Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Vice33

Punctul de vedere al API despre subfinanțările din 2018 preluate de ziarul MONITORUL EXPRES (ziar local din Brașov)

Quote
Autostrada Râşnov - Cristian, aproape fără finanţare în 2018

Asociaţia Pro Infrastructura (API) avertizează că bugetul la Transporturi pentru anul 2018 conţine alocări insuficiente în special pentru marile proiecte de autostrăzi aflate în construcţie şi care au termen de finalizare chiar anul viitor: A3 care intră în Bucureşti, Autostrada A1 Lugoj – Deva, Autostrada A10 Sebeş – Turda.

"...Din declaratiile publice ale MT şi CNAIR, la anul vor începe în forţă lucrările pentru contractul semnat recent din Autostrada Comarnic-Braşov, sectorul Rîşnov-Cristian, deci şi acolo avem nevoie de minimum 20 de milioane de lei, pentru a atinge un avans de minimum 15%. Astfel, în total, vom avea nevoie de aproximativ 100 de milioane de lei în 2018. Cît credeţi că a bugetat guvernul PSD? 20 (douăzeci) de milioane de lei", spun reprezentanţii asociaţiei. Proiectul de buget al Ministerului Transporturilor a primit aviz favorabil, ieri, în şedinţa comisiilor reunite pentru transporturi, în forma transmisă de Guvern. Proiectul de act normativ a fost adoptat cu 11 voturi pentru, 9 împotrivă şi o abţinere.




Mihai_C_Radu

Ionut, f faine fotografiile- multumim, nu-ti mai face sange rau pt partea video...

Acum... avem asa... viaduct peste Balta Saulei, pasaj peste CF Constanta, supratraversare la Popasului + bretea "turbo" in giratoriu Gherghitei pe sens Centura-FdG.... o mare gramada de piloti, pile, grinzi si toate cele...

O sa ziceti ca sunt nebun... dar imi fierbe creierul de nervi ca nu a fost proiectata o bretea pe sensul Buc catre Popasului peste giratoriul Gherghitei si un pasaj denivelat la intersectia cu sos. Petricani ! >:( >:( >:(

Stiu, o sa ziceti acum ca -cel putin la Petricani- e treaba Primariei Buc dar cu atat mai rau ma enervez ca nu se pot corela si articula proiecte diferite din portofoliul unor institutii diferite! Am senzatia ca traim in tara care a inventat concursurile de prosti in administratie/management  :(

ovicor

 +1, Acestea doua ar fi ajutat mult la decongestionarea str. Petricani si-a intregii zone adiacente. Dar n-are rost sa dezgropam mortii, asta e !

Ionut

Am mutat discutiile despre bugetare pe thread-ul economic. Se poate discuta acolo la liber.

Vice33

#14884

Dată incertă pentru finalizarea podului de la Gilău.
Quote
În august sau în decembrie? Ce prevede contractul, ce spun italienii de la Tirrena Scavi și ce zice Compania de Autostrăzi.

http://ziuadecj.realitatea.net/economie/controversa-pe-data-finalizarii-podului-de-la-gilau-singura-informatie-certa-va-fi-in-2018--167642.html


voicul

E bine boss. In curand nu o sa mai dea anu' ci: "in cincinalu' asta undeva."

TibiV

In articolul postat de Vice33, este foarte funny chestia asta:
"Avem un număr limitat de operațiuni pe care le putem efectua peste iarnă, când este frig. Partea de turnare a asfaltului o vom face la primăvară - a spus Dacian Dăncilă, fost handbalist la "U" Cluj, acum inginer de structuri la Tirrena Scavi."

Si mai zic unii ca sportivii nu au minte...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mihaihedes

#14887
Oricum Ziua de Cluj are niste reportaje pe care nu te poți baza nici de azi până mâine. Eu zic că e o petardă dată aiurea. Directorul CNAIR (pe care binenteles că te poți baza ca pe Ziua de Cluj) nu a zis Decembrie ...a zis până la final de 2018 (Mai 2018 se încadrează în ...până la final de 2018

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk

Ionut

Despre CoBra... nimic nou, o reconfirmare. Va pot confirma si eu dintr-o sursa "alternativa" ca Banca Mondiala se implica si, conform sursei, ar fi de bine. Si, mai important, ca va fi presiune din partea BM pe autoritati sa faca asa cum zice BM. Sa o vedem si pe-asta. Cum ca n-ar fi doar o simpla asistenta tehnica, nu ar fi doar consultanta... ci ar fi "cu presiune" de data asta. Eu nu cred nimic pana cand nu vad rezultatele. Pana atunci, doar vorbe frumoase.




,,Banca Mondială a decis să ofere asistenţă în ceea ce priveşte implementarea proiectului Autostrăzii Ploieşti-Braşov. În luna octombrie, oficialii romani şi cei ai Băncii Mondiale au discutat despre măsurile necesare demarării proiectului de infrastructură, convenindu-se înfiinţarea unui Comitet de coordonare, la nivelul Secretariatului General Guvernului, condus de vicepremierul Ion Marcel Ciolacu, şi o unitate de implementare a proiectului, la Ministerul Transporturilor, responsabilă de componenta tehnică", precizează sursele citate.

Adevarul

tom_sawyer

Termenul pentru contestatia Trameco la CAB (Tg.Mures-Ungheni) s-a amanat pentru 18.01.2018

http://portal.just.ro/2/SitePages/dosar.aspx?id_inst=2&id_dosar=200000000353863

Ionut

Merci! Am modificat in tabel.

Despre de-suspendarea Suplacu-Bors stim ceva de la vrabiute?


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Allex

Stie cineva care sunt zonele de pe TgM-CT care nu au AC in prezent (daca sunt)? Multumesc.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Astaldi, da. Aveti rabdare. Sunt surprize faine. :cheers:
Vedeti si pe metrou M5! Cip wants to steal my thunder, cum zice englezu. >:(

Glumesc, evident.