News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 41 Guests are viewing this topic.

pentium10

#15885
Trei poze de pe lotul Straco A3 judetul Mures.

Prima de la Hadareni, sunt prezenti cu doua foreze si macarale


A doua de la iesirea Chetani


a trea de la nodul de la Chetani, unde deja se vede ca au iesit la suprafata
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Popasului-Petricani si retur, ieri, filmare by Maverick. Enjoy!


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nu stiu de unde au ei informatia (daca e oficiala, oficiala pe surse sau neoficiala) ca s-a dat ordinul de incepere pe Rasnov-Cristian. Este drept, a fost promis pentru data de 9 aprilie. Mi-a scapat mie ceva?




Contractul a fost semnat în 2 octombrie, iar Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutierea emis ordinul de începe al lucrărilor. Până la construcţia propriu-zisă mai este etapa de proiectare care va dura 6 luni. Dacă toată termenele vor fi respectate atunci construcţia va începe în 12 septembrie 2018. Adevarul

paulmare

Maverick :beer:

Nici astazi Aktor nu "s-a mobilizat" - oare nu are omniprezentul maistru grec facebook sa citeasca ca a postat cnair ca trebuia sa "se mobilizeze" ? Sa faca bine sa dea like la postarea cnair si sa aduca oameni si utilaje

danutzu_1069

Apropo de A3 intrare in Bucuresti, am vazut ca "vopsesc" pilele pasajului de peste DNCB. Actiunea este inceputa de ceva vreme, pentru ca sunt gata cateva...

Ionut

API pe Facebook

Sâmbătă, 21.04.2018, am filmat din aer sectorul de autostradă "urbană" de 3,325 km dintre Str. Popasului și Str. Petricani. Mobilizarea este extrem de slabă din cauza fondurilor insuficiente, în bugetul de stat pentru 2018 fiind alocate pentru acest șantier doar 20 de milioane de lei dintr-un necesar de aproximativ 80.

Degeaba am atras atenția în iarnă că nu s-au prevăzut bani suficienți pentru finalizarea acestui tronson în perioada iunie-iulie, așa cum ar fi fost posibil. Acum, cu bugetarea ciuntită, autoritățile se lamentează în presă că grecii de la Aktor nu sunt mobilizați în teren!

Deși au avut posibilitatea de la începutul anului să opereze transferuri între proiecte, au ales să ignore acest șantier, împingând finalizarea spre lunile octombrie-noiembrie. Mai mult, dacă nu se vor aloca banii necesari la rectificarea bugetară din vară, avem șanse mari ca tronsonul să fie amânat pentru 2019!

În plus, mai există și un blocaj birocratic. Autoritățile pur și simplu sunt incapabile să rezolve relocarea unei linii electrice de înaltă tensiune care stă în calea execuției rampei sud a pasajului A3 peste Str. Popasului. În acest loc, firele aflate sub tensiune sunt prea aproape de terasament. Chiar aici, în 2017, o basculantă a atins firele și s-a făcut scrum, evenimentul fiind amplu comentat pe forumul nostru. Din fericire șoferul utilajului a scăpat nevătămat.

Guvernul nu a dat încă hotărârea pentru exproprierea terenurilor necesare mutării stâlpilor. Documentația se plimbă prin sertarele din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere și apoi prin Ministerul Transporturilor România încă din octombrie 2017 de când mult-blamatul constructor a depus toate actele.

Solicităm responsabililor din Ministerul Transporturilor să transfere de urgență, în conformitate cu prevederile legale, credite bugetare suficiente pentru acest contract! Solicităm Guvernului Dăncilă să emită HG de expropriere în cel mai scurt timp! Este rușinos și inacceptabil ca autoritățile să nu finanțeze acest segment și să nu rezolve o simplă relocare a doi stâlpi în 6 luni de zile!

dan_c

#15893
Quote from: Ionut on April 23, 2018, 10:55:44 AM
Nu stiu de unde au ei informatia (daca e oficiala, oficiala pe surse sau neoficiala) ca s-a dat ordinul de incepere pe Rasnov-Cristian. Este drept, a fost promis pentru data de 9 aprilie. Mi-a scapat mie ceva?


Cine e Consultant ???

NGC

Deocamdata este domnu' Serbanescu. :lol:

Licitatia pentru "Supervizare Autostrada Bucuresti - Brasov, Lot 2: Sector Predeal-Cristian, km 162+300 – km 168+600 si Drum de Legatura" este inca in desfasurare.

Termenul pentru depunerea ofertelor a fost 06.02.2018 si sunt in etapa de evaluare tehnica plus DUAE.

Au fost depuse 8 oferte.

1. Asocierea EGIS ROMANIA SA / EGIS INTERNATIONAL SAS
2. Asocierea EPTISA Romania SRL / EPTISA Servicios de Ingenieria SL
3. INSTITUT IGH d.d. (SA)
4. Asocierea K-BOX Construction Design SRL /SALFO & Associates SA /KAPPA Architecs & Engineers SRL
5. LOUIS BERGER SAS
6. Asocierea SC TPF CPROJECT SRL / TPF GETINSA EUROESTUDIOS SL
7. Asocierea EUROCERAD INTERNATIONAL SRL / V.A.M.S. INGEGNERIA SRL
8. SEARCH CORPORATION SRL

Dan027

#15895
^^
Eu cam banuiesc de unde provine informatia, dar astept sa se confirme.

S-a intamplat vreodata ca partea de proiectare sa fie gata mai repede decat perioada stabilita in contract?

djidji1975

Quote from: horatiu.cosma on April 11, 2018, 07:54:29 AM
O sa incepem sa intelegem de ce a fost asa de scump la Bechtel  .
Adevarul este ca din toate portiunile de autostradă care sunt in utilizare acum, cea facuta de Bechtel e singura care nu a avut nevoie de reparații. Si pe care nu ai parte de "sarituri la trambulina".

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Granata06

Din motive de Breaking news, toata presa a sarit pe contractul cu Bechtel cu statul roman. Jumatate de adevar. Pretul a fost mare/lucrare, insa nimeni a cautat sa vada calitatea lucrarilor si sa incerce sa anticipeze faptul ca nu se va mai face nimic in loc. Sunt convins ca prin reziliere, defapt Romania a pierdut mult mai mult decat daca ar fi continuat contractul. Si asta din cauza politicului + CNAIR.

laszlo.robert

Da cel puțin pe loturile începute.

flanker1

Asa e. Ar fi trebuit sa lasam pe Bechtel sa termine loturile incepute si sa incercam sa renegociem pe celelalte. Dar noi am fost tari si am oprit totul.