Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 12 Guests are viewing this topic.

TibiV

Veste mare...

http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-sedintei-guvernului-romaniei-din-9-iunie-2017-ora-12-00

Quote
15.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Secţiunea 1C, subsecţiune Ogra-Târgu Mureş pe teritoriul localităţiloe Cristeşti, Gheorghe Doja, Ogra, Sânpaul, Ungheni şi Târgu Mureş din judeţul Mureş'' din cadrul obiectivului de investiţii ''Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj-Oradea''

16.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanșarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Secţiunea 2A Ogra-Câmpia Turzii pe teritoriul localităților Bogata, Cheţani, Cucerdea, Cuci, Iernut, Luduş şi Ogra din judeţul Mureş şi pe teritoriul localităţii Luna din judeţul Cluj din cadrul obiectivului de investiţii de interes naţional ''Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj-Oradea''

17.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind suplimentarea pe anul 2017 a sumei prevăzute ca justă despăgubire aprobată prin Hotărârea Guvernului nr.729/2015 ''privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Secţiunea 1C, subsecțiunea Ogra-Târgu Mureş pe teritoriul localităţilor Cristeşti, Gheorghe Doja, Ogra, Sânpaul, Ungheni şi Târgu Mureş din judeţul Mureş'' din cadrul obiectivului de investiţii ''Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj-Oradea precum şi modificarea anexei nr.2 la Hotărârea Guvernului nr.729/2015
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: NGC20 on May 31, 2017, 12:37:53 AM
Si acum sa discutam despre magaria marca CNAIR. E vorba de acelasi lot ca mai sus.

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

[...]

Si ce credeti ca s-a intamplat intre timp? Pai TIRRENA SCAVI a contestat acum la CNSC exact legalitatea incheierii evaluarii tehnice si continuarea procedurii in ciuda deciziei CNSC de suspendare a procedurii.

Ironia soartei a facut ca sa le fie respinsa contestatia privind respingerea ofertei in faza DUAE si acum vor merge la CAB.

Vom merge asadar mai departe cu 2 contestatii de la TIRRENA SCAVI.

Cum am spus, TIRRENA a contestat la CAB.

Ciprianul

Contestatiile astea ne omoara...
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

NGC

Are grija CNAIR sa le dea motive. ;)

pentium10

Mai stiti discutam pe 19 aprilie despre certificatul de urbanism emis pt sectiunea 2A Ogra->Campia Turzii.

Quote from: pentium10 on April 19, 2017, 06:32:45 PM
Astazi din clarificarea redactata si trimisa catre SpecialConsulting/CNAIR de Consiliul Judetean Cluj referitor la certificate de urbanism pt sectiunea 2A Ogra->Campia Turzii. Nu am putut face poze, dar este destul de lunga, 3 pagini.

Ceea ce am aflat e ca nu se poate discuta de nici un fel de daune pricinuite de Consiliul Judetean Cluj (cineva a cerut ceva daune aici, nu era acest aspect cunoscut pana acuma), atata timp cat CNAIR a solicitat CJCj emiterea acestui certificat de urbanism, iar CJCj a procedat la emiterea acestuia conform competentelor legale ce ii revin.

Iar un alt aspect, ca CJCj considera CU emis in 2014 ca nu si-a incetat valabilitatea, ci din contra is mentine pana la finalizarea executarii lucrariilor pentru care au fost eliberate si drept urmare poate sta la baza emiterii autorizatiei de constructii, confirm legii, facand referire la ceva legi, care nu le stiu pe de rost ceva din 50 si una alta 7/2016.
Era un alt aspect ca pentru acelasi amplasament pot fi emise mai multe Certificate de Urbanism si nu exista nici o interdictie in acest sens si drept urmare nu inteleg cei din CJCj de ce CNAIR a cerut una noua, si de ce CNAIR cere anularea lor. (deci CNAIR a cerut o anulare CU nu stiu care).

Este o alta clarificare redactata si pentru zona Sardu, despre aia nu stiu nici un amanunt fata de cele spuse anterior, doar ca lumea zice ca exista clarificare, si ca se cere doar PUZ si nu schimbare de traseu.

azi a venit prin posta ca le am cerut



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alexa_adrian2001

Vai de mine!!!  :o
Un document de 605 pagini pentru un studiu de mediu?
Nu am mai vazut pana acum un astfel de studiu de mediu - asa se practica? Nu e de mirare ca le ia asa mult pentru sa a compune/scrie 600 de pagini. Astia care am facut lucrare de licenta/disertatie pentru maxim 40 50 de pagini cat timp ne-a luat? 2 3 luni? :))
Ce se mai poate intampla in iulie dupa dezbateri? Sa fie oameni nemultumiti, ceva?
Inca nu se stie clar daca si in cate loturi se sparge Oradea - Nadasel?

Apropo: drumul de legatura Centura Oradea - A3 se poate afla care e statusul?

Ciprianul

Sigur se va ,,sparge,, lotul Suplacu - Bors si nu cred ca va fi o idee rea.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

horatiu.cosma

#12967
^^
Referitor la certificatul de urbanism pentru Nădășel-Mihăiești înțeleg că CNAIR nu a cunoscut legea (care era de partea lor) cand au solicitat al doilea certificat de urbanism. Totuși, în incompetența lor, au avut noroc de data aceasta, deoarece primul CU este încă valabil datorită OUG 7/2016.

NGC

^^^ Referitor la 2, prima data au eliberat cu valabilitate de 24 luni si apoi au prelungit o data cu 12 luni. ;)

Dominik

Ce se mai aude cu podul peste Somes, cand se va licita ???
You're in Steelers Country

NGC


ciprebbe

#12971
Quote from: Dominik on June 09, 2017, 04:14:44 PM
Ce se mai aude cu podul peste Somes, cand se va licita ???

Care pod? Care licitare? ca la Gilau avem licitatie "aproape" gata. Nu avem constructor, asta e altceva, dar licitatie avem.

Sa ascultam de pasarici, "in curand"...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

Apropo de A3, pentru un anumit lot probabil avem o veste buna.
Deocamdata stolul de vrabiute randunici survoleaza zona. :p

Scuzati, mi se transmite in casca faptul ca de data asta sunt randunici. :lol:

cristi767

Quote from: NGC20 on June 09, 2017, 04:31:34 PM
Scuzati, mi se transmite in casca faptul ca de data asta sunt randunici. :lol:

Care e diferența? :))

NGC

Sunt mai rapide si zboara si in picaj. :lol: