Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 9 Guests are viewing this topic.

laszlo.robert

Acum sa vedem cit de repede se grabesc cu AC (dupa declaratiile ministrului :30 de zile pe luna si 24din 24 😒),si daca se va da AC peste tot de la Ogra la C.Turzii.Plus ce se va intimpla cu cei 40 m de dupa lotul Straco.

Ionut

Cei 40 de metri de pe lotul Straco aflati in plop nu sunt o urgenta acum. In mod normal trebuie sa se gaseasca o solutie relativ simpla. Straco acum are nevoie de front de lucru, nu au AC pe nicaieri... Eu sunt curios sa vedem pentru cati km se da AC.

horatiu.cosma

^
Eu zic că e o urgență. Având în vedere că zilele astea vom avea AC și că majoritatea problemelor birocratice se cam încheie cu asta, ne aflăm cam la 2 ani distanță de finalizarea lucrărilor. Din experiențele ultimilor ani, pentru o problemă ca cea de față, unde constructorul, inginerul și CNAIR nu au nici cea mai vagă idee cum se va rezolva, eu zic că 2 ani până la rezolvarea birocratică e un termen realisto-optimist. E trist să știi că nu mai e cineva pe acolo care să ia probleme de genul ăsta de coarne și să streseze actorii implicați până se rezolvă, să îi pistoneze cu telefoane zi de zi, să îi facă să miște lucrurile doar de jena de a da același răspuns negativ zi de zi. Actualmente doar o autostradă terminată cu o gaură de 40 de metri și presiunea publică i-ar face să rezolve problema.

Ionut

Chiar e foarte trist daca pentru o astfel de problema ne trebuie 2 ani (!!!!!) sa o rezolvam.
Atunci haideti sa incepem sa pistonam... presa adora astfel de subiecte.
Stiu, deja s-a scris pe Hotnews despre subiect.

horatiu.cosma

#14584
Referitor la chestiunea autorizației de demolare pentru acea casă de pe traseul autostrăzii A3-intrarea în București, lângă calea ferată București-Constanța:

În ședința de guvern din 27 iulie 2017, Tudose l-a apostrofat pe Cuc "La fiecare două săptămâni mai expropriem câte două coteţe". Tind să cred că e vorba de HG-ul acesta de expropriere, care expropriaza cel mai probabil clădirile astea și, ce ne interesează pe noi, casa asta.

Mergând mai departe, tind să cred că în acea transmisiune de la PROTV, reprezentantul CNAIR minte (alooo, domnu' ministru, aveți candidați noi la postul de demisul săptămânii  :lol:). Altfel spus, nu văd cum s-a depus la Primăria S2 o documentație "de câțiva ani" fără ca acea casă să fie expropriată. Deci purtătorul de cuvânt CNAIR afirmă că "Noi, CNAIR, am solicitat primăriei să ne dea voie să demolăm o casă care nu e a noastră :D" (#AlteIepoci).

În toată situația asta, întrebările care ar trebui puse și la care ar trebui să răspundă CNAIR mult mai profi ar fi:
       1. De ce nu a fost expropriată acea casă "de câțiva ani", când s-a expropriat culoarul autostrăzii, pe vremea Pizzarotti?
       2. Ok, să zicem că greșeli se mai fac (între multele case de pe traseu, mai poate scăpa câte una). Când au scos din nou acest lot la licitație, nu s-au gândit să verifice puțin documentația, să vadă dacă totul e în regulă și nu le lipsește ceva?

Să nu creadă primăria București că scapă. Pentru ei, întrebarea ar fi:

De ce din 2016 până în primăvara anului curent nu au avizat listele de proprietari pentru această expropriere (2 proprietari, așa cum zice anexa). De ce le-a luat aproape un an să semneze această listă de proprietari?

pbh

Foarte buna vestea NGC. Un pas mare inainte, dar sa nu uitam ca pana sa circulam doar pe autoastrada de la granita pana la Sibiu (macar) mai avem de trecut un hop ENORM.
Ambele tronsoane Nadlac-Sibiu si Bors-Sibiu au doua probleme care vor ramane nefinalizate dupa terminarea celor doua .
TUNELURILE - LD2 vs Meses. Acestea vor lupta pe ultima suta de metrii pentru a vedea care autostrada va fi neintrerupta pana la Sibiu (si Tg. Mures)
Deocamdata amandoua se afla in acelasi punct - 0.

Dominik

Excelent a lucrat UMB, Cip felicitari pt filmare +1  :cheers: :popcorn:
You're in Steelers Country

Iceman

AM este una!!....Important este sa aiba guvernul bani alocati pentru constructii de noi tronsoane....Dupa rectificarile fiscale facute,m-as mira sa aiba bani pentru a construi pe A3 autostrada intre Nadasel-Bors !!!

GDPR

Quote from: ciprinel on November 08, 2017, 12:51:53 PM
Quote from: rekul on November 08, 2017, 09:40:15 AM
Pare a fi o problema spinoasa la minutul 3:30. Se vede si pamantul din excavatii care o ia la vale. Din ce se vede au inceput sa remedieze problema
Acolo problema e remediata de ceva timp. Acum au trecut la ultimele finisaje. Special s-a facut zid de sprijin cu foraje si beton cat cuprinde. Asa ca nu mai vad ce pamant sa o ia la vale.

Pe partea stanga ce se vede in filmare, de zici ca sunt ditamai crapaturile? Carpe intinse pe carosabil? Iar la minutul 1.30-1.40 se vede ca rigola centrala e cam fisurata.

horatiu.cosma

^
Cârpe pe carosabil, da. Nu sunt fisurate, e emulsie.

GDPR

Le-a scapat pe jos borcanul cu emulsie? :)

Quest

Multumim Cip pentru filmare ! Tare frumos arata lucrarea UMB.
Noi ca tara am face o greseala istorica daca nu-i vom discrimina pozitiv pe UMB la licitatiile in curs sau viitoare. Ptr ca oamenii astia chiar dovedesc seriozitate in lucrarile de constructie a autostrazilor, si n-o fac pentru prima oara, ci o tot confirma si reconfirma. Ar alimenta mandria nationala ca tronsoane importante din infrastructura rutiera de mare viteza a Patriei sint construite de o firma romaneasca.

- Who has built this highway ?
- UMB, a local company.
- Really ? Do have Romanians such capabilities ?
- Yes they have.
- I see...
Common sense will get you far !


tom_sawyer

^parca ANAP avea la dispozitie 10 zile ca sa valideze sau nu documentatia. Se pare ca au cam trecut deja...

Ionut

Parca au respins documentatiile. Confund eu? Sigur erau niste documentatii respinse, nu mai stiu daca pentru aceste loturi.