Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 15 Guests are viewing this topic.

Ionut

^ Teoretic se lucreaza. Practic se sta (din ce stiu). Nodul Moara Vlasiei nu este deschis oficial. Se iese din A3 de pe directia Bucuresti->Ploiesti.

cezar-mario2012

#14821
 Chiar se lucra la spațiul de servicii, erau mi mulți muncitori pe acolo, iar clădirea era finalizată.

Allex

Pai si cine lucreaza acolo ca pe Stadiul Lucrarilor am gasit asta la "Observatii/Probleme": Neemiterea Ordinului de Incepere pana la clarificarea situatiei juridice privind liderul asocierii
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Vice33

#14823
Quote from: AlexAllex on December 02, 2017, 11:49:24 AM
Pai si cine lucreaza acolo ca pe Stadiul Lucrarilor am gasit asta la "Observatii/Probleme": Neemiterea Ordinului de Incepere pana la clarificarea situatiei juridice privind liderul asocierii

Mai exact la cele 3 firme asociate unde nu se cunoaște liderul asocierii față de proiectul "Proiectare si executie Parcari de Scurta Durata si Spatii de Servicii pe Autostrada Bucuresti - Brasov, Sectiunea Bucuresti - Ploiesti 35.07-Asocierea S.C. GOOD PROD S.R.L.-S.C. AXIA S.R.L. - TRANSPROIECT 2001 S.A."

Allex

^exact. Din cate stiu e singurul contract atribuit pentru lucrarile la spatiile de servicii pe A3 Buc-Plo. Si stiam demult ca nu are ordin de incepere, pana acum din cauza neconstituirii garantiei de buna executare. Ma gandeam ca s-a rezolvat problema din moment ce se lucreaza.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

marisRO

In sedinta APM Mures de maine - SC  STRACO  GRUP SRL a  solicitat  emiterea Autorizaţiei de mediu pentru "Organizarea de şantier a autostrăzii  Braşov-Tîrgu Mureş-Cluj-Oradea, secţiunea 2A Ogra-Cîmpia Turzii Lot 3, Cheţani-Cîmpia Turzii km 21+150-37+190", pe amplasamentul din loc.
Cheţani, se va analiza solicitarea de emitere a autorizaţiei de mediu.

Goldmund

In sfarsit se vor apuca si de tronsonul Cheţani-Cîmpia Turzii....

Dominik

You're in Steelers Country

Vasilem

Comunicat de presa CNAIR:
http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/construc%C8%9Bia-autostr%C4%83zii-t%C3%A2rgu-mure%C8%99-ogra-c%C3%A2mpia

COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Beneficiar, a elaborat și  depus Aplicația de Finanțare pentru proiectul "Construcția autostrăzii Târgu Mureș-Ogra-Câmpia Turzii", în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă alocată prin Programului Operational Infrastructura Mare 2014-2020, în cadrul Axei Prioritare 1-Imbunătățirea mobilității prin dezvoltarea rețelei TEN-T și a metroului, Componenta 1, Obiectiv Specific 1.1-Apel de proiecte pentru DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII RUTIERE-proiecte noi de investiții, Operațiunea- Creșterea mobilității pe rețeua rutieră TEN-centrală.

Obiectivul general al Proiectului "Construcția autostrăzii Târgu Mureș-Ogra-Câmpia Turzii" este de a realiza o legătură între Municipiul Târgu Mureș și Municipiul Cluj Napoca cu asigurarea continuității sectorului de autostradă 2B Câmpia Turzii-Cluj Napoca Vest (Gilău), cu sectoarele 2A și 1C.

Obiectivele specifice ale proiectului se referă la  construcția, până în 2019, a 51.796 km de autostradă nouă 2x2 împreună cu 4,7 km de drum de legătură 2x2 spre Târgu Mureș, a 13 poduri, 30 de pasaje, 2 viaducte, o parcare, un Centru de Mentenață și Coordonare, un spațiu de Service, un punct de lucru pentru mentenață și 5 intersecții rutiere (dintre care 4 intersecții rutiere și 1 intersecție semi-rutieră).

De asemenea se va imbunătăți capacitatea și performanța rețelei de transport prin creșterea vitezei de deplasare, reducerea numărului de accidente, minimizarea emisiilor de gaze cu efect de seră și a poluarii aerului în zona de impact a proiectului.

Valoarea totală a  proiectului este de 1.826.928.177,05 lei (inclusiv TVA) si va fi finantat prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 75% contribuția Uniunii Europene din Fondul European de Dezvoltare Regională -1.513.061.739,95 lei, 25% contribuția națională (bugetul de stat)-378.265.434,99lei, iar restul de 313.866.437,10lei reprezintă valoarea TVA aferentă cheltuielilor eligibile.

Scopul prezentei aplicații de finanțare este de a promova spre finanțare construcția Autostrăzii Târgu Mureș-Ogra-Câmpia Turzii -faza II, care va dezvolta social si economic  zonele tranzitate.

Obiectivele proiectului vor fi atinse la momentul implementarii în întregime a acestuia.

Proiect co-finanţat de Uniunea Europeană din Fondul de Coeziune prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020.

voyageros

azi de dimineata un excavator se juca in pamant in partea opusa capatului autostrazii la Campia Turzii exact in marginea DN-ului

laszlo.robert

Foarte bine .Am insa o nedumerire :cum  este "nod semirutier"?

Ionut

"Semi-nodul" este numit asa pentru ca permite doar o iesire si o intrare (un nod complet permite inter-schimbarea tuturor celor 4 directii, un seminod permite inter-schimbarea doar pe 2 directii). Comunicatul vorbeste despre acest seminod de pe lotul Ungheni (Aeroport Tg Mures)-Tg Mures/drum de legatura, contract avem desemnat castigator (Strabag).

SEMINOD A3-DJ151D UNGHENI-LEORDENI


imagine la dimensiune completa

Poti vedea toate plansele acestui proiect (FIDIC Rosu) puse de mine in august, aici.

laszlo.robert

Merci Ionut .stiu c'è este ún seminod .Eu aveam probléma cu definitia semi -rutiera(cealalta componenta va fi navala,aeriana, feroviala,pista ciclabile ?).

Ionut

Ah, pai este o semi-greseala. Cineva de la comunicare a inteles aiurea.

Nici nu are sens exprimarea:
Quote5 intersecții rutiere (dintre care 4 intersecții rutiere și 1 intersecție semi-rutieră).

Sigur se refera la noduri ("intersectii"). Semi-rutiera ce sa insemne? Ca ai jumate rutier, jumate feroviar? :lol: Evident e vorba de nod. Seminod rutier, nu intersectie semi-rutiera. :lol: Eh, detalii.

NGC

#14834
Incep cu vestea cea mai rea.

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: Ionut on November 29, 2017, 11:36:43 AM
Intre atatea probleme si lupte incredibile, avem si o veste buna... Un stol de vulturi de mare altitudine raporteaza ca nu s-au depus contestatii pentru declararea castigatorului pentru Ungheni/Aeroport-Tg Mures, lot castigat de Strabag. Exista o contestatie la CAB facuta de Trameco dar nu in faza de anuntare a castigatorului. Si, din ce se vorbeste prin targ, contestatia ar trebui respinsa.

Cu alte cuvinte, exista mari sanse sa vedem procedura de licitatie incheiata in curand... si sa se poata semna, tot in curand, contractul. Informatia nu este 100% sigura, insa are un grad foarte ridicat de precizie. :) Altfel nu v-o dadeam.

Quote from: NGC on November 29, 2017, 03:15:23 PM
Mai asteptati totusi confirmarea pentru 100%.

Din pacate informatia data de Ionut NU SE CONFIRMA.

Se zvonea ca s-a notificat prealabil, dar informatia nu era confirmata 100%. Acum pot sa va spun ca procedura a fost contestata ieri.