Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Ionut

Stai, cum ieri? Nu expirase termenul? :o
Alte detalii ai, cine a contestat, eventual ce s-a contestat?

NGC

Quote from: NGC on November 27, 2017, 02:41:26 PM
Quote from: NGC on November 15, 2017, 05:18:52 PM
Quote from: NGC on August 23, 2017, 03:33:37 AM
Astazi a fost lansata licitatia "Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)".

Valoare estimata lot 1: 377.650.582,54 RON fara TVA
Valoare estimata lot 2: 454.414.271,15 RON fara TVA
Valoare estimata lot 3: 159.223.476,08 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 20.11.2017

Finantare: Fonduri bugetare

Avem o prima amanare si aici.

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 11.12.2017 pentru fiecare lot.

Sa nu ne grabim.

STRABAG a contestat pentru loturile 1 si 2 faptul ca CNAIR nu a raspuns la solicitarile de clarificari si a cerut suspendarea procedurii.

Sau poate vestea asta este mai rea? ???

Cererile de suspendare a procedurii pentru loturile 1 si 2 au fost acceptate, desi CNAIR a incercat sa ingrase porcul in ajun de Craciun si a publicat intre timp 5 clarificari cu 177 raspunsuri (15+61+28+27+1+45).

marinul

Cu ce e lotul 3 mai presus decat celelalte?

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


Ionut

Păi și cum se ridică suspendarea? S-a răspuns la TOATE clarificările? Oricum se amâna termenul pentru depunerea ofertelor.

NGC

Nu stiu sigur, dar nu cred ca s-a raspuns la toate solicitarile de clarificari. 4 din cele 5 clarificari au fost publicate abia saptamana trecuta.
Cel mai probabil vor amana toate loturile.

NGC

#14840
Quote from: NGC on December 05, 2017, 08:31:39 PM
"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

[...]

Se zvonea ca s-a notificat prealabil, dar informatia nu era confirmata 100%. Acum pot sa va spun ca procedura a fost contestata ieri.

Quote from: Ionut on December 05, 2017, 08:37:02 PM
Stai, cum ieri? Nu expirase termenul? :o
Alte detalii ai, cine a contestat, eventual ce s-a contestat?

Daca tin bine minte, ieri a fost ultima zi.

"Pe surse", a contestat locul 3 si a cerut in principal reevaluarea ofertelor de pe locurile 1 si 2 din clasamentul final comunicat in 10.11.2017.

1. STRABAG
2. FRANCO GIUSEPPE
3. ITINERA

Ionut

#14841
ICM? Maltauro adica. :)
Un termen pentru solutionarea contestatiei ai?

lupualb

Ieri dimineata in jur de ora 7:30 o echipa de muncitori lucrau sus pe grinzile de beton amplasate la Gilau, langa viitorul pod peste Somes. La intoarcere in jur de ora 14, aceasi echipa au inaintat sus pe grinzi, ajungand cu lucrul la grinzile dinspre Turda. Nu stiu ce anume faceau pentru ca nu am observat utilaje in jur.

NGC

MT a publicat proiectul de HG pentru realizarea exproprierilor suplimentare pentru relocarea celor 2 stalpi de la Km 2+450 de pe tronsonul construit de AKTOR.

"Proiectul de HOTĂRÂRE de Guvern privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, necesare pentru relocarea utilităților, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ,,Construcţia autostrăzii Bucureşti-Braşov, tronsonul Bucureşti-Ploieşti""

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1787-hg06122017dirtac

QuoteUna dintre reţelele de utilităţi aflată pe traseul autostrăzii o reprezintă linia electrică de înaltă tensiune LEA 110 kV de la km 2+450 aflată în posesia E-Distribuţie Muntenia care trebuie relocată în conformitate cu Avizul C.T.E. E-Distribuţie Muntenia, nr. 28/07.08.2017.
Lucrările de relocare presupun în principal mutarea a doi stâlpi de înaltă tensiune pe două terenuri în suprafaţă de 56 mp fiecare, aflate pe raza unitații administrativ teritoriale a localităţii Voluntari, judeţului Ilfov, pentru care este necesară exproprierea prin promovarea unui proiect de Hotărâre a Guvernului.

NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: Ionut on December 06, 2017, 07:01:43 AM
ICM? Maltauro adica. :)
Un termen pentru solutionarea contestatiei ai?

Vad ca nu ati ghicit. Se zvonea ca ar fi ICM, dar nu e cazul. A mai fost un zvon legat de ei acum cateva luni si s-a mai scris pe aici.

Este vorba despre asocierea condusa de ITINERA.

Apropo, ofertele celor de pe locurile 2 si 3 au fost initial respinse de CNAIR si a fost nevoie de contestatii la CNSC si CAB pentru a le reconsidera.

Exista un termen legal pentru solutionarea contestatiei, dar nu exista nici o garantie ca se va respecta.

NGC

"Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)"

Dupa cum era de asteptat, au suspendat procedura. Asadar toate cele 3 loturi vor primi un alt termen dupa solutionarea celor 2 contestatii STRABAG.

Ionut

^ Tabelul magic spune ca maine, 11 decembrie, era termenul pentru depunere. Asteptam noile termene.

Sorin62

Armăturile ultimei perechi de pile din strada Gherghiței.




voicul

Pe partea cealalta a disparut casa?

Ionut

Cantonul CFR? Da, este istorie, din ce stiu eu. Daca aveti rabdare cateva zile veti vedea stadiul lucrarilor din aer. :)