News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

Sorin62

Între timp, la capătul dinspre București, rampa sudică a podului peste CF a ajuns la baza grinzilor.


Nu am putut vedea de sus, dar par să înainteze și cu armătura pentru suprabetonare pe partea de sud a podului:


Ultima pilă pare a fi fost turnată.


Și, după ce a trecut trenul apare Deme Macarale!

mihaihedes

"Și, după ce a trecut trenul apare Deme Macarale!"

Ce bucurie pe noi când vedem macaralele astea.

Oamenii ăștia chiar sunt meseriași

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


Tavi


teoneo

Poze de pe lot 2 (2A-2) Astaldi/Max Boegl. Primele două cu podul tehnologic dintre Bogata și Luduș dar fotografiat, în premieră, de pe partea ludușeană.




În această zonă va fi capătul vestic al viaductului care va traversa de două ori râul Mureș. Era activitate intensă (s-a început construcția rambleului; mă gândesc că depozit n-are cum să fie, pe aliniament). Am făcut doar o poză. Dacă trebuie am filmare pe camera de la mașină. Cred că am surprins mai mult cu ea.


M-am mutat la Gheja. Concentrarea e pe structurile la care, teoretic, apa ar putea ajunge (de la dig la calea ferata). Dincolo de calea ferată s-a lucrat și la culee. Prima poză, de pe partea mediană a digului:


Tot de acolo, cu vedere spre Vest. Surpriză: avem piloni înălțați (pe malul dinspre Chețani).


De pe malul drept (apa curge dinspre pod CFR spre noi).

teoneo

Lângă apă nu vom avea piloni rotunzi.


O vedere către malul stâng (spre Luduș/Gheja, spre Est):


Reluăm imaginile spre Vest:




alexV

Azi la Gilau. Numărați grinzile :)



Sent from my iPhone using Tapatalk

alexV

ultima pereche de pile si culeea dinspre cluj


penultima si ultima pereche de pile






cuzinetii de la culee


detaliu





Allex

S-a dat ordinul de incepere pt Rasnov - Cristian?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Da, s-a dat, tabelul magic spune ca este dat din 11.04.2018.

reed


penultima si ultima pereche de pile


Aici cum va fi pilonul?incastrat in pereu?Placa aia de sub el pare ca va fi in aer cumva

AlexC

Cred ca placa este provizorie , strict pt sustinerea cofrajului.

Bogdan_Cluj

Quote from: Ionut on May 29, 2018, 08:46:18 AM
Da, s-a dat, tabelul magic spune ca este dat din 11.04.2018.

Stiu ca la toate proiectele, la inceput sunt cateva (de obicei 6) luni de proiectare. Intrebare:
- putem sa vedem ceva in teren (eventual decopertari, sau piloti forati) in aceste 6 luni, sau trebuie sa termine TOATA proiectarea si doar dupa aceeea sa se apuce de treaba?

ciprinel

Quote from: Uledu on May 29, 2018, 09:12:30 AM
Cred ca placa este provizorie , strict pt sustinerea cofrajului.

Doar provizoriu. La ce sa trebuiasca acolo acea "placa" sa fie definitiva? Clar NU. Nu va faceti griji ca proiectul Bechtel a fost "BETON" si pilele nu vor deranja cursul apei.

dumbravaandrei

@Bogdan da, pot intra in amplasament... trebuie facuta deminarea, pot face decopertari, pot face organizarea de santier.

Dar am dubiile mele ca anul asta o sa fie miscare prin Rasnov/Cristian...

pasadia

@dumbrava - suntem noi lenesi si gasim pretexte sa nu iesim in teren. Ca altfel se lucreaza mai ceva ca la UMB. :))

Adevarul e ca mi-e sila de drumul ala si cand pot il ocolesc prin Codlea - Vulcan. Nici macar o poza cu asa-zisa modernizare a DN73 (Brasov - Bran) nu am facut. Si vad ca nici altii nu au postat asa ceva.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk