Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Ionut

Da, cel mai probabil vor incepe montarea grinzilor in urmatoarele zile.

adiarc

Hmmm....ultimele pile de langa CF?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Asta vroiam sa remarc si eu. Lipsesc, cu problema: nici macar nu s-au apucat de ele.

ciprebbe

Quote from: realfanady on February 11, 2018, 10:58:41 PM
Sa vedem ... am spus si eu acum cateva luni, ca TS pare sa se alinieze acolo in top langa UMB si Strabag. Si sa nu uitam de Porr. Mie mi s-au parut ok si ei.

Pentru mine Strabag nu e deloc in top. Au un amarat de ciot de 10km cu termen de executie 12 luni, suntem in luna 21 (adica la +9) si ei o lalaie pe la 60%.
Or fi in top dar, jos de tot, aproape de Aktor pe ST2.

Quote from: voicul on February 12, 2018, 09:45:07 AM
Asta vroiam sa remarc si eu. Lipsesc, cu problema: nici macar nu s-au apucat de ele.
Armaturile sunt acolo, probabil apare si foreza si incep(nu se vede in poze daca sunt facute platformele de forare), inca mai au sanse sa finalizeze in termen.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Bulwyn

Strabag cred ca nu are nici un interes sa se grabeasca. Daca termina prea repede, au muzeu. Si mai e si lotul ungheni mures, ar avea sens sa faca o "trecere"de la un lot la altul. Oricum sunt de acord ca o lalaie prea mult. Imi place in schimb ce arata pana acum Geiger pe lotul lor.

Sent from my L52 using Tapatalk


Sorin62

Quote from: ciprebbe on February 12, 2018, 11:33:12 AM
[...]
Quote from: voicul on February 12, 2018, 09:45:07 AM
Asta vroiam sa remarc si eu. Lipsesc, cu problema: nici macar nu s-au apucat de ele.
Armaturile sunt acolo, probabil apare si foreza si incep(nu se vede in poze daca sunt facute platformele de forare), inca mai au sanse sa finalizeze in termen.

Foreza nu a fost acolo înainte de anul nou, imediat după ce a fost dărâmat cantonul? Eram convins că piloții forați au fost deja executați... Să sperăm că nu e vreo problemă legată de sol, care să necesite modificarea proiectului pentru cele două pile...

Bulwyn

Ps felicitari de filmari @ciprebbe. O mica intrebare, pe cand planuiti sa filmati loturile integral?

Sent from my L52 using Tapatalk


ciprebbe

Cand o sa avem ce filma in plus. Momentan nu exista activitate sustinuta.

Quote from: Bulwyn on February 12, 2018, 02:19:18 PM
Strabag cred ca nu are nici un interes sa se grabeasca. Daca termina prea repede, au muzeu. Si mai e si lotul ungheni mures, ar avea sens sa faca o "trecere"de la un lot la altul. Oricum sunt de acord ca o lalaie prea mult. Imi place in schimb ce arata pana acum Geiger pe lotul lor.
Niste penalizari / zi de intarziere sa vezi ce motiv bun este.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mastereve

#15218
Constructorii ar trebui sa isi termine proiectele indiferent ca vor fi muzeu sau nu. Este problema beneficiarului daca o foloseste sau nu. Pe ei ar trebui sa ii intereseze sa termine repede sa poata sa isi mute utilajele pe alte santiere.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Bulwyn

Exact asta e, presupun ca strabag vor sa mute p lotul ungheni mures daca o castiga.

@ciprebbe sunt de acord, at fi bine sa fie penalizari si amenzi daca constructorul greseste. Intrebarea e: cu cn*** cat e vina la constructor si cat la stat?

Sent from my L52 using Tapatalk


ciprinel

Observ ca la Valea Saulei au daramat acea cladire mica de ramanea sub prima deschidere dintre culee si 1-a pila pe sensul Petricani-Gherghitei. Pai parca zicea lumea p-aci ca ramane in picioare. :lol:

realfanady

QuotePentru mine Strabag nu e deloc in top. Au un amarat de ciot de 10km cu termen de executie 12 luni, suntem in luna 21 (adica la +9) si ei o lalaie pe la 60%.
Or fi in top dar, jos de tot, aproape de Aktor pe ST2.

Sa nu uitam, ca vorbim de un muzeu (nu au de ce sa se grabeasca), in contextul in care nodul Iernut inca e departe, si UMB-ul a scazut un pic din turatie la Nadaselu, cand au aparut problemele cu licitatia podului, si era sigur, ca va fi muzeu.
Nu sunt un avocat al Strabag, in zona mea sunt 3 drumuri recent (sa zicem) modernizate dn19 Strabag, dn1h UMB si dn79 astaldi. Ei bine ... de aici simpatia sau antipatia (astaldi) pentru aceste firme.

Oneinthecrowd

Quote from: Ionut on February 12, 2018, 06:45:15 AM
Da, cel mai probabil vor incepe montarea grinzilor in urmatoarele zile.

Salut si bine v-am gasit.


Macaraua de la depozitul de grinzi era pe pozitie in aceasta seara cu chingile intinse, cel mai probabil, prinse de o grinda. Pare ca au pregatit un transport maine dimineata. Vedem.

Numai bine.

Ionut

Filmarea aeriana si pozitia API despre loturile Astaldi si Straco in Hotnews.

voicul

In zona Petricani - A3 a aparut un gard de plasa. Deci poze din drum ...  pauza.
Totusi am vazut 2 macarale ce pareau in actiune.