrada A3 nu a fost depusă nicio ofertă chiar dacă valoarea estimată a contractului era de 7,35 miloane de lei fără TVA, în timp ce celelalte loturi a atras interesul firmelor, fiind depuse între 1 şi 5 oferte.

sursa: Capital

Explicatii? :dunno:

iuli

Am eu o presupunere... S-ar putea ca nimeni sa nu se lege la cap daca nu il doare. Se gandesc ca nu e facuta treaba cum trebuie de Bechtel si nu isi permit sa li se sparga lor in cap. Desi, s-ar putea ca unele lucrari sa fie in garantie.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

7.35 mil lei pe 2 ani aprox 1.7 mil euro
adica 70 800/ luna sau 1360 euro/km/luna (pt ambele sensuri)
sau 680 euro / km / sens / luna
adica 23 euro /km /zi
rezulta cam 100 ron per km/zi.
Acuma depinde ce inseamna intretinere pt ei(combustibil, marcaje, indicatoare,parapet, etc) si daca se merita suma...cred ca asa au facut calculele cei interesati....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Cred ca incep sa puna grinzile la podul autostrazii peste centura & stuff... de sunt nevoiti sa intrerupa circulatia. :banana2:

Compania Natională de Autostrăzi şi Drumuri Nationale din România anuntă participantii la trafic că începând cu data de  04.04.2012, se restrictionează circulatia pe Centura Bucureşti, pe sectorul cuprins între km. 8+600 – km. 9+400. 
 
Restrictionarea circulatiei este necesară pentru executarea lucrărilor la nodul rutier de la intersectia dintre Centura Bucureşti şi Autostrada Bucureşti – Braşov.

sursa: CNADNR

Nu spun in schimb cate zile e restrictia...

bogdymol

Asta inseamna ca tot traficul greu pe directia A1-A2 (vestul tarii - Port Constanta) va fi deviat pe Centura Sud (aia cu o banda pe sens si intersectii la nivel)?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Nu nu, nici chiar asa, scrie in document cum se va face:

Pe relatia:
- Otopeni - Voluntari - traficul se va desfăşura restrictionat, pe o singură bandă de circulatie;
- Voluntari - Otopeni - traficul se va desfăşura restrictionat, pe o singură bandă de circulatie, prin intermediul sensului giratoriu realizat în cadrul nodului rutier amplasat la intersectia autostrăzii Bucureşi – Ploieşti cu DN CB

Va fi o frumusete. :lol:

ciprebbe

"Cred ca incep sa puna grinzile la podul autostrazii peste centura & stuff... de sunt nevoiti sa intrerupa circulatia"

nu cred ca seapuca de grinzi.....mai e mult pana acolo....mai e si calea ferata.....
oricum e bine ca se apuca odata si de bucata asta lipsa din A3
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


Ionut


ciprebbe

sa depuna cine trebuie documentata...ca saracul e poate ramas in urma.........
sau vin alegerile si....vorba aia " ce poti face azi lasa pe maine ca poate maine nu mai trebuie sa o faci tu"
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Poate nici nu au bani... ar trebui sa fie 100% de la buget.  :|

nitz

Quote from: Ionut on April 04, 2012, 07:11:09 PM
Cred ca incep sa puna grinzile la podul autostrazii peste centura & stuff... de sunt nevoiti sa intrerupa circulatia. :banana2:

Compania Natională de Autostrăzi şi Drumuri Nationale din România anuntă participantii la trafic că începând cu data de  04.04.2012, se restrictionează circulatia pe Centura Bucureşti, pe sectorul cuprins între km. 8+600 – km. 9+400. 
 

Am trecut aseara pe centura si nu se pun grinzi; doar se amenajeaza sensul giratoriu intre CB si A3.

Legatura A3 cu Bucurestiul ar putea fi cu probleme. Giratoriul respectiv e destul de mare, dar si traficul combinat, CB actual + Bucureti-Ploiesti, va fi si el mare.

Se lucra si la intersectia CB cu DN1 de sub podul de la Otopeni - e reconfigurata acum ca sa semene cu un giratoriu. E destul de "inghesuita" si nu imi dau seama daca va face fata atunci cand se va deschide autostrada. In zona respectiva se formeaza si acum, frecvent cozi.


Ionut

OK, mini-update la A3 in zona Centurii Bucuresti. Din nou, scuze pentru calitatea pozelor... sunt facute cu telefonul, lumina era slaba, sunt facute din mers, din masina.

Mai intai doua fotografii facute din Str. Popasului care va fi "taiata" in unghi drept de A3 dupa ce autostrada trece peste Centura Bucuresti. In prima fotografie se vede sensul Bucuresti-Ploiesti (sud-nord), in cea de-a doua sensul Ploiesti-Bucuresti (nord-sud). Fix in aceasta zona nu se vad decat tarusii topografilor (asa se numesc cei care ii pun parca) care, din cate stiu eu, arata axul drumului. Nu se vede nimic nimic nimic la orizont, ma refer la utilaje si/sau oameni.

A3 zona metropolitana Bucuresti, sensul sud-nord, Bucuresti-Ploiesti.


A3 zona metropolitana Bucuresti, sensul nord-sud, Ploiesti-Bucuresti, adica sensul spre oras.


Habar n-am daca pe Str. Popasului se va face nod. Nici nu stiu daca autostrada supratraverseaza strada sau invers. Nu e niciun semn, niciun panou in zona.