News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 39 Guests are viewing this topic.

AFC

Am dat o tura mai lunga cu bicla ieri, vreo 40km si am profitat de ocazie sa fac niște foto de la sol ale ciobului A3 între DNCB si Str Emil Racoviță. Nu sunt noutăți dar le urc oricum. Enjoy.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell


AFC

La un moment dat apar in poze niște fisuri. Alea sunt pe pasajul peste DNCB si se repeta pe ambele sensuri, presupun eu, la capetele grinzilor. Apare si detaliul asta in poze. Mai apare si un rost de dilatatie tot pe același pasaj. Arată foarte solid.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

AFC

Nu am intrat pe porțiunea dintre str Emil Racoviță si Str Petricani pentru ca nu permitea utilajul din dotare, fiind o cursiera pentru sosea exclusiv. In schimb am rulat pe ambele sensuri între DNCB si str Emil Racoviță iar calea de rulare este impecabila. Gardurile in schimb trebuiesc refăcute, sunt culcate la pământ in foarte multe locuri.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

danutzu_1069

Teoria spune ca placa de suprabetonare, care e legata de grinzi si predale este un tot unitar, de la o culee la cealalta, sau intre rosturile de dilatatie, pentru podurile / pasajele foarte lungi.
Fisurile alea nu au ce sa caute acolo. Asta indica probleme la placa...

Ionut

Nu mai tin bine minte, pasajul peste DNCB a fost executat de Pizzarotti la nivel de placa de suprabetonare si apoi asfalt? Parca totusi cand s-a reziliat contractul erau doar pilele sus (si nici alea toate)... chiar nu mai stiu exact.

cutter

Terminat complet de Pizzarotti.

paulmare

Ionut doar cel peste Popasului avea culeile, si pila centrala si restul de executat, la cel peste Dncb era totul finalizat

danutzu_1069

Nu, la Popasului, doar culeeile au fost "mostenite" pilele centrale abia au fost facute...

Ionut

Pe 30.04 a fost data limita pentru Suplacu-Bors. S-au prelungit termenele pentru toate cele 3 loturi: 30.06.2018.

hadrian

Azi dimineata in Popasului erau vreo 10 oameni asa dispersati pe ici-colo.Un excavator se plimba stg-dr,un camion mai incolo,vreo 3 insi pe pod ciocaneau un cui.Viata merge mai departe.Intelegeti voi ritmul de lucru.

GDPR

Conform ROGOP CNAIR, factura Aktor din 22 februarie in valoare de 5,22 milioane lei a fost platita in 26 aprilie. Anul asta au mai emis o factura de 3,76 milioane in 02 aprilie, dar scadenta ar fi de abia in 01 iunie. Problema e insa la facturile din 24 noiembrie si 12 decembrie 2017: la prima din valoarea totala de 8,67 milioane lei s-au platit doar 7,65 milioane, iar la a doua din valoarea totala de 9,33 milioane s-au platit doar 784 mii lei. In plus, mai au de incasat o factura din 09 martie in valoare de 2,98 milioane pentru reabilitarea DN18.

teoneo

Poze de pe lotul Strabag (lot 2 TgM-Ogra sau sectiunea 1C, subsectiunea 3). De ieri, de 1 mai, seara (calitate mai slaba).
Am trecut in jurul orei 11 prin zona, dar nu am oprit. Am vazut că se lucra susținut, după părerea mea, in mai multe puncte de lucru. De exemplu, exact în dreptul aeroportului erau 4 sau 5 compactoare, cel puțin două buldozere și camioanele care aduceau material, atât am vazut eu din mers. Se lucra și în valea cuprinsă între deal Recea și Stația electrica de transformare. Fotografiile care urmează le-am făcut spre seară, la întoarcere, după ora 19. Atunci tocmai ce se opriseră, dar nu chiar de tot.
Poze spre Est, către versantul vestic al dealului "Recea".
cu ZOOM:


micșorăm zoom-ul:


Zoom pe obiectiv Pod/Pasaj peste Paraul Falogii din zona km 8 :


teoneo

Imagini cu aproape toată valea. Spațiile de parcare, DN15/E60:


Altă poza: P41.

Aceași zonă dar din alte unghiuri:



Imagini cu partea superioară a taluzului care se vede in planul apropiat din poza anterioară, spre Est_P54, respectiv spre Vest_P55

DN15/E60 si colțul parcării de pe sensul spre Cluj.

Detaliu terasament -zona parcare:



teoneo

S-a terminat și structura de sprijin sudică, cea dinspre deal (se vede in plan apropiat) = "Structura de sprijin km8+917.90--km9+142.90":

Am coborat pe terasament (vedere spre Est):



Poze cu terasamentul spre Vest:





in zona statiei electrice de transformare:

zoom spre Valea Mare/DJ73, de pe terasament:

Powered by API/PUM imgur uploader

::praf si pulbere, P60::