Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 23 Guests are viewing this topic.

sebba

iuliene, multumim ptr poze dar mai pune frate si tu cate-o virgula p-acolo
mai baga un enter, mai fa ceva sa te putem intelege mai bine
Sailing away! S/Y Haimana


marius_ar

Am ajuns sa circul pe Autostrada Transilvania, asa ca va reamintesc ceea ce a realizat Bechtel pentru suma de aproximativ 1,5 miliarde euro.
PS. Legat de o discutie de pe forum, politia era la datorie (min 6.36), nu stiu daca si oprea pe cineva.

http://www.youtube.com/v/jrdLxVIlI70

bogdymol

Care e scopul limitarii de viteza de la minutul 6?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

#1804
la minutu 0:26 e semn care obliga prin stanga si la minutu 0:28 e semn ptr ambele directii, dreapta prin parapeti probabil :D
cine se ocupa la noi de indicatoarele astea?

limitarea la 80 de la minutu 6 probabil e din cauza curbei care urmeaza dar, intradevar, e cam fara rost. poate pe ploaie... dar pe ploaie oricum e limita de 80...
ce intrebam mai sus... cine se ocupa? ca nu prea o face cum trebuie :)
Sailing away! S/Y Haimana

asztalos

Ca sa stea cu radarul...asta ar fi scopul...

sebba

nu cred ca e ptr radar ptr ca imediat dupa curba se ridica toate restrictiile
Sailing away! S/Y Haimana

asztalos

Sunt cateva restrictii de 100 km/h si de 80 km/h pe portiunea de 51,6 km... Se poate trece fara probleme cu 130 km/h prin aceste zone. Ce-i drept, radarul sta mai mult la km 13-14, cand cobori panta spre Turda, sau la km 45, cand cobori spre Gilau. Tot ma uit, cam la ce km statea acum (banuiesc ca tot km 13-14).

florin74

Quote from: asztalos on July 03, 2013, 09:25:12 AM
Sunt cateva restrictii de 100 km/h si de 80 km/h pe portiunea de 51,6 km... Se poate trece fara probleme cu 130 km/h prin aceste zone. Ce-i drept, radarul sta mai mult la km 13-14, cand cobori panta spre Turda, sau la km 45, cand cobori spre Gilau. Tot ma uit, cam la ce km statea acum (banuiesc ca tot km 13-14).

Radarul este inainte de coborarea spre Turda, cam cu 3 km inainte, este o locatie noua pentru radar, nu l-am mai vazut acolo.

Restrictiile de viteza sunt la Centrul de Intretinere de la Savadisla (80 sau 100) si aceea de care a intrebat bogdymol este in dreptul carierei, este destul de abrupt debleul si in plus daca nu ma insel drumul judetean trece foarte aproape, pe marginea debleului, ma gandesc ca din cauza asta au pus restrictia, alt motiv nu vad, nu este o curba periculoasa.

ciprebbe

Limitarea aia e doar pe sensul dinspre Gilau spre Turda, ce nu se vede in filmare sunt crapaturile ce au aparut in acel perete de stanca imbracat in plasa si ancorat(inca mai rezista ancorele).
Acolo cred ca trebuie imbracat in beton altfel vine peste autostrada in cativa ani.
Poate vre-o minte luminata s-a gandit sa limiteze la 80 sa nu vina tiru si sa faca curent de aer prea mare :D
Radarul e ceva mai la "deal "decat de obicei insa daca opresc acolo e abuziv, legal tu nu ai voie sa opresti pe autostrada decat in parcare, doar ca pe A3 nu avem parcari.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Claudiu Octavian Pera

#1810
Uitandu-ma la videoclip,am observat ca bornele km de pe tronson sunt identice cu cele de pe Bucuresti-Ploiesti. Daca autostrada pleaca din Bucuresti,n-ar trebui ca pe la Turda sa apara km 350-400 ? Dar,pe Turda-Gilau,bornele km sunt de la 1 la 51 km.

doryan93


tonică

doar in mintea noastra mai exista vreo legatura intre bucuresti-ploiesti si turda-cluj... In realitate nici una. In plus, intr-aceea zona s-a cam pus cruce oricarei continuari, dovada stand si rezilierea unui contract care probabil nici nu a prea existat, cel legat de gilau-nadaselu...

Si-n plus nu stiu de ce bucatii de autostrada dintre nodul cu dn69 de langa arad si nodul de langa giarmata i se spune peste tot autostrada arad-timisoara insa cand e vorba despre campia turzii - gilau se omite numele clujului. Intre giarmata si centrul timisoarei sunt aproximativ 17 km, tot cat sunt si intre nod gilau si centrul clujului. Deci in mod normal ar trebui sa se vorbeasca despre autostrada campia turzii-cluj, nu? ...

sebba

si mie imi par ciudate aceste exprimari dar (chiar daca nu exista inca) eu le-as numi A1 Bucuresti-Nadlac , tronsonul/lotul X-Y si A3 Bucuresti-Bors, tronsonul/lotul/ciotul Z-X
macar le-ar mai aduce aminte unora de unde pana unde trebuie sa faca autostrazile, altfel li se incetateneste ideea ca daca e autostrada de la Arad la Timisoara atunci aia e si altceva nu mai trebuie :D
Sailing away! S/Y Haimana