Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 21 Guests are viewing this topic.

dan_c

#14040
Quote from: ciprebbe on September 25, 2017, 12:44:47 PM
Si o alta surpriza placuta la Geiger....

Neamtul tot neamt (au spre 3m deja terasament si au trecut la balast)

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Sa nu uiti ca in toate firmele straine se lucreza cu romani, nemtii doar in pozitie cheie.

Fundatia de balast este in proportie de aprox 80 % din cei 3 km, asta daca scoatem zona Pasaj peste DC 77, km 0+100 si zona Pod km 2+100.

In maxim doua saptamani vor sa se apuce de Balast stabilizat, si imediat sa inceapa asternerea stratului de baza, pe toti cei 2,5 km inainte de iarna.

Asteptam sa-i vedem la lucru, daca si reusesc, asta depinde mult si de conditiile meteorologice.

Oricum, bravo sefului de proiect si echipei de la Geiger, chiar daca e o echipa mica si tanara, din cate am auzit, sunt cat de cat profesionisti si sper sa faca si lucru de calitate.

bgd77

La parcarile de pe A3 Bucuresti - Ploiesti se pare ca nu se mai lucreaza. Din ce am vazut din mers, in zonele unde s-a lucrat nu s-a mai facut nimic si au inceput sa apara din nou buruienile. Aveti idee ce se intampla?

Tavi

@tividan: nice bike, nice camera, nice pics  :cheers:

alin_simeriaveche

Bravo tividan. Pt mine esti nou, asa ca iti spun bine ai venit si frumoase cadre :)

voicul

Quote from: Ionut on September 25, 2017, 05:29:32 PM
Nu am reusit sa filmam mai mult runda asta... :(
Dar cred ca e mai mult de 2 km. Cred ca sunt vreo 4. Cip?

Nu cred ca trebuie sa te scuzi. Eu (si cred ca nu doar eu) ma uit si apreciez orice video si poze. :)

Nu imi este clar totusi, daca pe restul de 4 km se lucreaza? Sunt in continuarea (deci la finalul) filmarii de azi sau sunt in alta parte?  :dunno:

Ionut

Se lucrează pe ceilalți 4 km. Sunt înainte de filmare, cum ar veni, adică la vest de Iernut. Spre Bogata. Pe harta proiectelor de infrastructură vedeți clar care e zona cu AC.

http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html

TibiV

Interesant ca pe DC85 se vad sapaturile si capetele pilotilor pentru culeele supratraversarii A3.
La DC86 nici devierea nu este facuta... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Au AC si acolo?

Oricum lucrul serios la structuri e in partea cealalta. Caut acum 2-3 poze.
Drumurile noastre POATE;

Ionut


alecu26

#14049
Chiar un pic dupa. Deci se vor apuca probabil in curând.

Si o poza din zona Orosia. Sincer mi-e greu sa identific unde e exact structura. Par alambicate casele si ulitele in localitate.

Tot acolo Astaldi are si o organizare de santier maricica.



Gata...am gasit. E un viaduct ""optimizat"". Acum realizez ca se lucra si la debleul de la km 14+500.

Drumurile noastre POATE;

ovicor

  Inca de la inceputul filmarii intalnim 4 traversari LEA, primele doua a Transelectrica, urmatoarele doua a Electrica. Prima linie necesita relocare, stalpul fiind in terasamentul autostrazii. LEA de la min.1:22  are, deasemenea, stalp pe terasamentul autostrazii. Problema e ca toate LEA care supratraverseaza autostrazi, DN, rauri sau canale navigabile necesita balizaj (vopsirea ros-alb a stalpilor invecinati si montarea pe conductoare de balize) si gabarit (distanta de la conductoare la sol/autostrada). Concluzie : la LEA 110Kv(Electrica) vor trebui inlocuiti/relocati cate doi stalpi la fiecare, si numai fiindca sunt de beton si nu pot fi balizati. Deasemenea, trebuie montate lanturi duble de izolatori in deschiderea peste autostrada.Se poate vedea traversarea peste DN din apropiere.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

RaduC

Exact cum ai tu lista asta, cred ca și contractorul o are. Poate subcontracta proiectarea și execuția direct la băieții de la Electrica dacă vrea. Lasă că nu e drăcușorul chiar asa de negru

ovicor

Degetul meu era indreptat catre CNAIT/MT/Guvern, care pot intarzia expropierea locului de amplasament a noilor stalpi. Vedem ca procedurile dureaza mult, lucrarea e efectuata rapid, o linie inutibilizabila reprezinta un factor de risc pentru SEN.

NGC

Quote from: adrian rosca on September 22, 2017, 10:30:45 PM
Anuntul de atribuire pentru podul de la Gilau inca nu a aparut pe SEAP. Mai asteptam.

Quote from: NGC on September 22, 2017, 10:55:45 PM
^^^ Au timp 30 de zile de la incheierea contractului.

A aparut astazi. Au incheiat contractul in 11.09.2017, asa ca s-au incadrat in termenul legal pentru publicare.