News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

cutter

^^ Nu cred că de recepție parțială e vorba, cât de rezolvarea contractuală a garanției pentru partea recepționată mai devreme.

CNAIR nu vrea să se lege la cap și se așteaptă în cazuri de acest gen ca antreprenorul să dea drumul la circulație "în regim de șantier" (adică fără să curgă perioada de garanție pe acele lucrări și fără să-i elibereze o parte din banii blocați ca garanție de bună execuție).

ciprebbe

#13111
Astaldi :



Geiger:





Strabag:







Bonus centura TGM:







Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

danutzu_1069

Transferam legatura la Bucuresti, unde la depozitul de grinzi a aparut (nu stiu daca a mai zis cineva de ea) o macara de mare tonaj.
La spatiile ptr servicii cladirile sunt la stadiul de tencuiala...

ciprebbe

era acolo si acu 1 sapt. Isi face reclama DEME la ea :))

E cineva care poate desena pe o harta in Gmaps si sa faca un infografic cu zonele de pe A3 dintre C.Turzii si Tgm unde avem AC si unde mai sunt probleme. Vrem sa facem pozitie API si arata mult mai bine cu asa ceva(informatiile le avem stam mai prost cu partea grafica). Puteti scrie si in PM.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

In parcarile de pe A3 Bucuresti Ploiesti se lucreaza incet, momentan au decopertat si pe traseaza organizarea. La anul pe vremea asta poate sunt gata.

teoneo

:) Revenim cu "transmisia" in Ardeal, cu cateva poze de la sol facute ieri dupa doua scurte opriri. Pozele cuprind sectorul lotului Strabag cuprins in mare intre km8 si km9.
Pozele de mai jos sunt cu Podul-Pasajul peste Paraul Falogii de la km8. Asa cum s-a mai spus, grinzile au fost puse pe pozitie saptamana care a trecut.




teoneo

Acelasi obiectiv fotografiat din apropierea km9 (orientare catre Est-SE), sensul catre Tg-Mures.


Pana la Pasaj va fi Spatiul de Servicii.

teoneo

Din nou din zona km8, poze luate catre Vest (spre Turda). Se lucra foarte sustinut la debleul din dreptul km9.
Camioanele veneau si plecau unul dupa altul intr-un ritm foarte sustinut! Am evitat sa le fotografiez pe DN15/E60... Prima poza de langa E60; urmatoarele mai departate de acesta.





teoneo

Se monta podetul metalic de la km 8+710.


Am pus doar un link catre poza cu sapaturile grosiere la debleul din dreptul km9.

Asteptam filmarea lui ciprebee pentru o imagine mai de ansamblu...

danutzu_1069

#13119
Bucurestiul preia legatura pentru ultimele stiri, deci, minutul si scorul:
La intoarcere pe A3, am trecut pe langa macara si... nu sta degeaba. Spun asta penrru ca am vazut o grinda pregatita pentru teste de incarcare. (LE: teste la incovoiere)

La un zoom, se observa o grinda metalica "calare" pe grinda de beton.
Oare faptul ca grinzile au stat an la randul, in ploaie si zapada le-a afectat propietatile?
Tot ce se poate, mai ales ca in conditii normale, pe pozitia finala, partea superioara este acoperita cu straturi de beton si asfalt, deci oarece protectie...

dumbravaandrei

Quote from: ciprebbe on June 25, 2017, 12:19:22 PM
era acolo si acu 1 sapt. Isi face reclama DEME la ea :))

Pe 23 mai tot acolo era :)

Iceman

Teoneo&Ciprebbe.....Multumim pentru poze....Strabag reuseste sa termine anul asta, sa faca 90% din lot?...Este mobilizare serioasa?

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vasile.silion

Vești bune de pe A3 Nădășelu - Mihăiești! Au început lucrările de decopertare la porțiunea A3 dintre Nădășelu și Mihăiești! Am văzut lucrări în 3 puncte: Deasupra satului Nădășelu, de unde sunt și cele două poze, între Sânpaul și Mihăiești și în dreptul satului Mihăiești. Mi s-a părut, de asemenea, că am văzut o concentrare de utilaje în dreptul satului Topa Mică, dar din câte știu zona respectivă nu face parte din secțiunea 3A Nădășelu - Mihăiești, deci s-ar putea ca utilajele acelea să nu aibă legătură cu șantierul autostrăzii.

,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

bridge

^Nimic altceva decat arheologie.