News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 31 Guests are viewing this topic.

perfidus

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Cristi N

Au terminat cu sprijinirile la camin. Mini compactorul lucreaza de zor in groapa respectiva si in stilul asta cel tarziu maine totul e la nivel.

Tavi

Multumim pentru informatii actualizate @Cristi N!
Spor la treaba, Aktor & friends!

paulmare

#18423
Nu astupasera ieri seara santul, se vedeau inca pe marginea santului conductele corugate gofrate - cred ca trebuie si alea pozitionate, poate mai au de facut camerele de tragere pentru cablurile din ele cine stie
oricum azi cred ca balasteaza ultima bretea

paulmare

Astazi pentru coada de la trecerea peste CF am stat exact in dreptul santierului, cred ca a fost bariera coborata
Santul de la ultima bretea - l-au extins inspre CF, cred ca au de construit un camin nou in exteriorul bretelei
Sunt foarte aproape de finalizare, duminica poate merita trasa o tura cu bicla si pozat ca lumea, asa - doar din masina asteptand sa se ridice bariera - scuze pentru calitate










Powered by API/PUM imgur uploader

panda_no 5

Am fost eu azi cu bicicleta cap-coada.
Nimic spectaculos, au toate sansele sa termine pina la 1 decembrie.
Ma asteptam ca panourile fonoabsorbante de la intrarea in Bucuresti sa arate putin altfel dar o sa fie absolut banale.
Ma gandeam la ceva asemanator cu panourile de pe A4 inainte de Viena.
Tronsonul gata de acum  2 ani de pina in centura arata naspa.
Buruieni crescute intre borduri si asfalt, toate santurile colmatate, catadioptri lipsa pe zone intrei, gardul pe alocuri lipsa, moloz de o parte si de alta a corpului autostrazii aruncat pe camp, gunoaie, oameni care dau la peste in bazinele de colectare ape pluviale.
Si nu e gluma, au rupt gardul si dau la peste , si-au facut balta personala.
Trebuie facuta o revizie capitala si nu stiu daca actualul constructor are vreo obligatie contractuala.

voicul

Panouri "absolut banale" pana cand vine primul strat de graffiti.  8)

Cum sa dea la peste acolo? De unde peste intr-o balta de 2 pe 2 care nu ar trebuie sa fie plina prea mult timp? Cine a adus pestele acolo?

spanak

#18427
cu scuzele de rigoare pt off....bazinele alea alea au cam 500 mp de luciu de apa.....iar carasul are capacitatea de a se raspandi prin aer....de ex. icrele carasului calatoresc fara probleme pe picioarele pasarilor de balta, deci foarte posibil. Eu acolo vad alte probleme, distrugerea gardurilor si pescuitul intr-un bazin de decantare care are rolul de a filtra impuritatile apelor de pe autostrada.

panda_no 5

Promit ca va fac poze la prima tura cu bicicleta.
Poate si cu pestii prinsi. :lol:
Un alt bazin e folosit ca piscina vara. :lol:

venache

Pot sa confirm ca am vazut si eu acum aprox. doua saptamani cateva persoane care pescuiau in bazinul de langa trecerea peste CF Moara Vlasiei.
Si da, am vazut si copii care se scaldau acolo asta vara.
Saptamana aceasta era chiar o turma de oi care se adapau din bazin. Aproape zilnic.  :zen:

voicul

Si un ministru a zis doar partile negative ale autostrazii: ca fug investetitorii pe ea.

Dar beneficiile pentru populatie? Ce ar fi facut baietii astia daca nu era A3 in B?

Nici nu s-a deschis si uite avantaje nebanuite pe care le are o autostrada !!!  :wtf:

Curand o sa zicem ca suntem indieni: bem, mancam si ne spalam in aceeasi apa!

pentium10

Astăzi Strabag minta sarma la gardul de protecție animale.
Asfalta breteaua care da din giratoriul Ungheni cu stratul de uzura.

Știți daca se va reface asfaltul și în giratoriu? Ca nu sunt semne.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

teoneo

Vin cu dovezi video la cele spuse de pentium10. Se pregătea de asfaltare acea bretea directă de ieșire către Ungheni/Târgu-Mureș (care nu trece prin sens).

Nu știu dacă se vede prea bine în filmare, dar pe partea acelei bretele s-au schimbat bordurile. Nu am informații dacă se reasfaltează tot sensul. Personal cred că da. Face parte din nod. Plus că a fost accesul în organizarea de șantier Strabag.

Am mai lăsat în fimare și porțiunea din A3 (km8-km10) care se vede din DN.

Skynick

Azi se lucra intens la niste bretele suplimentare care creaza niste iesiri si intrari pentru cele trei depozite din stanga pasajului peste CB. La cum arata, in cateva zile finalizeaza.

La final, actualul acces dinspre giratoriul de la CB spre A3 va avea trei benzi pe toata lungimea.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)