Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

12 Members and 30 Guests are viewing this topic.


Ionut


Ionut

PROFILE TRANSVERSALE TIP
PORTIUNEA DE DRUM DE LEGATURA - A3-CONEXIUNE CU DN15 LA METRO (si conexiune de perspectiva cu Centura Targu Mures)


Va pun profilele transversale ca sa vedeti ca acest drum este 2x2 cu banda de 3,5 m si parapet New Jersey Treaba OK, zic eu.


imagine la dimensiune completa


imagine la dimensiune completa


imagine la dimensiune completa


imagine la dimensiune completa


Ionut

Asta a fost. :cheers:
Speram sa aflam repede, oficial, castigatorul. Si sa vedem contractul semnat si un constructor serios la treaba, in teren.

cristi5

#13640
Quote from: Ionut on August 13, 2017, 08:11:07 AM
Pe harta API bucata de perspectiva dintre giratoriu 1 de la Metro si pana in Str. Budiului (DC65) este trecuta cu verde, insa eu nu gasesc pe nicaieri in documentatie ca acea bucata ar fi prezenta. Este doar "de perspectiva". Deci, probabil, ar trebui scoasa de pe harta noastra. Cristi?

Pe mine ma lasa memoria, am si eu o varsta :) Noroc cu OSM. Daca vedeti ciudatenii pe harta puteti sa va uitati in OSM history: daca dai click pe harta pe acea bucata ajungi aici:
http://www.openstreetmap.org/way/440093000

Si jos de tot este "view history" care te duce la
http://www.openstreetmap.org/way/440093000/history

Acolo se vede ca a fost introdus pe OSM (de mine) acum 12 luni (deci nici o sansa sa-mi amintesc) pe baza acestei surse
http://i.imgur.com/AjMEWWV.jpg

Cautand dupa AjMEWWV.jpg pe forum, gasim acesasta postare (a lui NGC fireste):
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=7.msg120937#msg120937

Acolo vedem ca e un proiect al primariei Tg-Mures si CNAIR probabil ca nu l-a prelucrat nici in ziua de azi. Prin urmare, nu are cum sa fie cuprins in licitatia pt lotul Ungheni-Targu Mures, asa ca status-ul
AC,tender:170795/21.10.2016
nu e corect, l-am sters, asa ca acum apare pe harta la categoria "vise rozalii".

In ce priveste plansele Ungheni-Targu Mures pe care le-ai pus, respectivul traseu a fost introdus pe OSM acum 3 ani de prietenul meu austriac Rudi.
http://www.openstreetmap.org/way/283707920/history
Din cate il cunosc foloseste surse autorizate, asa ca pt moment nu le verific, daca vedeti vreo problema va rog sa dati de stire. Multumesc!

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=13/46.497/24.534/0


Powered by imgur uploader :)

Ionut

Traseul pus de Rudi pare foarte bun. :)
Este bine ca autoritățile locale se gândesc la conexiunea dintre această investiție și Centura TGM.
Este genul de proiect perfect pentru a obține finantare europeana pe FEDR.

marisRO

Pe tronsonul de autostrada Targu Mures - Campia Turzii, parte din Autostrada Transilvania (A3), nu se lucreaza decat pe aproximativ 21 km, adica doar pe 45% din intreaga distanta, din cauza autoritatilor incapabile sa rezolve problemele birocratice la timp, a anuntat ONG-ul Asociatia Pro Infrastructura.

Sursa: http://www.wall-street.ro/articol/Auto/213244/pe-tronsonul-de-autostrada-targu-mures-campia-turzii-nu-se-lucreaza-decat-pe-45-din-distanta.html

Ionut

A3 ar trebui sa se cheme Autostrada Blestemata. Contracte reziliate (Maltauro, Pizzarotti), constructori care si-au rupt gatul intre timp (Corsan), amanari de semnare de contract (Consitrans, Alpenside, Tirrena Scavi), lipsa AM/AC pe 55% din contractele active de pe Campia-Tg Mures... groaznic. Avem lotul Ungheni-Targu Mures castigat dar nu stim nimic oficial... ce sa mai vorbim de semnarea contractului?! GROAZNIC!!!

Avem licitatii incheiate dar contracte nesemnate. La Gilau asteptam de mai bine de o luna semnarea contractului. La SF Centura Comarnic-Predeal-Centura Rasnov se mai semneaza cu Consitrans?! Centura Rasnov-Cristian cu Alpenside?!

Un cosmar...

hadrian

Am fost duminica pe A3 CB-Ploiesti si retur.E prima oara cand nu am vazut nici o masina de la paza autostrazii.Pana si sotia care nu se streseaza cu amanunte din asta a observat ca lipseau ochi de pisica la greu.1-2 poduri cu trambulina.Totusi parca noaptea marcajele se vedeau,cat-decat,fata de alte zone din A1 si A2.
In alta ordine de idei,se lucra anemic azi la 08.15(sa zic merci,nu?) in zona giratoriului din Popasului pe partea spre Buc.Spre CB biscuitii sunt toti montati,e si un mic utilaj catarat sus,deci,banuiesc ca nivelul e obtinut pe partea aia.
De remarcat ca pe strada Popasului si Emil Racovita se ridica ansambluri imobiliare si case si altele mai repede decat se lucreaza la autostrada.Poate recruteaza ceva personal amicii nostrii :)

Earthchild

#13645
Quote from: Ionut on August 15, 2017, 11:19:00 AM
A3 ar trebui sa se cheme Autostrada Blestemata.
Din pacate blestemul nu are cauze supranaturale si cat se poate de prozaice: autoritatea romana corupta/incompetenta/fara interes si viziune.
Quote from: Ionut on August 15, 2017, 11:19:00 AM
Un cosmar...
Esenta oniricului autohton. ;)

alecu26

Ionut, ai uitat de rezilierea cu Bechtel. Dear menea posibil sa nu mai avem vreodată autostrada intre Tgm Și Brașov. ....conform. MPGT.
La fel....licitatia pentru viaduct și spațiile de servicii de pe Gilau CU a mai fost organizata odată și anulata.
Drumurile noastre POATE;

realfanady

Cum am mai scris .... dansii care au facut MPGT au zis ca tronsonul Targu Mures - Brasov nu are trafic de autostrada. Facand saptamanal ruta Oradea - Ploiesti, imi permit sa spun ca Tg Mures - Sighisoara ARE trafic de autostrada. Iar Sighisoara - Fagaras (care ar inlocui ruta Sighisoara - Brasov) nu prea are trafic de Autosrada. Propunerea mea ar fi fost un DN intre cele doua capete A3 Sighisoara - Fagaras, pe traseul autostrazii (mai precis sa construim numai 2benzi din cele 4) care cu timpul se poate extinde la regim de autostrada sau DX. Astfel intr-un fel am evita sa avem un A3 rupt in doua si totusi ar fi o ruta care ar ocoli localitatile. Iar pe tronsonul Tg Mures - Sighisoara eu unul nu pot sa iau in considerare doar un drum de 4 benzi ... cel putin DX.

teoneo

Aseara tarziu am fost la pozat. Ca lup singuratic (n-am nicio veste de la Hercule care si-a distrus aparatul cand poza lucrarile la autostrada; poate si l-a reparat/inlocuit). Zic lup singuratic pt ca am ales sa fac drumetie printr-o zona destul de pustie incat si caprioara si iepurele salbatic au fost surprinsi sa ma vada pe-acolo. I-as fi prins in poza si pe dânșii insa ceva din instinctul lor de conservare a fost mai rapid decat imortalizarea lor pe camera mea fotografica! Nici eu nu m-am asteptat. Lasand momentele last-second pe alta data, sa trecem la treaba!
Primele poze postate sunt si ultimele cronologic; sunt facute dupa asfintit asa ca nu prea corespund calitativ. Asa cum v-am obisnuit, incerc sa pun pozele intr-o ordine. Si o iau din capatul dinspre Aeroport TgM catre Ogra, asa ca si avionul lui Eurocopter. Insa spre deosebire de camera lui care filma doar inainte, eu am pozat si in alte directii ;)

Vederi de pe dealul Recea, din dreptul Manastirii, catre TgM, deci catre Est:



Mi-am schimbat locatia de pozat mai catre Ogra cu vreo 100m:

cu ceva zoom:


Din acelasi loc, ma rotesc spre Vest (prin Sud). Pare a fi asfalt, totusi... Era cam intuneric si cam departe.


Ionut

Este balast stabilizat. ^
Nu au asfalt deocamdată. Mai au de lucru până apare asfaltul.