News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 25 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Decizia de expropriere pentru terenuri, autorizatia de construire.

spanak

#16756
adica inca doi ani....

panda_no 5

Astazi la ora 11,30 se lucra la montarea grinzilor peste calea ferata la Gherghitei.
La acea ora deja era montata prima grinda.
Binenteles ca era oprita circulatia pe calea ferata.

danutzu_1069

Prima grinda pe firul doi, presupun...

Ionut

Pai mai erau doar 5 grinzi, o singura deschidere. Deci au mai ramas 4 sau mai putine. :)

mastereve

Mai sunt doua de montat





Powered by API/PUM imgur uploader


Sent from my iPhone using Tapatalk

voicul

Maine probabil le avem pe toate.

Vreo idee cat am putea astepta dupa decizia de expropriere si AC la Popasului?
Cine da aceasta decizie (guvern, primarie .. )?

horatiu.cosma

Zilele astea vine Decizia de expropriere. E un termen legal de vreo 30 de zile lucratoare de cand a aparut HG ul de expropriere in Monitorul Oficial. Apoi AC, imediat.

TibiV

Alex,
+1 si multa :cheers:

Favorita mea:

A ramas atat de putin....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nodul Moara Vlasiei. Filmare de ieri dimineata, by Goose. Putini mai stiu de el, putini stiu ca e oficial inchis si este parte din contractul Aktor.


Ionut

#16765
Mda, niste surse bune mi-au detaliat un pic "progresul" financiar la podul Gilau. Foarte rusinos pentru CNAIR, dar nu ne mai miram... Conform raportului oficial CNAIR, progresul fizic este la 33% (corect) si cel financiar la 9,33% (gresit). De fapt, in acest moment, avansul financiar, ADICA EXACT CE ESTE PLATIT, este la 3,2% (aproximativ). @NGC (sau cine se pricepe) te rog cauta pe ROGOP si verifica. Probabil ca astia din CNAIR considera progres financiar si o factura emisa care, cand va fi platita, va duce stadiul financiar la 6,6% (aproximativ). PLUS, probabil, inca o factura care nici macar NU ESTE EMISA (ca nu s-au certificat/aprobat lucrarile de catre consultant si/sau CNAIR) care va duce progresul pe la 9%.

Deci:
1. real, platit: 3,2%
2. factura emisa, dar inca neplatita: 6,6%
3. factura care urmeaza sa fie emisa: 9%
4. progres FIZIC, deja: 33% (de fapt este peste 33% ca se avanseaza bine)

PS: nu s-a platit avans pe aceasta lucrare (fonduri bugetare). Asa cum v-am zis deja acum 1-2 zile, se va trece pe fonduri europene proiectul si astia din CNAIR se dau peste cap sa obtina aprobarile si sa poata baga la decontare proiectul in urmatoarele luni. Sper sa reuseasca. Altfel, speram sa ii tina buzunarele pe cei de la Tirrena...

Mda. Ce mai pot comenta?! :)

alin_simeriaveche

Ionuț, cred că ar fi bine un comunicat API în care să detaliez "competențele" partenerului serios

spanak

apropos de nodul de la Moara Vlasiei, avand in vedere cate 'muzee' avem mai conteaza inca o investitie realizata si nefolosita multumita partenerului ultraserios si a legilor elaborate stralucit de parlament? Macar aici niste cetateni cu initiativa au dat cataroaiele alea la o parte si se strecoara pe langa...nu m-ar mira insa ca dupa filmarea asta partenerul serios sa le puna la loc ducand sfidarea pe noi culmi.

Vice33

Armarea plăcii suprabetonate vad că a început deja. Pe când se preconizeaza turnarea la placa?


Macaralele de la Deme vor pleca în curand de la Gilau?

voicul

#16769
Cred ca nodul Moara Vlasiei se deschide odata cu lotul de la Petricani. Probabil de aceea nu i-au dat drumul ca nu e gata contractul 100%.

Nu e cam mic progresul la TS - 33%? (sau e fara grinzi)?