Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

NGC

Pentru Suplacu - Bors initial era vorba sa se faca o singura licitatie cu 3 loturi distincte. CNAIR a zis ca a transmis documentatia in 20.07.2017.

Vrabiutele zic ca acum se vor face 3 licitatii separate.

Vorba aia, mai multe lozuri, mai multe sanse de castig. :lol:

NGC

Quote from: Ionut on August 10, 2017, 10:07:56 PM
Dacă e cu animale vorbim de AM? Pentru A3?

Nu e nici o legatura ca vorbim de animale. Aia e doar in legatura cu taxa inversa la concurs. :p

Vom vorbi si despre AM la un moment dat. ;)

Ciprianul

Asta ar fi ceva nou si cred ca si in premiera licitatiilor din Romanica. Sa vedem ce va iesi
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

NGC

Pai si DX12 e asa, adica 5 licitatii independente.

NGC

Quote from: NGC on August 10, 2017, 10:11:45 PM
Quote from: NGC on August 10, 2017, 08:01:55 PM
1. Cui din CNAIR ii place sa joace tenis?

Celor care se ocupa de realizarea documentatiilor de atribuire pentru licitatii. :lol:

In caz ca nu v-ati prins, e vorba despre tenis de masa. :D
Ping! Pong! ;)

NGC

Am uitat un amanunt. Cele 3 licitatii vor avea, bineinteles, clauza rezolutorie.

yetiman



Aceleasi comentarii ca si pe A10, doar ca aici sunt si mai gogonate!

Termen estimat de finalizare Tg. Mures-Ogra 2 si Ogra-C.Turzii 1 - Decembrie 2017????
Asta e clar bataie de joc la adresa romanilor.
(cand au schimbat coloana din termen contractual in termen estimat, am crezut ca vor avea un minim de simt de raspundere si sa vina cu niste termen REALISTE. Nu precise, doar realiste.)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Quote from: yetiman on August 11, 2017, 12:39:33 AM
cand au schimbat coloana din termen contractual in termen estimat, am crezut ca vor avea un minim de simt de raspundere si sa vina cu niste termen REALISTE. Nu precise, doar realiste.
Da, clar, de acum vor deveni realisti...
Termen estimat de finalizarea a lucrarilor: 2017 T13.
Nu stiti voi ce repede trece timpul...;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pbh

Quote from: NGC on August 10, 2017, 10:46:27 PM
Am uitat un amanunt. Cele 3 licitatii vor avea, bineinteles, clauza rezolutorie.

Chiar daca CONSITRANS va castiga contestatia?

NGC

^^^ Daca vom avea o decizie definitiva pozitiva la contestatiile CONSITRANS, se poate corecta ulterior prin masuri de remediere.

pasadia

@horatiu (sau NGC): aveti voi vreo idee daca exista HG (aprobat sau in faza de proiect) pentru expropierile aferente bucatii de A3 numita lot 5 din CoBra? Mai precis pentru cei 6 km de autostrada + 4km de drum de legatura de la nord de Cristian.

Stiu ca nu e semnat contractul si ca atare nu avem inca PT, dar ma gandesc ca or fi inceput demersurile pentru expropierea culoarului din SF. Intreb pentru ca se pare ca exista niste cetateni din Cristian care ar fi pe respectivul culoar si care ar face presiuni pentru modificarea traseului drumului de legatura, ajungand inclusiv la un parlamentar de Brasov.

ps: stiu, ar fi trebuit sa caut eu sa ma documentez, dar ma gandesc ca voua va e mai usor. :P


pasadia

Mersi.

Dar am o problema: acolo apare numai UAT Rasnov, desi bucata la care face referire mai traverseaza cel putin inca 2 UAT-uri - Predeal si Cristian. Sigur e un singur HG pentru intregul lot?
M-am uitat pe site-ul ANCPI, acolo apare un culoar posibil al autostrazii dar nu e complet. Si la fel, e doar pe raza UAT Rasnov.

NGC

Astea sunt toate HG pentru Comarnic - Brasov.

HG 426 / 2008 -> UAT Rasnov, UAT Cristian
HG 489 / 2014 -> UAT Comarnic
HG 743 / 2014 -> UAT Rasnov

NGC

Quote from: NGC on July 25, 2017, 05:38:31 PM
Quote from: NGC on July 20, 2017, 12:37:26 AM
Quote from: NGC on July 17, 2017, 06:33:39 PM
"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on June 10, 2017, 08:08:28 AM
Termenul pentru finalizarea evaluarii ofertelor este acum 17.07.2017.

Etapa de evaluare tehnica este acum "in asteptare". ;)

Credeati ca am scapat asa usor?  :lol:

Au dat un nou termen. Acum avem 31.08.2017.

Am intrat pe forum doar ca sa va spun in fuga ca o randunica a comunicat ca de vreo jumatate de ora s-a trecut in etapa de evaluare financiara. A ramas deocamdata acelasi termen.

Acum pot sa va mai spun ceva. ;)

Daca va mai aduceti aminte, CNSC a decis ca CNAIR trebuie sa reevalueze niste oferte la faza de evaluare tehnica. Ei bine, le-a "reevaluat", dar una din ele a respins-o din nou.
Este vorba despre oferta FRANCO GIUSEPPE, care a depus o noua contestatie.

Pe de alta parte, desi CNSC le-a respins contestatia, asocierea condusa de TRAMECO a contestat din nou in urma finalizarii pentru a doua oara a etapei de evaluare tehnica.