News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 32 Guests are viewing this topic.

zuma80

#19905
Avand in vedere situatia meteo favorabila am repetat fotografierea zonei refacute de la captul A3 cu Soseaua Petricani.
Pentru A6!

GDPR

^Gaura din trotuar parca nu era.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panda_no 5

Pozele nu arata realitatea.
E o carpaceala jalnica.
Si iluminatul cu leduri , care ar trebui sa fie extrem de fiabil incepe sa cedeze.
Sunt 2 stalpi centrali care nu mai functioneaza deloc plus alti citiva care ilumineaza doar pe o parte.

Intretinerea?
Linga cele 2 borduri de linga banda 1 si banda 3 s-a strans deja o cantitate apreciabila de pietricele si pamant.
Unii catadioptri au fost smulsi pare de masinile de dezapazire.

Curatenie, inlocuire, intr-un cuvant INTRETINERE????

TibiV

INTRETINERE?...
Am cautat cuvantul in DEX-ul CNAIR. Nu apare...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#19910
Supervizare Autostrada Bucuresti - Brasov, Lot 2: Sector Predeal-Cristian, km 162+300 – km 168+600 si Drum de Legatura

Quote from: NGC on February 25, 2019, 05:35:16 PM
Cautand altceva am dat de asta.

Quote from: NGC on April 23, 2018, 10:26:54 PM
Licitatia pentru "Supervizare Autostrada Bucuresti - Brasov, Lot 2: Sector Predeal-Cristian, km 162+300 – km 168+600 si Drum de Legatura" este inca in desfasurare.

Termenul pentru depunerea ofertelor a fost 06.02.2018 si sunt in etapa de evaluare tehnica plus DUAE.

Au fost depuse 8 oferte.

1. Asocierea EGIS ROMANIA SA / EGIS INTERNATIONAL SAS
2. Asocierea EPTISA Romania SRL / EPTISA Servicios de Ingenieria SL
3. INSTITUT IGH d.d. (SA)
4. Asocierea K-BOX Construction Design SRL /SALFO & Associates SA /KAPPA Architecs & Engineers SRL
5. LOUIS BERGER SAS
6. Asocierea SC TPF CPROJECT SRL / TPF GETINSA EUROESTUDIOS SL
7. Asocierea EUROCERAD INTERNATIONAL SRL / V.A.M.S. INGEGNERIA SRL
8. SEARCH CORPORATION SRL

Apropo, suntem in 25 Februarie 2019 si oficial licitatia inca nu s-a incheiat. Putem totusi spune ca a castigat SEARCH CORPORATION, iar cu contestatiile s-a terminat de ceva vreme.

Sa mai zica cineva ca astia nu tin cont de ce le zicem! :lol:

Ce sa vezi, in 27.02.2019 contractul a fost atribuit, asa cum ziceam, catre SEARCH CORPORATION. In 2 zile s-au conformat. :D

Valoare estimata:  11.435,569,20 RON fara TVA
Valoare atribuire:  4.641.316,68 RON fara TVA


Ionut

A3 Bucuresti-Ploiesti, vineri 1 martie.


GDPR

Stie cineva de ce prima banda a bretelei de intrare in A3 dinspre DNCB a ramas inchisa?

Cristi N

Am dat play cu 0.5x si pare ca inca nu sunt facute marcajele pe banda respectiva, am reusit sa vad doar in capat cele 3 sageti spre stanga si vreo cateva segmente de linie intrerupta. Cel mai probabil nici receptia nu e facuta.

paulmare

^ s-a surpat si trotuarul, vor trebui sa mai intervina, nu inteleg ce au avut in cap cand au lucraat doar la partea carosabila
Banda nu e inchisa - doar banda aceea de avertizare e pusa - daca te apropii prea tare risti sa pici in groapa, bordurile au cazut si ele etc

teoneo

Azi am trecut prin zona in care se contruiește nodul Iernut. Am oprit să fac câteva poze. La sfîrșit pun și un video onboard de pe DN14A. Am observat că s-au apucat de relocat utilități (e îmbucurător că pe acest lot nu prea se așteaptă după acestea; am marcat cu săgeată pe video).

Prima poză e luată de la vest de viitorul sens giratoriu de pe DN14A, în care se va lega breteaua 1 de la nod. Poză spre această bretea (spre est):


spre aceeași bretea din alt unghi:


De pe viitorul amplasament al DN14A (va fi debleu, deci drumul va fi la o altitudine mai joasă decât punctul din care am fotografiat):


După o rotire cu 180 de grade, avem următoarea perspectivă, de pe partea cealaltă a dealului:









Video onboard prin nodul provizoriu Iernut, cu partea din șantier care se poate vedea din mașină:



pasadia

Lucrau si Straco, si la nodul Chetani si la Campia Turzii. E adevarat, echipe mici, cativa oameni, dar era miscare...

SeikonDS

#19917
Pacat ca nu se mai stie nimic despre soarta lot ungheni - targu mures :( , parca vad ca trece 2019 si nema contract semnat.

Ionut

@băieții din Brasov

Este ceva mișcare in teren pe Rasnov-Cristian? Puteți verifica?

bgd77

Eu pot doar in weekend. Dar a fost aprobat PT-ul ca sa se poata apuca de lucrari?