Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 20 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: panda_no 5 on August 18, 2017, 10:07:01 PM
Asa arata str Popasului la ora 19.30 intr-o zi de joi 17 Auust cand se presupune ca Bucurestiul este gol pentru ca lumea este in concediu.Se circula bara la bara.
Subtire ce ai prins in poza... Cam tarziu...
Incearca dimineata la 08.30 sau dupa-amiaza la 17.00... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panda_no 5

Mie-mi spui.
Am vrut doar sa subliniez ca si la o ora considerata cu trafic lejer si intr-o luna de concediu este aglomerata str Popasului.
Joi s-a defectat si bariera de la trecerea str Petricani.
Pina s-a prins si a ajuns politia rutiera s-a stat la bariera mai mult de 45 de minute.
Iti dai seama ce blocaj a fost.
2 politisti tineau cite o bariera sus cu mainile si unul dirija. :D

rocklee

panda-no5....frumoase cadre ...multumim de vestile de pe acest santier...delamine un +1si o cola rece  :cheers: :gj: :thumbsup:

rocklee

ce faceau tineau bariera ridicata ... :lol: :lol: :lol:....or dirijat si trenurile ...leau tinut la semnal satreaca masinile pe la bariera .... :D :D :D

panda_no 5

Pe laterala str Petricani in zona unde va aparea intersectia cu A3 au disparut copacii de pe o distanta insemnata.
Sunt trasate cu stilpisori viitoarele bretele pina la aliniamentul strazii Petricani
Adica pomii din cele doua poze de mai jos
Nu mai e nici panoul publicitar

DSC00531 by florin_apo,

DSC00529 by florin_apo,

PS Pozele sunt mai vechi, sunt doar ilustrative pentru zona de care vroiam sa va spun ca e defrisata.

pentium10

#13685
Contractul pentru autostrada Suplacu de Barcău- Borș, trimis la SEAP


Documentația pentru proiectarea și execuția celor aproximativ 60 de km ai autostrăzii Suplacu de Barcău – Borș a fost transmisă astăzi (21.08.2017) spre SEAP, în vederea publicării.

Proiectul este format din trei loturi: Suplacu de Barcău-Chiribiș (26 de km), Chiribiș-Biharia (29 de km) și Biharia-Borș ( 5 km).

Cu o valoare însumată de peste 215 milioane de euro, fără TVA, contractul urmează să prevadă o perioadă de proiectare de 6 luni și o perioada de 18 de luni pentru construcție.

Perioada  de garanție a lucrărilor, prevăzută în documentație, este cuprinsă între 5 și 10 ani, în funcție de opțiunea afertanților.

Pentru acest proiect, prevăzut în Master Planul General de Transport, ofertele trebuie depuse într-un interval de 3 luni din momentul publicării.

Informații suplimentare:

La fel ca alte documentații scoase la licitație anul acesta de CNAIR S.A., contractul pentru segmentul Suplacu de Barcău- Borș va conține o serie de condiții stricte printre care: eliminarea posibilității judecării litigiilor la Curtea de Arbitraj de la Paris, eliberarea autorizației de construcție doar după avizarea proiectului tehnic precum și stabilirea clară a nivelului sancțiunilor aplicate Antreprenorului, în cazul în care acesta nu respectă termenele și calitatea lucrărilor.

Segmentul Suplacu de Barcău – Borș face parte din Autostrada Transilvania și urmează să asigure legătura dintre Vestul României și Ungaria, prin Vama Borș.

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/contractul-pentru-autostrada-suplacu-de-barc%C4%83u-bor%C8%99
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cristi767

E un timp standard care trece între momentul trimiterii și publicarea efectivă? Sau la ce ar trebui să ne așteptăm acuma, ca pas următor?

pentium10

pe mine ma intereseaza daca avem AC sau nu, ca discutam la un moment dat ca este AC
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Oare exista nod la Biharia in cei 5 km?
Sau oare au pus nodul pe celalalt tronson cu incepere obligatorie din Chiribiș?

(recunosc ca am fost rau si sarcastic)

Ionut

Spre SEAP înseamnă de fapt ca l-au trimis la ANAP, nu?

SkyPilot

#13691
Suma mi se pare foarte mica.
Pe cele doua tronsoane din vest nu este facut aproape nimic. Ici si colo cate o pila sau o culee, nimic complet. Terasamente - nimic. Iar pentru ce s-a facut, cine stie cat de bine a fost facut si in ce stare este acum, tinand cont ca lucrarile nu au fost puse in conservare asa cum ar fi trebuit.
Pe tronsonul estic trebuie traversat campul petrolier. Cine stie ce lucrari suplimentare trebuie facute acolo. Si se mai vad si niste LEA. Iar pe primii 3 km. (dinspre Est) nu este facut absolut nimic.
Am vazut prin presa ca stadiul lucrarilor lasate de Bechtel ar fi de peste 50% (de exemplu aici:
http://www.zf.ro/eveniment/autostrada-blestemata-contractul-pentru-suplacu-de-barcau-bors-60-km-si-700-milioane-de-lei-ar-urma-sa-fie-reziliat-15656583). Pe filmarile din 2012 si 2016 mi se pare ca procentul de realizare este mult mai mic. M-as bucura sa ma poata contrazice cineva (cu argumente!).



dr4qul4

Simplu. Viaductul acela si restul structurilor (pentru care exista si grinzi) au o pondere foarte mare in valoarea contractului.
Nu stiu unde ai vazut tu " ici colo cate o pila sau o culle" ca sunt aproape toate ridicate.
Valoarea estimata este doar informativa. Si nu deloc mica. 3,5 mil euro per km la campie nu e putin, din moment ce nu avem structuri.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi5

#13693
Quote from: pentium10 on August 21, 2017, 09:56:15 PM
pe mine ma intereseaza daca avem AC sau nu, ca discutam la un moment dat ca este AC

Da, cand am intrebat la sfarsit de iunie pe forum (discutii diverse si proiecte sau A3) despre AC, informatiile au fost ca nu este la viaduct, la campul de sonde si la Fegernic, unde nu e nici AM.

Era ceva AC conditionat in timp, totusi concluzia mea a fost ca mai e valabil, s-ar putea sa gresesc.

pentium10

cred ca mai bine am intreba, poate indirect ajutam sa realizeze pe ce legi este valabil AC-urile vechi, si cum e legea in favorul CNAIR
@disney, poti sugera/intreba cum considera ei valabilitatatea AC-urilor?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures