News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Quote from: Hercule on November 05, 2017, 10:54:44 PM
O problema de care nu s-a discutat parca: TS are de executat doar podul propriu zis sau si bucata de autostrada unde zac grinzile? Ar fi dupa masuratoarea din Google Maps cam 420m 480m in partea S-E a podului (de conectat cu A3) si vreo 70m in partea N-V a podului (de legat la tronsonul proaspat UMB). Cine va executa aceste bucatele de autostrada?

PS Arata extraordinar de frumos lotul UMB. Merci cipprebe, miroase a filmare?

TS are de executat tot acolo pentru a face conexiunea cu lotul UMB.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Sorin62

#14536
În Popasului a început armarea pilei.
(scuze calitatea pozelor)


Ionut

Astazi Geiger (Ogra-Iernut) incepe asfaltarea pe aproximativ 2 km.
Strat AB2 (de baza, primul din cele 3 straturi de asfalt). Ambele sensuri.





Powered by API/PUM imgur uploader

pentium10

#14538
ma bucura mult sa vad asfalt pe A3 in judetul Mures

dar pentru emiterea AM si apoi AC cat mai asteptam? in lipsa nodului Iernut vor sta 12 km sau mai mult muzeu, si apoi sa deie drumul cumva la trafic in lipsa receptiei.

@NGC ai ceva noutati?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Nerabdatori mai sunteti! :D
Pana saptamana trecuta Vineri inclusiv, publicul mai putea face observatii la decizia de emitere a AM.
O sa revin cu numarul AM, in caz ca nu o face cineva inaintea mea, pentru ca sunt putin ocupat saptamana aceasta. Poate se lauda si CNAIR.

Teo

Confirm si eu prezenta utilajelor la santierul podului din Gilau.

Exista chiar daca nu activitate, o oarecare preocupare din partea antrepenorului. Si asta Duminica dupa-masa.


alecu26

Pentium, vorbim de 17 km de muzeu. Sau cine stie...face minune Astaldi si in 6 luni termina nodul Iernut. Ca, minim atat are oricum de lucru si Strabag si Geiger.

Din pacate nimeni nu are puterea si tupeul sa faca negocieri de genul....termini aici in 6 luni, si te ajut cu restul lotului cu extindere de timp, ca oricum nu poti termina in in 12 luni.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

^
Extinderea de timp nu e o problemă în CNAIR, ci cea de bani.

alecu26

pai....tot bani sunt si penalitatile de intarziere. Eu la ele ma gândesc. O mana spala pe alt si impreuna deschid autostrada. (Chiar daca la mana ii lipsesc cateva degete...).
Drumurile noastre POATE;

pentium10

post pt a sari la pagina urmatoare
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

#14545
CNAIR a raspuns la o petitie, unde am avut foarte multe intrebari punctuale, dar ei au raspuns in general.

Lotul STRACO
a) De ex. la lipsa 40 de metrii din contract Straco, au dat ca se va rezolva "in conditiile legii".
b) au nevoie de exproprieri aditionale care au fost promovate pt hotarare de guvern
c) au certificat de descarcare arheologica pentru 6 din 7 situri.
d) acuma deja au termen pt 2019 Q3 (si asta mult se poate prelungi)

Lotul ASTALDI
a) termen tot 2019 Q3
b) au nevoie de exproprieri aditionale care au fost promovate pt hotarare de guvern

Lotul GEIGER
a) termen 4 septembrie 2018
b) nu este nevoie de expr suplimentari (oare conducta de gaz e pe lotul Geiger si expr. au fost rezolvate?)

Lotul STRABAG
a) termen iulie 2018

Lot A3 + drum de legatura Tg Mures
a) se afla in procedura de licitatie, data estimata pt semnarea lui fiind decembrie 2017.

Vedeti atasat in poze raspunsul lor.



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Filmarea API de pe Petricani-Popasului in Hotnews.

Ionut

^ Si economica.net preia, si mai face o precizare:

Pentru demolarea cantonului CFR a fost înaintată o solicitare către Primăria Sectorului 2 pentru Autorizaţia de Desfiinţare, au explicat reprezentanţii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Deşi solicitarea are mai mulţi ani vechime, Primăria Sectorului 2 nu a eliberat nici până acum acea Autorizaţie. Contactat prin email, Mihai Mugur Toader, primarul Sectorului 2, nu a răspuns la întrebările ECONOMICA.NET până la momentul publicării acestui articol.

Economica.net

ciprebbe

Sa fie intr-un ceas bun , incepem sa numaram zilele :) pana in  august 2018

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi