Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 20 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: narctindra on October 23, 2017, 02:15:50 PM
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/documenta%C8%9Biile-pentru-%C3%AEnc%C4%83-55854-km-din-autostrada

In primul rand... Mi-a sarit inima din loc cand am citit "denumirea" link-ului... 55854 de km de autostrada ?!...
Ocolul Pamantului pe A3 ?!?!...
:lol: :lol: :lol:

narctindra, multumim...
:cheers:

Dar hai sa punem si comunicatul complet, ca altfel peste 6 luni ne vom chinui ca naiba sa gasim comunicatul....

Quote
Documentațiile pentru încă 55,854 km din Autostrada Transilvania transmise spre validare la ANAP
23 Oct 2017

C.N.A.I.R. S.A. a finalizat procesul de elaborare a documentațiilor de atribuire și a transmis spre validare la ANAP urmatoarele proceduri:

1. Proiectarea și execuția Autostrăzii Brașov - Târgu Mureș - Cluj - Oradea, Subsecțiunea 3A2: Nădășelu - Mihăiești (km 8+700-km 25+500) și Subsecțiunea 3B1: Topa Mică - Zimbor (km 0+000 - km 13+260). Precizăm faptul că Subsecțiunea 3A2: Nădășelu - Mihăiești (km 8+700-km 25+500) va avea o lungime de 16,80 km, iar Subsecțiunea 3B1: Topa Mică - Zimbor (km 0+000 - km 13+260) va avea o lungime de 13,26 km.
2. Proiectarea și execuția Autostrăzii Brașov - Târgu Mureș - Cluj – Oradea, Secțiunea 3B: Mihăiești - Suplacu de Barcău, Subsecțiunea 3B2: Zimbor - Poarta Sălajului (km 13+260 - km 25+500). Precizăm că Subsecțiunea 3B2: Zimbor - Poarta Sălajului (km 13+260 - km 25+500) va avea o lungime de 12,24 km.
3. Proiectarea și execuția Autostrăzii Brașov - Târgu Mureș - Cluj – Oradea, Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcău, Subsectiunea 3B5: Nușfalău - Suplacu de Barcău (km 66+500 - km 80+054.044). Menționăm că Subsecțiunea 3B5: Nușfalău - Suplacu de Barcău (km 66+500 - km 80+054.044) va avea o lungime de 13,554 km.

Agenția Națională pentru Achiziții Publice va finaliza în termen de 10 zile lucrătoare procesul de evaluare/validare a acestora, în conformitate cu prevederile art. 23 din HG nr. 395/2016.

Proiectul va fi finanțat din FEDR in cadrul POIM 2014 – 2020, fiind prevazut in MPGT aprobat prin HG 666/2016.


Eu am o problema cu ultima fraza...
Stim sigur ca "va fi finanțat din FEDR in cadrul POIM 2014 – 2020" ?
Exista vreun deocument semnat cu UE ?....
Sau doar declaratiile comisarului Corina Cretu ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

Ne aduce aminte cineva care e stadiul pe Suplacu - Bors dupa ce au reziliat cu Corsan si au impartit in 3 loturi?
Asta + tunelul Meses si e gata A3 :)

Dominik

Care A3 Brașov - Târgu Mureș - Cluj - Oradea ?? Tronsonul Brasov - Tg Mures nu mai exista in masterplan... >:(
You're in Steelers Country

laszlo.robert

Dupa parerea mea A3 ar trebiui sa fie Buc.-Brasov(eventual pina la Sibiu).
Bors-Iasi in schimb un A 8 in totalitate.Asta deoarece elimininduse Tg.Mures-Fagaras sectiunea nordica a lui A 3 nu va mai fi legata de cea sudica.
Si o alta dilema :odata finalizata C. Turzi-Tg.Mures si Gilau-Nadasel si mai departe spre Zalau cum vor numerota km de autostrada ? De la Gilau continua cu cele deja in functiune in schimb dupa C.Turzii spre Mures mergem in minus ? Lotul lui UMB cum este numerotat?

ciprebbe

la UMB s-a mers in continuare cu kilometrajul si apare in plus indicativul A3CJ :))
La TgMures-C.Turzii kilometrajul incepe de la Tg Mures :)) pana la Campia, de unde Bechtel a reinceput cu Km0. Sa le vedem gata apoi schimbam si numerotarea km :).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee

#14405
o intrebare ...este ceva miscare  ...la viaductul peste Somes... :o

Ciprianul

Quote from: rocklee on October 24, 2017, 12:36:03 PM
este ceva miscare  ...la podul peste Somes... :o
Oi oi......poate poate
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

laszlo.robert

Rockle;asta a fost o intrebare sau...?

rocklee

laszlo.robert  :)...a fost o intrebare ... ???

kumar

Marș ciclist pentru reluarea lucrărilor la Autostrada Transilvania

Un marș ciclistic va avea loc în 28 octombrie pentru a sensibiliza autoritățile față de reluarea lucrărilor la Autostrada Transilvania.
Federația Patronilor Bihor, împreună cu Partidul Popular Maghiar din Transilvania, sub înaltul patronaj al Uniunii Naționale a Patronatului Român organizează, în data de 28 Octombrie 2017, un marș ciclist de susținere a reluării lucrărilor la Autostrada Transilvania. Marșul vizează reluarea lucrărilor la tronsonul de autostradă Suplacul de Barcău – Borș. Traseu : Oradea, Paleu, Cetariu, Șișterea (DJ 767F, aproximativ 28 km).

http://www.stiridecluj.ro/national/mars-ciclist-pentru-reluarea-lucrarilor-la-autostrada-transilvania

rocklee

poate organizeaza si PSD un contra mars ...ca  asta siu sa faca  :D :oops: :offtopic:

ovicor

   +1 Rocklee, il meriti! Asta e ironie gen TibiV si inca putini. Astept sa-ti dau like-uri pentru grinzi!

pentium10

S-ar putea sa avem AM in 5 zile. Oare ce alte zile sunt de asteptat?

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A. anunță publicul interesat asupra luării deciziei de emitere a acordului de mediu pentru proiectul "Autostrada Brașov – Oradea, sector Ogra – Borșʺ, amplasat in județele Mureș, Sălaj, Cluj și Bihor.

Proiectul acordului de mediu precum și informațiile relevante pentru luarea deciziei pot fi consultate la sediul autorității competente pentru protecția mediului:

Agenția Națională pentru Protecția Mediului, str. Splaiul Independenței, nr. 294, sector 6, București, in zilele de luni – joi, intre orele 8.30 – 16.00 și vineri intre orele 8.30 – 13.30.

Draftul proiectului este afișat pe pagina web a ANPM (www.anpm.ro) accesând domeniul Reglementări/Acord de mediu/Drafturi acte de reglementare.

Observațiile publicului se primesc zilnic la sediul autorității competente pentru protecția mediului: Agenția Națională pentru Protecția Mediului, str. Splaiul Independenței, nr. 294, sector 6, București, precum și la următoarea adresă de e-mail: autorizări@anpm.ro, in termen de 5 zile de la publicare.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/anun%C8%9B-public
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Quote from: pentium10 on October 25, 2017, 12:47:57 PM
S-ar putea sa avem AM in 5 zile. Oare ce alte zile sunt de asteptat?

END OF THE ROAD !!!

Quote from: Ionut on October 17, 2017, 03:45:09 PM
Deci iese AM luna asta?

Quote from: NGC on October 17, 2017, 03:55:16 PM
Chiar daca se ia decizia emiterii acordului de mediu, trebuie acordate cateva zile publicului pentru observatii.
Va tin la curent.

Aceata este vestea pe care vroiam sa v-o dau saptamana trecuta. :D

NGC

Quote from: NGC on October 21, 2017, 04:00:32 PM
Quote from: NGC on October 15, 2017, 02:33:43 PM
Eu zic sa puneti un carton cu 6 beri la rece. Pentru cei cu experienta mai mare, in cel mai rau caz, e bine si o lada. :p
Daca totul merge bine, saptamana care vine veti fi destul de ocupati cu ele. :D

Quote from: Europiu on October 20, 2017, 06:29:38 PM
Quote from: NGC on October 17, 2017, 03:39:11 PM
V-am zis ca daca totul merge bine, saptamana asta veti fi ocupat cu berile. :D

P.S. Saptamana inca nu s-a incheiat. ;)

Vorbim de saptamana lucratoare sau de cea calendaristica?

M-am referit la saptamana calendaristica. Nu este vorba doar despre A3, desi textul "saptamana inca nu s-a incheiat" apare in topicul A3. Corect era sa apara tot in parcare.


Quote from: NGC on October 15, 2017, 02:33:43 PM
Eu zic sa puneti un carton cu 6 beri la rece. Pentru cei cu experienta mai mare, in cel mai rau caz, e bine si o lada. :p
Daca totul merge bine, saptamana care vine veti fi destul de ocupati cu ele. :D

Quote from: Ionut on October 15, 2017, 02:39:03 PM
Hai sa nu ne bucuram prea repede cu orele suplimentare prestate de CNAIR.

Quote from: NGC on October 15, 2017, 02:40:22 PM
Nu are legatura cu asta. :D

Cum am mai spus, nu are legatura cu orele suplimentare de la CNAIR.

O surpriza o stiti deja. Este vorba despre participarea UMB cu oferte pentru cele 3 loturi din A0.

Dupa cum am precizat de la inceput, era vorba "daca totul merge bine" saptamana aceasta.
La centrul de comanda al vrabiutelor inca nu au sosit toate informatiile din teren si s-ar putea ca unele evenimente sa se fi amanat putin.

Revin cu informatii noi in momentul in care vin confirmarile.

Dar lasati berile la rece, pentru ca le deschidem foarte curand. ;)

E clar acum pentru ce erau importante berile? Multe tronsoane depind de acest AM.

:cheers: