Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

kumar

#15330
Poze de la Gilau
Se pare ca au deviat Somesul Mic













https://www.facebook.com/cnadnr/posts/1979065519020184

perfidus

Mi s-a parut din pozele lui userului  shoppy ca dupa Popasului spre pasajul CF nu s-a finalizat nici acum relocarea liniei de 110KV unde a fost acel incendiu.
^^ Credeti ca mai poate fi gata in luna August acest tronson de 3Km, desi Aktor are nevoie de 50 milioane si i s-au alocat doar 20?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Sorin62

^^
Banii se plătesc DUPĂ realizarea lucrărilor.
Dacă lucrarea este gata în august (inclusiv recepția!), termenul de plată al ultimei facturi este de cel puțin 30 zile.
Oricum, în trimestrul al treilea se face întotdeauna o rectificare bugetară (în 2017 a fost la început de septembrie), ocazie cu care se ajustează bugetele. Așa că, dacă vom circula în august pe acest tronson, au toate șansele să primească banii în sept-oct.

dr4qul4

banii se platesc in timp ce se realizeaza executia.
Constructorul emite factura pentru fiecare obiect. Poate inclusiv sa factureze (partial) chiar si materialele, inainte de a le monta (de ex, Pizarotti a facturat grinzile de pe A10 inca de anul trecut, desi nici acum nu le-a montat, iar bechtel inca de acum 10 ani  :lol:  )
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut


laszlo.robert

Nu cred.Mi se pare că este un tub de scurgere/comunicant care duce apa in canalul subțire .Tocmai pentru drenarea apei din amonte.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Sorin62

#15337
Quote from: dr4qul4 on February 23, 2018, 03:22:46 PM
banii se platesc in timp ce se realizeaza executia.
Constructorul emite factura pentru fiecare obiect. Poate inclusiv sa factureze (partial) chiar si materialele, inainte de a le monta (de ex, Pizarotti a facturat grinzile de pe A10 inca de anul trecut, desi nici acum nu le-a montat, iar bechtel inca de acum 10 ani  :lol:  )

Atunci de ce oare se zice că pentru tronsonul Buc-Ploiești km0+000 - km3+325 în feb 2018 realizarea este:
stadiul fizic:         69,35%
stadiul financiar: 37,91%

Iar pentru Gilău - Nădășelu, fizic = 100% iar financiar = 93,91% ?


http://www.cnadnr.ro/sites/default/files/STADIULPROIECTELORINDERULARE.pdf

panda_no 5

Quote from: perfidus on February 23, 2018, 01:01:06 PM
Mi s-a parut din pozele lui userului  shoppy ca dupa Popasului spre pasajul CF nu s-a finalizat nici acum relocarea liniei de 110KV unde a fost acel incendiu.
^^ Credeti ca mai poate fi gata in luna August acest tronson de 3Km, desi Aktor are nevoie de 50 milioane si i s-au alocat doar 20?


Linia de 110KV e bine mersi la locul ei.
Activitatea la pasajul peste Popasului de cand s-au montat grinzile a fost aproape 0!
Muncitori ioc, activitate zero!

Ionut

Pai ce vrei sa mai faca? La terasamente nu pot lucra si cam greu cu predalele si armatura pe vremea asta. Plus ca bani... ia vezi mai sus. Ati uitat ca vorbim de Aktor. Si-asa eu am fost mirat de progresul de pe acest santier (mai ales comparativ cu ST2). Eu cred ca vor reduce mult ritmul. Desi ar putea finaliza in iunie, hai iulie maxim, cred ca se vor duce mult spre toamna. Vom vedea in primavara.

Sorin62

^^
Au mai cărat niște grinzi de la depozitul dela DNCB. Azi a mai plecat o grindă. Probabil vor să pună toate grinzile peste balta Saulei.

Ionut

@NGC

Stii ceva de contestatia celor de la ITINERA la CNSC pentru Ungheni-Tg Mures? Au cerut descalificarea primilor 2. Probabil va fi respinsa, dar nu avem niciun termen de solutionare? Poti afla ceva?

NGC

Dupa decizia CNSC mai trebuie asteptat vreo 2 saptamani, iar dupa aceea mai poate urma CAB.

Vasilem

#15343
Foreza de pe lotul Straco mutata aici:
https://www.google.ro/maps/@46.4661071,23.9777448,3a,60y,269.95h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1soTYkIOUtSpg5eA_Coaz_Dw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
Imagini mai jos:





Sau link direct imgur:
https://imgur.com/a/YWn6e

PS: harta proiectelor de infrastructura nu merge.



TibiV

Harta merge, proiectele de infrastructura au disparut de pe ea... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)