News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 37 Guests are viewing this topic.

AFC

^ Pai da dar nu mai e loc de spaga asa. Nu e clar pentru toata lumea ca vor PPP pentru spaga ? Baietii sunt aproape sa anuleze lupta anticoruptie si se pregatesc de zor cu proiecte generatoare de spagi ca nu o sa mai aiba cine sa-i ia la intrebari.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

danutzu_1069

Nu stiu  de ce va mirati!! Era clar de la inceput...
Nu are cum sa fie PPP!!
Nu merge mecanismul asta in Romania.
De la buget nu ai bani  sa aloci, Fonduri europene... sunt dar le ignoram....
Daca vrei sa faci pe banii unei banci... pai aia spun si cum trebuie cheltuiti banii.... nu-i cheltui cum vrei tu....
Aici e marea buba a unora.
Chiar si pentru studiile alea trebuie bani.... cnair nu are cum sa le faca in regie proprie...

Generatia urmatoare o sa faca bucata asta de autostrada!

teoneo

#16697
A3 văzută din Aeroportul Transilvania Tîrgu-Mureș. De sus, de la marginea sudică a Platformei de parcare a aeronavelor (de langă aerogară, data: 12.06).






Zona Pârâului Falogii văzută de la capătul vestic al pistei aeroportului (07):


Sau aceasta.

A3, mai in depărtare, spre Valea Izvoarelor, văzută de la capătul pistei.

zuma80

#16698
Vestile bune se rasplatesc cu poze!











Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Pentru A6!

zuma80

Vestile bune venite de la @Cristi Deme

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Pentru A6!

NGC

Lotul Straco

Quote from: NGC on March 08, 2018, 12:24:41 AM
Quote from: NGC on September 28, 2017, 10:41:35 AM
Pana vine AM, mai facem niste exproprieri suplimentare necesare pentru AC.

27.09.2017: "Proiectul de Hotărâre privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Secţiunea 2A Ogra-Câmpia Turzii pe teritoriul localităţilor Bogata, Cheţani, Cucerdea, Cuci, Iernut, Luduş şi Ogra din judeţul Mureş şi pe teritoriul localităţii Luna din judeţul Cluj din cadrul obiectivului de investiţii de interes naţional «Autostrada Braşov - Târgu Mureş – Cluj - Oradea»", aflate pe raza localităților Cheţani din judeţul Mureş și Luna din judeţul Cluj"

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1707-hg27092017dirtac-2

Deci a durat mai bine de 5 luni cu tot cu "dezbaterea publica" si schimbarea guvernului.

HG aferenta este HG 89 / 07.03.2018.

Astazi a iesit si autorizatia de construire aferenta.

14.06.2018: "Lotul 3: Cheţani – Câmpia Turzii, km 21+500 - km 37+191– Exproprieri suplimentare din investiţia "Autostrada Braşov - Târgu Mureş – Cluj – Oradea, Secţiunea 2A: Ogra – Câmpia Turzii, Lotul 3: Cheţani – Câmpia Turzii, km 21+500 - km 37+191""

voicul


stefan_cel_mic

De ce se renunta la pregatirea cu Banca Mondiala? Ar fi interesant de aflat motivul invocat de ministru.

danutzu_1069

Banca Mondiala nu face acte de caritate. (daca ai nostii asa au inteles... inseamna ca au luat-o in barba). Totul este pe bani.
Pe banii Bancii Mondiale... sub forma de credit.
Si cum la orice astfel de credit, banca "se uita" cum cheltui banii.... ai nostii or fi spus PASS...
Nu poate fi dupa cum vrea Neaga....

mastereve

Asta este o speculatie cu caracter politic. Omul a intrebat daca se cunoaste motivul real pentru care s-a renuntat.


Sent from my iPhone using Tapatalk

pasadia

Nu, a intrebat care e motivul invocat de ministru. Si cum inca nu avem vreo pozitie oficiala a ministrului / ministerului (doar relatarea lui cutter), evident ca nu stim care e motivul invocat de ministru.

Speculatia mea e insa alta - din cate imi amintesc, cand s-a lansat "parteneriatul" cu BM, acesta era reprezentat din partea romana de MT (nu de CNAIR!!!). Ceea ce in sine e un semn ciudat, de neincredere dinspre minister spre CNAIR (total justificata de altfel). In ciuda acestui lucru insa, tind sa cred ca prin minister e absolut imposibil sa gasesti oameni care sa fie concomitent:
- competenti astfel incat sa merite sa participe intr-o asemenea unitate de implementare proiect
- si destul de "coiosi" incat sa faca fata presiunilor exterioare intr-un sens sau altul (sau bazati, daca vreti alt termen).

Drept urmare pana si ministerul a cedat. L-au reesapat pe Neaga ca sef la CNAIR (alta dovada ca efectiv nu exista alti nebuni dispusi sa conduca "cuibul de viespi") si isi iau mainile de pe orice proiect care ar reduce rolul CNAIR si l-ar muta in alta parte (la ei in MT sau in deja defuncta CNIR).

mastereve

Uite o speculatie rezonabila si cu sanse mari sa fie adevarata. Sunt mai multi factori care au determinat degringolada din CNAIR.

In primul rand sumedenia de ministri care s-au perindat si care au avut un mandat mult prea scurt ca sa poata sa modifice ceva.

In al doilea rand, legat de punctul de mai sus, daca nu a existat conducere stabila, toti directorasii din minister si CNAIR s-au format intr-un mic trib si au apucaturi ca atare.

Si nu in ultimul rand, frica de dosare. Multi au cazut victime colaterale prin tot felul de frasuieli politice care in final au generat dosare penale. Au familii si nu considera oportun sa riste o condamnare pentru nu stiu ce document. Rezultatul, se lucreaza cu exces de zel, "ca la carte". Numai ca este evident ca aceasta carte pe care incepem sa o refolosim, este formata din legi vechi si ambigue, proceduri greoaie si asa mai departe.

Asta pot sa concluzionez combinand informatii de pe forum cu surse personale. Poate ma insel.


Sent from my iPhone using Tapatalk

marinul

Poate are nevoie si acest Sova de cort, ii donez eu unul

Ionut

Filmare super proaspata, de acum cateva ore, A3 Petricani-Popasului, by Goose. Aktor lucreaza de cati bani are. Finantare la 25% din ce trebuie + constructor cu probleme = autostrada lipsa. Daca se finanta corespunzator si Aktor mentinea ritmul de anul trecut, astazi circulam pe-aici. Alte comentarii sunt de prisos.


tom_sawyer

Pentru Aktor nu avem bani, avem in schimb pentru 3 stadioane inutile in Bucuresti (+ Craiova, Tg. Jiu, Alexandria). >:(