Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 28 Guests are viewing this topic.

Eurocopter

Astazi ii iau eu locul lui Cip care isi trage sufletul intr-un binemeritat concediu.  :D

https://youtu.be/k6knOySaI-o

Pentru sustinerea proiectului nostru de monitorizare a santierelor de infastructura, orice donatie este binevenita!

Asociatia Pro Infrastructura

IBAN RON: RO 76 INGB 0000 9999 0501 0272
IBAN EUR: RO 16 INGB 0000 9999 0502 5999
Cod BIC: INGB
Cod SWIFT: INGBROBU
ING Bank Cluj-Napoca
paypal: contact@proinfrastructura.ro

Allex

Wow.. m-am speriat putin la 1:13. Am zis ca... asfalt. :)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

SkyPilot

Multumim mult, @Eurocopter!
Poate ca de la minutul 4:40 incolo ar fi mers mai bine niste doine de jale care s-ar fi potrivit mai bine cu stadiul lucrarilor!

Ionut

Pai fara AM, fara AC... cam ce ai vrea sa vezi? :((

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ciprebbe

Ai voie sa ari terenul, dar pana vine AC cresc la loc buruienile si o iei de la capat cu decoperta.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

laszlo.robert

#13626
Oare de ce tot il "sicii" la nervi pe NGC ,despre AM ,pina nu avem AM implicit AC doar arari vom avea de la Ogra pina la C Turzii.Ieri am parcurs aproape tot Ogra-CT per-pedes si am vazut de la sol cele filmate de Eurocopter.Ps .am riscat o criza familiala in  ,prima zi de concediu in tara din August anul trecut,cind eram prezent la decopertarile  lui Strabag

TibiV

Laci,
pentru bunastarea familiei asteapta inaugurarea... ;)
Desi vei avea muuuult de asteptat.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tividan

Frumos, un nou muzeu care v-a gazdui o autostrada se v-a inaugura langa Tg. Mures

TibiV

Pai ce judet este ala "fara muzeu" ?...
>:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

north

Quote from: Eurocopter on August 11, 2017, 07:08:54 PM
Astazi ii iau eu locul lui Cip care isi trage sufletul intr-un binemeritat concediu.  :D

Awww... la cum virai la capăt credeam că urmează drept bonus un survol al Bazei 71 :D
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

TibiV

Nu este pentru "civili"... ;)
Cica aia de la AA au degetele exagerat de "sensibile"... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#13632
M-am chinuit bine de tot in dimineata asta sa iau secunda cu secunda sa deslusesc filmarea lui Eurocopter ^^ Iata mai jos ce a iesit. Este foarte util pentru cei care nu cunosc zona. Daca am gresit ceva, sa imi spuneti va rog. Sau daca vreti sa mai adaug detalii... nu stiu foarte bine proiectul.

https://youtu.be/k6knOySaI-o




min 00:38-03:47 - Lot Strabag - 10,1 km (Ungheni/Aeroport Târgu Mureș - Ogra)
min 03:47-04:50 - Lot Geiger - 3,6 km (Ogra - înainte de nod Iernut)
min 04:50-10:53 - Lot Astaldi-Max Boegl - 17,9 km (nod Iernut - înainte de nod Luduș/Chețani)
min 10:53-16:09 - Lot Straco - 15,7 km (nod Luduș-Chețani - înainte de nod Câmpia Turzii, conexiune cu A3 Câmpia Turzii-Gilău)




Folositi OSM (openstreetmap.org) pentru a urmari traseul:
http://www.openstreetmap.org/#map=12/46.4738/24.1857

min 0:15 - DN15 în apropiere de Ungheni/Aeroport Târgu Mureș
min 0:38 - început lot Ungheni/Aeroport Târgu Mureș-Ogra (constructor Strabag)
min 0:42-0:50 - nod Ungheni (Aeroport Târgu Mureș)
min 0:54 - pod pe A3 peste canal (Cerghid)
min 1:44 - pasaj pe A3 peste drum local
min 1:50 - spațiu de servicii
min 2:25 - pasaj pe A3 peste DC73 (Valea Izvoarelor) și relocare Pârâu Valea Izvoarelor
min 3:47 - sfârșit lot Ungheni/Aeroport Târgu Mureș-Ogra (se vede "granița" la terasamente)
min 3:47 - început lot Ogra-Iernut (constructor Geiger)
min 3:49 - pasaj pe DC77 peste A3 (Ogra)
min 4:24 - pasaj pe A3 peste drum local (în apropiere de Cipău)
min 4:40-4:50 - capăt de lot, lipsă autorizație de construire
min 4:50 - început lot Iernut-Chețani (constructor Astaldi-Max Boegl)
min 4:56-5:12 - nod Iernut
min 5:13 - DN14A și clădire care trebuie expropriată
min 6:02 - DC85 (zona Gara Iernut)
min 6:21 - DC86
min 6:42-7:09 - autostrada "taie" o zonă plină de stâlpi electrici din zona Termocentralei Iernut
min 7:45 - DC87 (zona Cuci)
min 7:54 - încă un stâlp LEA de relocat... (linie care pleacă tot din Termocentrala Iernut)
min 8:18 - același stâlp de la 7:54, avionul a făcut o buclă și s-a repoziționat
min 8:35-8:50 - autostrada în zona localității Orosia
min 9:07-9:25 - zona Bogata - dublu-pod/viaduct imens peste Mureș și DC89 cu demolare case în Bogata
min 10:10 - DJ107G (zona Luduș Sud, Gara Luduș)
min 10:23 - DC95/Strada Pârâului, zona Gheja, Luduș Sud-Vest
min 10:37-10:47 - pod peste Mureș și viaduct peste cale ferată Luduș Vest, înainte de nod Luduș/Chețani
min 10:53 - sfârșit lot Iernut-Chețani
min 10:53 - început lot Chețani-Câmpia Turzii (constructor Straco)
min 10:53-11:06 - nod Luduș/Chețani
min 11:15 - DN15 lângă Chețani (Est)
min 11:26-11:29 - Pârâul Grindeni
min 11:37 - DC96 (zona Chețani Nord)
min 12:23 - DN15 (zona Hădăreni Est)
min 12:34 - drum local Hădăreni Sud-Est
min 12:49 - drum local Hădăreni Sud (autostrada trece "razant" pe lângă Arieș)
min 12:50 - autostrada NU traversează Arieșul, o ia spre Nord, trecând razant pe lângă Arieș și trece peste (?) DN15 la Vest de Hădăreni
min 12:50-13:21 - avionul pierde autostrada, este filmat "greșit", autostrada este mult în dreapta (la Est)
min 13:21 - DN15, dar în continuare filmarea este greșită, autostrada este la Est, ea NU traversează Arieșul
min 13:26 - abia acum ne "reîntâlnim" cu autostrada care a trecut "razant" pe lângă Arieș la Vest de Hădăreni și continuă spre Nord
min 13:43 - drum local/agricol
min 13:50 - drum local/agricol
min 14:05 - drum local/agricol
min 14:05-15:44 - autostrada intersectează numeroase drumuri locale/agricole și canale irigații/pârâiașe (vor fi multe podețe sau chiar pasaje)
min 15:50 - drum local important la Nord de localitatea Luna (probabil va fi pasaj aici)
min 15:58-16:06 - zona podului peste Râul Arieș
min 16:06-16:09 - final de lot, conexiune cu autostrada A3 Câmpia Turzii-Gilău (se vede autostrada în dreapta-sus, nodul Câmpia Turzii)
min 16:12 - DN15, intersecție cu drumul care duce la Aerodromul Câmpia Turzii

^ Am pus cu bold zonele foarte complicate.

:cheers:

cristi5

^ Apropo de harta, aici se vede si unde nu e AC (rosu), stadii de executie (nuante de albastru) si cateva dintre structuri



http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=11/46.435/24.219/0

Anii de deschidere trebuie ajustati :)

Ionut

#13634
Cu gandul la A3 si Targu Mures, mai ales umbland vorba prin targ ca s-ar fi decis castigatorul pentru Ungheni-Targu Mures, am decis sa caut plansele pentru aceasta investitie. Asteptam vrabiutele, vulturii si, intr-un final, pe cei din CNAIR, sa ne spuna castigatorul.

Pana atunci, planurile! (Multumesc NGC pentru link!)
Acest proiect este FIDIC Rosu, planurile sunt la nivel de detaliu (proiect tehnic + detalii de executie).

Mai intai un screencapture de pe Harta Proiectelor API (intretinuta de cristi5) pentru a va face o idee generala:

imagine la dimensiune completa

Pe harta API bucata de perspectiva dintre giratoriu 1 de la Metro si pana in Str. Budiului (DC65) este trecuta cu verde, insa eu nu gasesc pe nicaieri in documentatie ca acea bucata ar fi prezenta. Este doar "de perspectiva". Deci, probabil, ar trebui scoasa de pe harta noastra. Cristi?




Proiectul arata asa - AUTOSTRADA A3 UNGHENI-TARGU MURES SI DRUM DE LEGATURA - PLAN ANSAMBLU:


imagine la dimensiune completa