Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 15 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

1. Portiunea este comuna pana aproape de Ploiesti. Dar este ceva normal ca autostrazile sa aibe benzi in plus in apropierea oraselor mari. La noi, mai toate DN-urile importante au 2 benzi langa orasele mari, si doar 1 in rest. Ce buna ar fi fost o a 3-a banda si pe A1, macar pana la Ciorogarla.
2. Nu are nici o legatura. Se poate deschide oricand. Doar sa fie gata. Insa eu nu vad marcaje.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Au inceput sa puna "biscuitii" la rampa spre DNCB, pasaj Popasului
Plus, rample s-au mai inaltat.
Si devierea retelelor e pe val.

ciprebbe

2. Nu e chiar gata, mai lipseste un strat de asfalt ceva rigole, maruntisuri care nu pot sa dureze mai mult de 10-14 zile.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

GDPR

^Nu trebuie modificate racordurile bretelelor cu autostrada pe partea dreapta cum mergi spre Ploiesti?

ciprebbe

#13099
Pe acolo am iesit, e destul de "din scurt" insa nefiind uzura am mers cu 20km in zona imbinarilor. Nu e exagerat de rau.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

GDPR

#13100
Mi se pare ca benzile de accelerare / decelerare ar trebui sa fie ceva mai late pe partea aia.

PS Apropo de discutia cu receptia pe sectoare / parti independente, HG 343/2017 pentru modificarea HG 273/1994  va intra in vigoare in data de 29 iulie 2017.

bridge

Quote from: Ionut on June 23, 2017, 02:53:06 PM
Din informatiile pe care le avem la aceasta ora, NU s-au depus contestatii la viaduct Gilau. Nu inca.

N-are cine si nici motiv,departajarea a facut-o numai pretul.

NGC

^^^ Oficial etapa de evaluare financiara s-a incheiat abia azi.

Nu uitati ca sunt 10 zile pentru notificare prealabila, 3 zile pentru raspuns daca se iau masuri corective sau nu, si abia apoi 10 zile pentru contestatia propriu-zisa.

Eurocopter

NGC din cate stiu eu au curs deja cele 10 zile de notificare prealabila si cele 3 de documente suplimentare. Practic astazi au fost notificati toti participantii cu privire la rezultat si incep sa curga cele 10 zile de contestatii.

Sent from my F5321 using Tapatalk

NGC

Eu am vrut sa spun ca inca se pot depune contestatii. Am scris despre subiectul castigatorului de multe zile deja.
Termenele curg de la data instiintarii tuturor ofertantilor.

NGC

Quote from: NGC20 on June 12, 2017, 01:54:56 PM
Quote from: NGC20 on June 09, 2017, 01:32:54 PM
Quote from: NGC20 on May 31, 2017, 12:37:53 AM
Si acum sa discutam despre magaria marca CNAIR. E vorba de acelasi lot ca mai sus.

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

[...]

Si ce credeti ca s-a intamplat intre timp? Pai TIRRENA SCAVI a contestat acum la CNSC exact legalitatea incheierii evaluarii tehnice si continuarea procedurii in ciuda deciziei CNSC de suspendare a procedurii.

Ironia soartei a facut ca sa le fie respinsa contestatia privind respingerea ofertei in faza DUAE si acum vor merge la CAB.

Vom merge asadar mai departe cu 2 contestatii de la TIRRENA SCAVI.

Cum am spus, TIRRENA a contestat la CAB.

Sa mai adaugam o contestatie la CAB. Chiar daca inca nu scrie partile in litigiu, o cotofana a raportat ca este vorba de asocierea condusa de COPISA.

Din pacate situatia pentru TIRRENA s-a complicat.

Astazi CAB a respins contestatia TIRRENA impotriva deciziei CNSC, care a confirmat atunci descalificarea la faza DUAE.

23.06.2017

Quote
Tip solutie: Recurs (alte soluţii)
Solutia pe scurt: Respinge plângerea ca nefondată. Respinge cererea de suspendare ca rămasă fără obiect. Dispune restituirea către petentă a cauţiunii în sumă de 220.000 lei consemnată cu recipisa nr. 4414347/1 seria TA nr. 4177047 din data de 07.06.2017 emisă de CEC Bank. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 23.06.2017.

Alaltaieri in schimb a fost termen la cealalta contestatie la CAB, adica a celor de la COPISA.

21.06.2017

Quote
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Faţă de lipsa de procedură cu intimata Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., amână cauza şi acordă termen la data de 27.06.2017, ora 10.30, Complet 11 Recurs, Sala E 01 ,,Vasile Lascăr", pentru când se va reface citarea cu intimata Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., prin agent procedural, cu menţiunea că dreptul de a formula întâmpinare curge de la data când i-a fost comunicată plângerea de către petenta Asocierea Copisa Constructoria Pirenaica S.A. Barcelona - S.C. Copisa Construcţii S.R.L., conform dovezii ce a fost depusă la dosarul cauzei de către petentă, precum şi cu menţiunea de a depune la dosar Procesul – verbal de verificare a DUAE nr.14/3497 din 17.03.2017. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 21.06.2017.

Ramane asadar pentru TIRRENA contestatia la CNSC impotriva magariei marca CNAIR. Sa le tinem strans pumnii !!! ;)

NGC

Dar oare cum de nu s-au laudat inca cu stabilirea castigatorului pentru viaductul Gilau? :o
De obicei emit repede un comunicat, chiar daca de obicei urmeaza mai apoi contestatiile de rigoare.

TibiV

Cred ca isi dau seama si ei ca asteptarile sunt foarte mari.
Ca aici nu este vorba doar despre nu stiu ce reabilitare de DNx...

Probabiul macar aici incearca sa "nu dea cu mucii in fasole", caci altfel vor fi crucificati in presa....
"8,7 km de autostrada terminata, inutilizabili inca X luni pentru ca CNAIR n-a fost in stare sa...."

Urarile vor fi mult mai "calduroase" decat la Sanovita...
Acolo lipseau totusi multi kilometri.
Aici vorbim despre cateva sute de metri...
Presa nu se va incurca in faptul ca pod, ca lansatoare, ca Hidrolectrica etc.
Presa le va stivui direct carnea in frigider...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bgd77

Pentru Rasnov - Cristian aveti informatii daca au existat/exista notificari prealabile/contestatii? Termanul de 23 de zile de notificare prealabila/raspuns + contestatii a cam expirat.

spanak

#13109
Quote from: dr4qul4 on June 23, 2017, 04:29:46 PM
1. Portiunea este comuna pana aproape de Ploiesti. Dar este ceva normal ca autostrazile sa aibe benzi in plus in apropierea oraselor mari. La noi, mai toate DN-urile importante au 2 benzi langa orasele mari, si doar 1 in rest. Ce buna ar fi fost o a 3-a banda si pe A1, macar pana la Ciorogarla.
2. Nu are nici o legatura. Se poate deschide oricand. Doar sa fie gata. Insa eu nu vad marcaje.
2. am scris aici pe forum in urma cu mai multe zile ca am circulat prin nodul de la Moara Vlasiei venind dinspre Bucuresti spre Balotesti. Nu este 100% gata dar se circula oficial.