Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

GDPR

S-a publicat Proiectul de HOTĂRÂRE a Guvernului pentru completarea Hotărârii Guvernului nr. 381/2009 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată rămase de expropriat, situate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică "Construcţia autostrăzii Bucureşti-Braşov, tronsonul Bucureşti-Ploieşti"

Cei ce vor fi expropriati sunt:

- Vasilas Pantilimon, Vasilas Niculina, Strada Gherghiţei nr. 108, Locuinţă 83,38 mp;
- S.C. KROI IMPEX S.R.L., Valea Saulei, Clădire 33,73 mp, Clădire 21,53 mp, Amenajare hidrotehnică călugar 1 – 2.37 mp, dig 3.345,00 mp, Amenajare hidrotehnică călugar 2 – 2,46 mp.



TibiV

Daca asteptam dupa viitorul Guvern ca sa semneze HG, am pus-o... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Pai de abia s-a publicat pe site-ul MT. Urmeaza dezbaterea publica, circuitul interministerial iar cand se implineste perioada legala, e numai bine ca o sa avem (probabil!) un nou guvern.

laszlo.robert

Oare a inceput Astaldi lucrari mai serioase pe cei 7 km unde au AC ? Ori sunt inca la "incalziri".Pacat de vremea buna.
Gieger la 0% ?.

ciprebbe

A inceput si Astaldi , si da e inca 0 la Geiger pt ca in grafic avem lucrarile certificate. Luna urmatoare nu va mai fi 0 cu siguranta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nirolf

*Cred* că sunt informații noi:

Prima autostrada urbana din Romania se termina intr-un... semafor. LISTA problemelor care i-ar putea intarzia inaugurarea

QuoteConstructorul ar fi putut incepe aici lucrarile inca de acum un an, insa pana acum nu are Planul Urbanistic Zonal. In plus, unul din proprietarii terenurilor care a fost expropriat de Compania Nationala de Drumuri este nemultumit, si-a ingradit zona si a dat compania nationala in judecata.

Pana la rezolvarea acestor probleme, oamenii muncesc unde pot.

Din cauza problemelor birocratice se lucreaza doar la jumatate din podul care va traversa calea ferata. Pana acum, au fost ridicati pilonii, urmeaza sa fie instalate grinzile. Lucrarile sunt destul de avansate, ajungand la 50 la suta.

Surse din cadrul CNAIR sustin ca Primaria Voluntari a intarziat eliberarea Planului Urbanistic Zonal, fara de care nu se poate construi. Arhitectul sef al Primariei Voluntari se apara si spune ca abia acum o saptamana a primit solicitarea pentru PUZ de la Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii. Presati de birocratie, constructorii au anuntat ca este posibil sa nu reuseasca sa termine autostrada urbana in noiembrie 2017.

Alin Serbanescu, purtatorul de cuvant al CNAIR: "Termenul estimat de finalizare a lucrarilor este de 9 august, anul viitor, dar antreprenorul a comunicat ca va depune toate diligentele in vederea finalizarii pana la sfarsitul acestui an, cu conditia obtinerii avizului final pentru Planul Urbanistic zonal Voluntari."

Desi constructorul se grabeste, Planul Urbanistic Zonal va fi gata abia in august.

Ionut

Am ajutat și noi cu informații și ponturi.
De data asta cred că au uitat să pună sursa pe filmare. Trecem cu vederea o dată. :)

laszlo.robert

Oare am putea face un pariu pentru podul de la Gilau pentru sfirsit de 2018 ?

adiarc

daca nu avem birocratia rezolvata si mai ales NU avem constructor,orice previziune ar fii inutila
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Din informatiile pe care le avem la aceasta ora, NU s-au depus contestatii la viaduct Gilau. Nu inca.
O sa facem previziuni pentru deschidere cand se semneaza contractul si se da ordinul de incepere.

csebi24

Si cat timp mai este pentru contestatii? Pana cand se pot depune?

SILVIUFG

Da Doamne ca macar de beleaua contestatiilor sa scape Viaductul Gilau!!!  O:-)

Bogdan_Cluj

Moara Vlasiei
1. Oare vad eu bine, pana la nodul Moara Vlasiei sunt 3 benzi + banda urgenta, iar de dupa (spre Ploiesti) sunt 2 + banda urgenta?
2. Care este problema cu acest nod? Pare sa fie gata, sau mai trebuie un strat asfalt? Sau care este problema pentru care nu se deschide?

Sorin62

^^
1. Așa este, până la Moara Vlăsiei sunt 3 benzi pe ideea că această poțiune este comună cu viitoarea autostradă spre Moldova (A7 ?).
2. Este gata. Nu se poate deschide deoarece actuala lege nu permite recepția parțială a unui contract de lucrări. Așa că ne vom uita și la acest nod și la spațiile de servicii până la finalizarea intrării A3 în București.