News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 39 Guests are viewing this topic.

Dominik

Superbe cadre Alex !! +1 Asteptam deschiderea !!
You're in Steelers Country

Iceman

Alexandruduma superbe pozele,multumim :cheers:....Bravo TS

perfidus

^ Bravo Tirrena. E chiar de bun simț sa aplaudam un lucru bine facut. Nu e nevoie de vreun premiu sau ceva dar felicitarile noastre le merita!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

panda_no 5

Un constructor serios si un santier cum ar trebui sa fie toate santierele.

Pozele de exceptie.

mihaihedes

#17869
Asta mi se pare o poza foarte faină. Arată foarte bine cum au ales ttaseul atunci când au proiectat  autostradă. Deși pe noi Clujenii poate ne deranjează că nu e lipită te oraș cred că au gândit bine când au adus-o pe acolo.


panda_no 5

Astazi la ora 15 echipele venite din Grecia montau parapeti pe pasajul de peste Popasului si pe rampa spre centura.
Au inclusiv masina de montat stalpii pentru parapeti.

Ionut

^ Pai nu poti monta parapetele alea metalice fara masina. :) Merci de vesti!

@Alex Duma, multumim pentru efort! :cheers: Te asteptam si pe Suplacu-Bors. :lol:

teoneo

De ziua echinocțiului de toamnă (deja soarele a trecut la sud față de planul format de cercul ecuatorului, noaptea devenind mai lungă decât ziua), am fost în trecere, mai neoficial, pe la Bogata și se lucra susținut în mai multe puncte pe lotul Astaldi/Max-Boegl. Eram interesat de lucrarile la viaductele și podurile peste Mureș. Mai întâi poze cu această lucrare la est față de DJ153E (drumul principal din Bogata), cu prima traversare a râului Mureș (din cele 3 de pe acest lot).

Vedere spre Est, spre Orosia/Tg-Mureș.
Ca noutate, se poate zări în depărtare parte din terasament adus într-o formă aproape de finalizare.




După cum poate ați observat, a fost îndepărtată vegetația bogată de pe mal (se vede partea din amonte) și se lucrează și la cosmetizarea malurilor.


De aici ne întoarcem treptat spre vest.







M-am apropiat de drumul principal.


De pe drumul principal (DJ153E), din nou vedere spre Est:




Ceea ce este imbucurător este faptul că pentru zona pod 1 peste Mureș tăblierul metalic va sosi zilele acestea iar modulele acestuia se vor ridica pe poziție. Dar surpriza nu e asta... E mai încolo.

teoneo

De pe drumul principal din Bogata (DJ153E), vedere spre Vest (spre Luduș/Turda):





Se lucra la ultimul radier rămas nebetonat în zona Bogata (din câte mi-am dat seama).







Câteva imagini de lângă Primăria Bogata, cu lucrarile aceluiaș viaduct, în zona podului 2 peste Mureș. Vederi spre Vest (Luduș).





Zoom cu terasamentul de la SE de Luduș. (Interesant cum s-a ales aici soluția, din rațiuni de costuri, evident, să se sape debleu în deal, să nu se prea facă rambleu, va fi o zona de coborâre destul de evidentă, intre deal și Mureș, după care se urcă puternic pe rampa spre viaduct, în plan apropiat; în poza asta nu se prea vede rampa).


Un zoom pe malul celălalt.

teoneo

Am traversat pe noul pod CF M405 de la Bogata.


Zona celei de-a doua traversări a râului Mureș de pe malul dinspre Luduș. Imagini spre Bogata.





De pe terasamentul căii ferate, ca să se vadă rampa:


Acolo e zonă inundabilă. Sper că au proiectat bine și zona cea mai de jos a terasamentului e ridicată cât de cât:


Din nou de pe mal, spre rampa dinspre Luduș:



teoneo

Zona celei de-a treia traversări a râului Mureș de lângă Gheja (Luduș-Chețani).

Tren trecând prin șantier

Iată și surpriza:
Primul modul din tăblierul metalic a fost ridicat ieri pe malul dinspre Chețani (între râul Mureș si CF405):









De pe partea nordică a terasamentului:




teoneo

Și aici malurile au fost curățate, se amenajează (cosmetizează). Deja și pozele pot fi făcute altfel, nemaifiind atâtea obstacole (sălcii, etc)!



Alt tren (săgeata) trecând prin șantier:


De pe pod CF ("Podul Ghejii"):







Malul dinspre Gheja (de unde am venit), văzut de pe celălalt mal:







atât deocamdată

johnny348

Multumim pentru poze teoneo  :cheers: :cheers:
O nedumerire...ce cauta culeea aia decalata in mijlocul viaductului??? :wtf:



Iceman

Teoneo multumim  :cheers:....Sper sa avem o filmare de sus cat de curand :)
Ciprebbe restul depinde de tine ;) :)

ghrt

Referitor la grinda aceea abandonată de la Gilău, nu poate fi îngropată? Sau acoperită cu pământ şi gazon.
Cont (aproape) inactiv.