News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

HVMihnea

La Gilau am vazut azi o gramada de grinzi chiar unde se termina A3, pare ca se misca bine TS.
Nu prea am circulat eu pe Turda-Gilau pana acum, am ales varianta asta pentru a ajunge la Cluj, eu sunt mai paranoic si am impresia ca o sa cada cu mine podul peste Aries de la Turda.
Am vazut o gramada de spatii de servicii semnalizate, dar pe panouri aveam 6 casute goale. Iesirea in spatiul de servicii se termina intr-un parapet de beton cu "interzis", dupa cum sunt sigur ca stiu colegii de aici.
Nu am vazut discutii legate de asta pe forum (sunt sigur ca exista, dar asta sigur e o poveste veche), asa ca intreb: se va intampla ceva vreodata acolo? Sau ramanem cu iesirile care se termina in camp?

alexandruduma

#15346
Pe grinzile alea scrie 2004... am fost azi pe acolo, poze mai târziu.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk


Europiu

Quote from: HVMihnea on February 25, 2018, 08:06:27 PM
La Gilau am vazut azi o gramada de grinzi chiar unde se termina A3

Se vad si pe gmaps, btw... :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alexandruduma

#15348
Poze Gilau, va fi destul de frig saptamana viitoare, minime de -12 se anunta. Azi erau -5.










TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Pe Metrou Usor colegul abc_XC a gasit o postare remarcabila de la DEME Macarale si a postat aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=323&t=402&start=714#p266669tarea

Postarea DEME Macarale: https://www.facebook.com/macarale/posts/2081126675245946
QuoteA3
- incarcat grinzi cu macara senile 300 tone cu superlift
- transport grinzi 37 m 78 tone
- montare cu 2 automacarale 250 tone
- echipa de montaj atat in zona de stocare cat si la montarea lor pe pile

Pozele:
















Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

You're in Steelers Country

danutzu_1069

Si mai ales cand lucreaza doua macarale in tandem...

Mersul trenurilor

Proiectul capătului de autostradă Cristian-Braşov a rămas încremenit în faza de obţinere a certificatului de urbanism ...
Abia după ce va fi emis acest document, CNAIR va putea emite ordinul de începere a lucrărilor


No hate, dar imi explica si mie cineva ce e cu ciotul asta de autostrada? adica inteleg ca e cel mai usor de facut (e pe loc drept) dar chiar se merita? adica ma uit pe harta si nu vad de ce cineva ar merge de 2 ori mai mult sa ajunga din A in B. de ce nu se insista pe ploiesti comarnic daca tot se cauta lucrari ieftine? Si asta e buna dar macar de ar fi fost mai mare macar 15 km e cam luare in ras si mai vezi ca se si tot amana si apar probleme... etc.

voicul

Dupa mine, Ploiesti - Comarnic nu isi are rost (cu sensul sunt alte proiecte mai urgente), pentru ca drumul e cu 2 benzi pana acolo. Sigur se blocheaza pe la Breaza (care e langa Comarnic), dar la fel s-ar bloca si pe A3 la iesire, daca are ajunge pana la Comarnic.

As vedea cat de cat util Ploiesti S - Ploiesti N (se pierde ceva vreme in cele 4 giratorii de pe centura Ploiesti).

Mersul trenurilor

Ploiesti-comarnic era un exemplu ca fapt divers (ca e tot pe loc drept), stiu ca nu e necesar la fel cum e si acest ciot. dar poate ar fi fost mai util daca se pleca macar din E68 (Codlea) eh lasa ca se fac "muzee" pe A1 si asa mai departe.

danutzu_1069

Ploiesti-Comarnic nu are ... nimic. nici fezablitate, nici proiect, nici ...finantare... nimic!

teoneo

... Din ciclul "de dorul zilelor de ieri" (acum cu vremea aceasta)... Filmarea este de sambata (spre Vest) si duminica (spre Est) si cuprinde zona in care santierul A3 este apropiat de DN15/E60 (lot 2 TgM-Ogra, Strabag).

interesantul

grinzile de la Gilău, sunt făcute de Bechtel, dar nu in 2004 cand au semnat contractul, ci undeva in 2008/2009 cand se apropiau de finiș cu Turga-Gilau, si se pregăteau sa mai atace si alte sectoare... Dar asta e...
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

alexandruduma

Quote from: interesantul on February 27, 2018, 03:36:34 PM
grinzile de la Gilău, sunt făcute de Bechtel, dar nu in 2004 cand au semnat contractul, ci undeva in 2008/2009 cand se apropiau de finiș cu Turga-Gilau, si se pregăteau sa mai atace si alte sectoare... Dar asta e...
Iti dai seama despre ce am ajuns sa vorbim... dacă grinzile așteaptă de 10 sau 14 ani sa fie montate... vai de noi

Sent from my SM-J320F using Tapatalk